Udruženje logoraša Jasenovca: U petak pomen žrtvama kod Nebojšine kule 1Foto: D. Majstorović

Udruženje logoraša Jasenovca, krovna organizacija veterana SUBNOR i Zajednica udruženja žrtava Drugog svetskog rata održaće u petak, 9. aprila, pomen nevino postradalim žrtvama ustaškog genocida kod Nebojšine kule u 11 časova, saopštilo je ovo udruženje.

Kako navode, pomen se održava u nedelji sećanja na bombardovanje Beograda u drugom svetskom ratu i uoči 80 godina od formiranja NDH, 10. aprila 1941. godine, čime je započeto ustaško konačno rešenje i ustaški genocide, kao i osnivanje 47 ustaških logora gde su brutalno ubijane na stotine hiljada Srba i desetine hiljada Jevreja i Roma.

Kako navode, poslednji ešalon logoraša Jasenovca želi da upozori da je genocid nad decom u NDH bio najdrastičniji izraz planiranog ustaškog konačnog rešenja i ustaškog genocida, pred kojim živi bedem sećanja predstavljaju još uvek živi svedoci, preživeli logoraši dečjih logora smrti koji će u svojoj devetoj deceniji života prisustvovati pomenu.

“Jedino su u ustaškoj NDH postojali specijalizovani logori za decu, pri čemu je samo u Jasenovcu utvrđeno čak 57 metoda likvidacije, na mučki način oduzet život 19.432 dece od ukupno 71.560 ubijenih dece u NDH”, kaže se u saopštenju.

Ovim putem preživeli logoraši apeluju na javnost da se učini sve da se ustaški genocid nikada više ne ponovi, ukazujući na činjenicu, da svi zajedno, danas imaju odgovornost u regionu da se odbaci ustaška ideologija i zakonom zabrani ustaški pozdrav „Za dom spremni“ kao i upotreba ustaške ikonografije. Na pomenu žrtvama NDH obratiće se akademik Matija Bećković i nekadašnji logoraš Gojko Rončević Mraović, koji je kao dete preživeo logor Jastrebarsko, nosilac kampanje “Podrži poslednji proboj logoraša Jasenovca – Podrži rezoluciju o ustaškom genocidu NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima i Dan genocida nad Srbima u 20. veku “.

Simboličkim porinućem venaca biće obeleženo 80 godina od uspostavljanja Jasenovca, jednog od najbrutalnijih i najozloglašenijih logora smrti od ukupno osam u Drugom svetskom ratu, paradigme stradanja čitavih porodica u NDH, među kojima su i 91 član porodice Nikole Tesle stradali u NDH, od kojih 14 u Jasenovcu, zajedno sa 13 rođaka Teodora Hercla.

Ovim povodom biće održana Zoom konferencija Međunarodne ekspretske grupe GH7 koju će koordinirati prof. dr Gideo Grajf zajedno sa Udruženjem logoraša u Beogradu, a u kojoj učestvuju predstavnici više zemalja i istoričari .

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari