Ukidanje dozvole za gradnju ili novi protest 1Protest Foto: Privatna arhiva

Stotinak meštana užičkih sela Bioska i Stapari, ali ostalih građana, zatražili su sa protestnog skupa, održanog juče, da lokalna vlast ukine dozvolu beogradskoj firmi „Hidro duo“ za gradnju male hidroelektrane „Ročnjak“ u slivu jezera Vrutci, kod Užica.  

Sa okupljanja, ispred Osnovne škole u Mijatovićima, u Keserovini, gradskoj vlasti su dali rok da ukine tu dozvolu do srede, 30.oktobra i najavili da će, ukoliko njihov zahtev ne bude ispunjen, protestovati ispred Skupštine grada.

Vladan Sinđić, predstavnik užičke Građanske čitaonice „Libergraf“, i Radoje Mijatović, član Incijativnog odbora za odbranu Gornjeg (Ćosića) vrela, koji su organizatori protesta, ukazali su na pogubne posledice gradnje elektrane od 147 megavata i poručili da meštani to neće dozvoliti.

Njenom izgradnjom, kako su naveli, potok bi, zbog zacevljenja u dužini do oko 2,5 kilometara, nestao od svog izvorišta do ulivanja u jezero Vrutci, što bi izazvalo veliku ekološku štetu.

Ukidanje dozvole za gradnju ili novi protest 2
Rukavac Ćosića potoka Foto: Privatna arhiva

„Van svake pameti je da se ovde gradi mini-elektrana, jer bi Ćosića vrelo celom dužinom bilo zacevljeno i potok bi nestao. Lokalno stavnovništo bi ostalo bez vode, ne bi mogla da se napaja stoka i zalivaju usevi, a nekoliko vodenica bi prestalo da radi“, kazao je Mijatović i dodao da će „ukoliko se ostvari namera o izgradnji elektrane, stotine domaćinstava morati da se iseli sa tog područja“.

Oni su podsetili na to da je užička vlast, 2015. godine, izdala građevinsku dozvolu preduzeću „Hidro duo“ za gradnju te elektrane i to u slivu akumulacije Vrutci, koja je pod strogim režimom zaštite, jer služi za vodosnabdevanje grada.  Naveli su i to da je Vlada Srbije, u novembru prošle godine, usvojila Uredbu o Prostornom planu područja posebne namene sliva Vrutaka, kojim je detaljno razrađena prva zona zaštite akumulacije, brane i podbranskog dela i uspostavljen režim strogog sanitarnog nadzora. To podrazumeva zabranu gradnje objekata i postrojenja koja nisu u funkciji vodoprivrede, čuvanja i održavanja objekata brane i akumulacije.

Vladan Sinđić, predstavnik „Libergrafa“, udruženja građana koje pomaže meštanima da se pravnim sredstvima bore za zaustavljanje gradnje te centrale, kazao je da je Gradska uprava za urbanizam odbila zahtev tog udruženja koje je  zatražilo poništenje dozvole za gradnju, jer je njen rok istekao.

„U dozvoli koju je Gradska uprava za ubranizam izdala pre četiri godine jasno piše da investitoru, ako ne počne izgradnju u roku od dve godine, što on nije učinio, dozvola prestaje da bude važeća.  Međutim, Gradska uprava se poziva na zakon koji je stupio na snagu 2018. godine da gradnja može početi tri godine od dana prijavljivanja radova“, naveo je Sinđić.

S druge strane, kako je istakao,  Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, uvažilo je žalbu „Libergrafa“ i predmet vratilo Gradskoj upravi na ponovno odlučivanje, uz obrazloženje da su „protok vremena i odgovor građevinske inspekcije da nije počela grdanja MHE na navedenoj lokaciji, dovoljni da građevinska dozvola prestaje da važi, odnosno da je njen rok istekao“.

„To znači da je Gradska uprava za urbanizam dužna da postupi po rešenju Ministarstva i da, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 30 dana, donese novo rešenje, kojim se utvrđuje prestanak važenja građevinske dozvole“, poručio je Sinđić.

Vojin Lepojević, direktor preduzeća „Hidro duo“, koji se dovodi u vezu i sa izgradnjom, pre nekoliko godina, mini-hidorelektrane na cevovodu brane Vrutci, koja je prekomerno koristila vodne kapacitete tog jezera, juče se nije javljao na telefonski poziv Danasa.

Pretnje inspekcijom

Meštani su svedočili o tome da je, pre nekoliko dana, investitor dolazio u selo, tvrdio da ima dozvolu i zahtevao od njih da iz potoka uklone creva kojima navodnjavaju useve. Pretio je, kažu, da će ih prijaviti inspekciji, ako ne postupe po njegovim zahtevima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari