Florijan Biber: Sve će i dalje biti podređeno Vučiću 1Foto: BETAPHOTO/ VLADA SRBIJE SLOBODAN MILJEVIC

Stručnjaci za evropske integracije i politiku ne očekuju da će se bilo šta promeniti u našoj državi u domenima poput vladavine prava, medija i ispunjavanju ostalih obaveza za dobijanje članstva u EU nakon što bude formirana koncentraciona vlada Ane Brnabić.

Kako smatraju naši sagovornici, najveća vlast ostaće koncentrisana u rukama predsednika države Aleksandra Vučića, a „kočnicu“ za sprovođenje reformi predstavlja i činjenica da je već oročen rok trajanja tog saziva izvršne vlasti.

Vučić je, podsetimo, najavio da će novi parlamentarni izbori biti održani najkasnije 3. aprila naredne godine, najverovatnije zajedno sa predsedničkim.

Florijan Biber, direktor Centra za studije Jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu, kaže za Danas da „ne očekuje nikakav dramatičan zaokret“.

– Prvo, Vlada je jasno podređena predsedniku, što je još jednom naglašeno celim procesom. Sa „istekom roka trajanja“ Vlada je čak još manje autonomna. Drugo, predsednik Vučić nije u svojim izjavama nagovestio da će nova vlada biti različita od prethodnih, već je poslao poznate poruke. Zanemarivanje institucionalnih procesa, dominacija predsednika… sve nagoveštava da će se nastaviti i moguće pogoršati ekstremna dominacija jedne osobe, izvan zvanične institucionalne ravnoteže, što ne donosi dobre vesti za vladavinu prava i medije, ukazuje Biber.

Prema Biberovom mišljenju, EU integracija će „ostati formalno na agendi, ali, kao što je naglašeno u Izveštaju Evropske komisije, nije bilo mnogo napretka, već, u stvari, više stagnacije“.

„Prilično odbrambena reakcija Vlade (na Izveštaj EK, prim. novinarke) nagoveštava da vlast nije zainteresovana da se ozbiljno uhvati ukoštac sa nedostacima i da će nastaviti da se pravi da se zalaže za EU integraciju, iako neće slediti ovaj put u praksi“, tvrdi Florijan Biber.

Govoreći na istu temu, Bojan Pajtić, bivši predsednik Demokratske stranke i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, navodi: „U Srbiji ni Vlada ni Skupština nemaju nikakvu moć odlučivanja. Diskutovanje o sastavu Vlade služi zamajavanju građana i stvaranju privida da u Srbiji postoje pravna država i podela vlasti. Nema ni jednog, ni drugog“.

– U ovoj zemlji se za sve pitaju Vučić i njegovo porodično – mafijaško okruženje. Ukoliko odluče da će njihova kleptokratska vladavina biti stabilnija uz podršku određenih zapadnih struktura – biće za EU. Ukoliko im se učini da je brat Si Đinping karta na koju treba da „igraju“, ličićemo na Albaniju iz vremena Envera Hodže. Ako je Putin taj čija blagonaklonost će im sačuvati vlast, slobodu i kapital – bićemo druga Belorusija. Medije nikada neće sami osloboditi, jer su propaganda i blaćenje protivnika jedine veštine kojima su ovladali u osam godina svoje vladavine, konstatuje Pajtić za Danas.

Igor Novaković, direktor istraživanja ISAC fonda, ukazuje za naš list da „kako smo videli iz najave prioriteta nove vlade, upada u oči da evropske integracije nisu u fokusu, bar ne direktno“.

– Rekao bih da je na neki način to i očekivano. Moj je utisak, na osnovu svega što je predstavljeno jeste da stil vladavine neće biti promenjen, mada to može da se donekle promeni ukoliko dođe do određenog raspleta oko pitanja Kosova. Problem je što je Vladi oročen rok trajanja u samom početku, što će sasvim sigurno dovesti do već viđenih izazova (nakon izbornih ciklusa 2012. i 2014.) u funkcionisanju institucija, poručuje Novaković.

Vladavina prava na petom mestu

Predsednik Srbije je govoreći o prioritetima države nakon što naredne sedmice bude formirana koncentraciona vlada kao prvu tačku naveo očuvanje zdravlja građana i jačanje zdravstvenog sistema, drugu zaštita interesa Srbije na Kosovu, treću „borba protiv mafije“, četvrtu očuvanje samostalnog vođenja politike i neutralnosti države, kao petu „ubrzanje reformi“, naročito u domenu vladavine prava, a šestu ekonomski napredak zemlje.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari