U Srbiji testirana 34 sumnjiva slučaja, svi negativni na korona virus 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

U Srbiji nisu registrovani slučajevi obolevanja od korona virusa, navodi se na sajtu Ministarstva zdravlja COVID-2019.

Do 28. februara u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirane su 32 osobe koje su boravile u zaraženim područjima  ali su uzorci svih testiranih osoba bili negativni na novi korona virus. Danas do osam časova testirane su još dve osobe.

Kako se navodi na sajtu od 24. februara Srbiji se primenjuju korigovani algoritmi za postupanje shodno razvoju epidemiološke situacije u svetu, posebno u Italiji, kao i na osnovu do sada stečenih saznanja o karakteristikama infekcije i uzročnika virusa.

U ovom trenutku zaražena područja sa virusom SARS-CoV-2 se smatraju: NR Kina (naročito grad Vuhan u provinciji Hubej), Republika Koreja (Južna Koreja), Singapur, Japan, Iran i Italija (posebno severna Italija). Takođe, i kruzer “Diamon Princess” koji je ukotvljen u luci Jokohama u Japanu, precizira se na sajtu.

Ministartsvo zdravlja je apelovalo na one koji dolaze iz ovih područja da ukoliko imaju simptome respiratornog oboljenja sa povišenom telesnom temperaturom, da se jave telefonom na broj 064 8945 235 koji je otvorilo Ministarstvo.

Aktuelna epidemiološka situacija u svetu

U svetu je, do 26. februara 2020. godine prijavljeno ukupno 81.027 obolelih od infekcije izazvane novim korona virusom (COVID-19), uključujući 2763 smrtnih ishoda. U Evropi su registrovana 383 potvrđena slučaja infekcije novim korona virusom, i to u: Italiji (322), Nemačkoj (18), Francuskoj (14), Ujedinjenom Kraljevstvu (13), Španiji (7), Rusiji (2), Finskoj (1), Švedskoj (1), Belgiji (1), Hrvatskoj (1), Švajcarskoj (1). (Š1Ć. Osim NR Kine, slučajevi COVID-19 su registrovani u ukupno 33 zemlje (4 nove u odnosu na prethodni dan) i na jednom brodu ukotvljenom u luci Jokohama u Japanu.

Preporuke

Građanima Srbije se savetuje da odlože planirana putovanja u sva područja u kojima se registruje intenzivna transmisija virusaSARS-CoV-2 zbog mogućeg rizika od zaražavanja novim korona virusom.

Ukoliko putuju u područja intenzivne transmisije, preporučuje se pridržavanje sledećih mera:

• izbegavanje kontakta sa osobama koje imaju znake infekcije organa za disanje (kašalj, kijanje, curenje nosa, povišena temperatura);

• izbegavanje masovnih okupljanja i boravka u prostoru gde se nalazi veliki broj osoba;

• pojačana i česta higijena ruku (pranje vodom i sapunom najmanje 20 sekundi, ili ako to nije moguće, korišćenje alkoholnih gelova za dezinfekciju ruku, naročito nakon kontakta sa obolelim osobama ili boravka u potencijalno ugroženom području;

• može se preporučiti nošenje maski preko usta i nosa ukoliko se boravi u prostoru gde su masovna okupljanja (aerodromi, železničke i autobuske stanice, gradski i međugradski prevoz i sl);

• pridržavanje mera zaštite od prenošenja infekcije kod svih osoba koje osete simptome infekcije organa za disanje (respiratorna higijena – održavanje odstojanja od drugih osoba, pokrivanje usta i nosa prilikom kašljanja ili kijanja papirnim maramicama ili rukavom u pregibu lakta, često pranje ruku);

• izbegavanje kontakta sa živim ili mrtvim divljim ili domaćim životinjama.

Na osnovu do sada raspoloživih informacija o bolesti, Svetska zdravstvena organizacija ne preporučuje ograničenja u međunarodnom saobraćaju putnika i roba.

U  Srbiji se sprovode mere u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koje uključuju distribuciju zdravstvenih upozorenja putnicima koji dolaze iz područja intenzivne transmisije virusa i, prema indikacijama, zdravstveni nadzor i izolaciju obolelih i zdravstveni nadzor nad kontaktima ili karantin za zdrave kontakte prema definisanim indikacijama.
Osobe koje su boravile u područjima intenzivne transmisije virusa potrebno je da se po povratku u Republiku Srbiju pridržavaju sledećih preporuka:

– u narednih 14 dana smanjiti kontakte sa drugim osobama u domaćinstvu, na radnom mestu ili na javnim mestima,

– ako se pojave simptomi infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah staviti masku preko usta i nosa, pojačati higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom), izbegavati kontakte sa drugim osobama, koristiti maramicu prilikom kijanja ili kašljanja i pozvati telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje boravka. Epidemiolog će dati uputstva o daljem postupku.

Procena rizika

S obzirom na pojavu intenzivne lokalne tramisije infekcije u više zemalja, pored Kine, kao i na to da se javljaju klasteri obolelih kod kojih nije moguće utvrditi načine zaražavanja (lance transmisije), odnosno vezu sa importovanim slučajevima, kao i na mogućnost da su prenosioci virusa osobe bez simptoma ili sa blagim kliničkim oblikom bolesti koje ih ne primorava na obraćanje lekaru, bez obzira na primenjene mere sprečavanja unošenja, ranog otkrivanja, dijagnostike i lečenja obolelih, raste rizik od importovanja infekcije uzrokovane novim korona virusom u Srbiju i može se oceniti kao umeren.

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i nadležnim zdravstvenim ustanovama prati epidemiološku situaciju bolesti izazvane novim korona virusom u  Srbiji i svetu i shodno novim saznanjima i preporukama Svetske zdravstvene organizacije izdavaće obaveštenja za javnost i uputstva za postupanje zdravstvenim ustanovama i drugim nadležnim organima i institucijama

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari