Više sluha i rada za probleme omladine 1Foto: Sajt grada Šapca

O značaju omladine i kolika joj se pažnja poklanja u Šapcu najnoviji primer je imenovanje Marije Ratković, aktivistkinje i teoretičarke medija, za pomoćnicu gradonačelnika za pitanja mladih.

– Ovo nije društvo u kome bilo ko može slobodno da se izrazi, a kamoli mladi, i mi želimo da promenimo tu sliku u Šapcu. Mladi ranije nisu imali priliku da ono što žele ovde ostvare. Da neko drugi za mlade pravi politike – to neće naići na oduševljenje kod onih koji razmišljaju kako da pobegnu u inostranstvo. Naša ideja nije da bilo koga na silu zaustavimo nego da otvorimo prostor za mlade, sličan onom koji dobijaju kad odu u Austriju, Nemačku, Švajcarsku… To je samo pitanje naše spremnosti da tu energiju primimo i da ona izazove promenu. Hajde da prestanemo da slušamo o tome šta je mladimo potrebno, već da konačno čujemo mlade šta oni imaju da kažu. Marija Ratković je neko ko već stvara promene i želimo da ona svoje iskustvo podeli sa mladima Šapca i da oni dobiju dodatne vrednosti koje ne dobijaju u formalnom obrazovanju, ukazao je gradonačelnik Nebojša Zelenović.

On je istakao i podatak da je na nedavnom direktnom odlučivanju građana o projektima koji treba da se izvedu, jako mali broj mladih učestvovao, a to je bio, kako kaže, najdemokratskiji proces koji se ove godine dogodio u Srbiji, što prema njegovom mišljenju znači da se glas mladih ne čuje.

– Svaka odluka donete bez mladih je odluka protiv njih. To moramo da promenimo. Zato nam je važno da što veći broj mladih uključimo u život grada i da im otvorimo prostor da oni budu donosioci novih ideja, novih projekata, da pružimo mogućnost da svako iskoristi svoj potencijal, podvukao je Zelenović. Marija Ratković je objasnila svoju ulogu u tom procesu i najavila Dan otvorenih vrata u Gradskoj kući.

– Naš zajednički rad biće podeljen u nekoliko poglavlja. Jedno od bitnih aktivnosti kojima se bavim je javno zdravlje, koje osim brige o prevenciji uključuje i edukaciju, pre svega mladih. Planirani su i različiti projekti koji će se baviti osnaživanjem devojčica i žena kao neodvojivog dela našeg grada, kao i jačanje građanskog aktivizma. Otvaramo grad prema svima koji su, kao ja, do juče radili neformalno i u partnerstvima sa javnim institucijama. Tu je i međunarodna kulturna razmena, a pre svega otvorenost institucija za pitanja putovanja u svakom smislu, kaže Marija Ratković. On je istakla da je fokus njenog rada neformalno obrazovanje, inicijative mladih, rad u kulturi i pitanja javnog zdravlja.

Inače, Šabac je grad sa više od 15.000 mladih, učenika osam srednjih, 11 osnovnih škola i tri visoke škole. Gradonačelnik Zelenović je i prethodno pokazao dobru volju za uključivanjem omladine u društveni život, tako da su najbolji studenti i formalno imali status savetnika.

Od ideje do ostvarenja

– Pozvala bih sve koji imaju ideje da dođu da radimo na njima, zato što smatram da one jesu bitne, ali veći deo ostvarenja je rad. Iskoristiću sva svoja znanja i iskustvo da pomognem onima koji predlažu ili koji već rade da se na to nadovežemo i da zajedno učinimo ovaj grad boljim i otvorenijim, podvukla je Marija Ratković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari