
Zagađen vazduh je veliki rizik za zdravlje građana, posebno najmlađih, a dodatna opasnost je pandemija korona virusa, jer se broj novoinficiranih u gradu stalno povećava.
Prema merenjima, koje je užički Zavod za javno zdravlje obavio 27. novembra, koncentracija PM 10 čestica (smesa dima, čađi, prašine i kiseline, uz teške metale), bila je centru grada, kod Narodne biblioteke, 138 mikrograma po kubnom metru. To je više od dva i po puta od vrednosti koja je, državnom Uredbom о uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha, ograničena na 50 mikrograma po kubnom metru.
Za dva do dva i po puta je premašena i koncentracija čađi, čija vrednost ne bi smela da prelazi 50 mikrograma po kubnom metru. Koncentracija te zagađujuće materije, kod zelene pijace, bila je 124, a kod dečjeg vrtića u Sevojnu 103 mikrograma po kubnom metru.
„Osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i deca treba da izbegavaju bilo kakvu aktivnost napolju. Ostali bi trebalo da izbegavaju produžene i teške napore. Ne preporučuje se provetravanje stanova u jutarnjim i večernjim satima“, saopštio je užički Zavod.
Kao jedan gradova u Srbiji sa najzagađenijim vazduhom, zbog specifične konfiguracije terena i nedostatka prirodnog provetravanja, Užice je suočeno i sa velikim brojem individulanih ložišta koja, umesto ekološki prihvatljivih energeneta, koriste ugalj i drvo. U gradu je oko 16.000 takvih ložišta, a dodatni problem su i izduvni gasovi iz motornih vozila, čiji broj se stalno povećava.
Iako se smatralo da će gasifikacijom problem aerozagađenja biti rešen, on i dalje postoji. Lokalna samouprava godinama pokušava da ga ublaži snižavanjem cene priključka na gas, koje naplaćuje „Užice-gas“, akcionarsko društvo čiji su osnivači Grad i užičko preduzeće „Jedinstvo“. Priključak trenutno košta 780 evra i domaćinstva mogu da ga plate na 36 mesečnih rata.
Osmišljene su i mere mere energetske efikasnosti, kojima se iz budžeta subvencionišu troškovi zamene stolarije, postavljanja termoizolacije, kupovine kotlova na gas i pelet. Za te mere je ove godine iz budžeta izdvojeno 39,5 miliona, koje je iskoristilo 500 domaćinstava, a naredne je planirano 40 miliona dinara. Osim toga, pri kraju je gasifikacija kotlarnica Gradske toplane, a nastavljeno je i pošumljavanje grada.
Iako nadležni tvrde da su te mere dale određene efekte i ublažile problem u gradu, koji se često pominje kao retka lokalna samouprava u Srbiji koja ima strateške planove za poboljšanje kvaliteta vazduha, to za sada nije dovoljno, što potvrđuje i zimska smog-svakodnevica u Užicu.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.