
To je poručila u intervjuu za agenciju Beta Jelica Minić, komentarišući najnoviji Nacrt zaključaka Saveta ministara EU o proširenju, u koji je RTS imao uvid.
U tom dokumentu se, između ostalog, Srbiji sugeriše da se u narednom periodu fokusira na „najvažnije i najhitnije reforme“, posebno na ispunjavanje kriterijuma za poglavlja 23 i 24, što uključuje „izgradnju nezavisnog i efikasnog pravosuđa, ustavne reforme, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Na pitanje Bete kakve poruke su konkretno poslate vlastima u Beogradu, Minić kaže da su za napredak Srbije u evrointegracijama neophodni napredak u vladavini prava i osnovnih prava, kao i u normalizaciji odnosa s Kosovom.
Govoreći o svojim očekivanjima u vezi sa otvaranjem novih poglavlja i nastavkom razgovora o već otvorenim poglavljima, predsednica Evropskog pokreta je ocenila da ništa ne ukazuje da bi se to uskoro moglo desiti.
– U EU ima onih koji smatraju da bi bilo opasno Srbiju još više udaljiti od evropskog puta. S druge strane, otvoriti pregovore o nekom novom poglavlju koje je formalno adekvatno pripremljeno, bilo bi nagrada za odsustvo sveopšteg napretka na evropskom putu, pa čak i vidljive volje da se takav napredak ostvari. Sve zavisi od vaganja između ova dva moguća ishoda u Briselu, navela je Minić.
Na pitanje zašto Srbija ne napreduje u oblasti vladavine prava iako na tome već duže vreme insistira i upozorava EU, Minić navodi da vladavina prava označava jasna pravila igre, koja politika često nastoji da izigra.
„Treba samo gledati šta se dešavalo u najmoćnijoj demokratiji sveta, tokom nedavnih predsedničkih izbora i ovih dana, tokom smene vlasti. Da nema moćnih institucija i vladavine prava šta bi se danas dešavalo u SAD“, zapitala se ona. Prema njenim rečima, vladavina prava i snažne institucije se obezbeđuju kroz dugotrajnu političku borbu. „Za to nisu jedini i dovoljni podsticaj pregovaračka poglavlja sa EU“, ocenila je Minić.
Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Vladavina prava je primena Ustava i zakona Republike Srbije. Nasi zakoni su dobri ali se ne primenjuju. Samostalnost i nezavisnost sudije i samostalnost tuzioca , primenjuje se kao samovolja poslenika pravde. Ustavno pravo na pravicno sudjenje i sudjenje u razumnom roku je ustvari, postupanje po Ustavu i zakonu. Sto pre da se krene sa postupanjem u skladu sa ustavom i zakonima, ne znog EU , vec zbog gradjana Republike Srbije kojima se nanosi nepravda i neprocenjiva moralna steta, a Republici Srbiji i materjalna steta, za placanje izgubljenih sudskih sporova zbog ovakvog rada u Organima pravosudja.
Isticem znacaj usaglasavanja i primene usaglasene sudske prakse.
Takodje, smatram za potrebno da se Ustavom predvidi Organ najstrucnihih pravnika, koji bi jos jednom razmotrili pravnosnazna resenja tuzilastva i sudija, jer ovako, zbog neprofesionalnosti , korupcije i organizovanog kriminala , pogresna resenja i presude dobiju legitimitet, i to sve na stetu gradjana i Republike Srbije.
O normalizaciji odnosa sa Kosovom nisam ni merodavna ni politicki obrazovana da raspravljam.
Dokmanovic Slavica dipl.pravnik u penziji