
Sa gotovo 60 odsto odričnih odgovora, većina ispitanika je rekla da bi bilo prilično ili veoma loše kada bi se Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija pridružile EU.
Međutim, manje od trećine njih je reklo da bi pridruživanje država Zapadnog Balkana EU mnogo ili bar donekle uticalo na njihov život, a gotovo polovina je promenila svoje stavove o tom pitanju, u zavisnosti od toga da li se pitanje odnosilo na region uopšte ili na određene države, navodi se u izveštaju grupe autora iz Tink-tenka za političko učešće I Instituta za evropske politike Fondacije za otvoreno društvo, u kojem su analizirani razlozi zbog kojih se veliki broj Francuza protivi proširenju Unije.
Kako se ocenjuje, u osnovi, oni koji podržavaju pridruživanje država Zapadnog Balkana EU, nalazi se uverenje da Uniji može da se nosi sa izazovima koje bi prouzrokovalo proširenje EU na Zapadni Balkan, posebno sa ekonomskim.
Stope neodobravanja za članstvo u EU pojedinih država Zapadnog Balkana su u širem smislu uporedive, i kreću se između 49 i 65 odsto, što je znatno više u odnosu na protivljenje eventualnom pridruživanju Norveške i Islanda Uniji, ali niže nego u odnosu na Tursku, pokazuju istraživanja na kojima se bazira pomenuti dokument.
U tom kontekstu, navodi se da je otprilike polovina ispitanika izjavila da je protiv pridruživanja Crne Gore i Severne Makedonije EU (49 odsto protiv, a 27 odsto, odnosno 25 odsto podrške), a 60 odsto izjavilo je da ne odobrava pridruživanje Bosne i Hercegovine, Srbije i Albanije (nasuprot podršci oko 20 odsto), a čak 65 odsto je protiv pridruživanja Kosova EU (sa samo 15 odsto za).
U studiji se napominje i da većina francuskih ispitanika nema izgrađen stav o proširenju EU na Zapadni Balkan.
Ilustracije radi, manje od trećine (28 odsto) je reklo da bi pristupanje država Zapadnog Balkana EU imalo veliki ili neki uticaj na njihov život. Većina ispitanika je smatrala da ovaj deo politike EU neće uticati mnogo ili uopšte na njihov život (53 odsto), a dodatnih 19 odsto nije imalo mišljenje u vezi sa značajem ovog pitanja. ).
S druge strane, na pitanje o uticaju pristupanja Turske na njihov život, 53 odsto francuskih ispitanika, gotovo dvostruko više nego na isto pitanje u vezi sa Zapadnim Balkanom, reklo je da bi odluka o ovom pitanju imala uticaj na njihov život.
Ocenjuje se, takođe, da su oni koji se protive proširenju EU na Zapadni Balkan i donekle oni koji nisu sigurni u svoje mišljenje o tom pitanju češće odgovarali da su evropske integracije otišle predaleko, od onih koji su bili za proširenje Unije.
„Osećaj da su evropske integracije otišle predaleko jasno su izrazili protivnici u fokus grupama. Njihovi stavovi su se uglavnom zasnivali na percepciji da postoje ozbiljni problemi sa kohezijom i saradnjom između trenutnih država članica EU. Trenutna zdravstvena kriza koju je izazvao virus kovid-19, kao i prethodne evropske dužničke krize, kao i politička neslaganja zbog migracija, postavili su ove probleme u prvi plan“, konstatuju autori studije.
Kako se primećuje, znatan broj protivnika proširenja Unije ponavlja argumente koje je francuski predsednik Emanuel Makron koristio u svom govoru na samitu o Zapadnom Balkanu 2018. godine, a čija okosnica glasi: EU treba da rešava aktuelne krize i probleme, u okviru trenutne grupe država članica, pa tek onda da primi nove članice.
Napominje se i da se „nasuprot ekonomskim problemima, čini da kulturološke brige nisu bitan razlog“ za protivljenje prijemu država ovog regiona u Uniju.
Pojedini Francuzi, naveli su, takođe, da vide Zapadni Balkan kao „izvor tenzija“, kao i da ima „nedostataka i sa stanovišta demokratije, ljudska prava se ne poštuju uvek, a ove države su ogrezle u mafiju i korupciju… da bismo pomogli njihovim institucijama da funkcionišu, da, mislim da bismo morali više da platimo“.
„Jačanje ličnih iskustava“
„Bez rešavanja širih pitanja koja izazivaju zabrinutost u vezi sa evropskom kohezijom i budućnošću EU, dalje proširenje EU bi moglo da doprinese stvaranju dodatnog nezadovoljstva postojećim stavovima o EU u Francuskoj. Stoga, dugoročno gledano, najbolji način za napredak je da se izgradi šire poverenje u EU, njene institucije i njena pravila i procedure i da se osigura da komunikacija o proširenju EU na Zapadni Balkan ne podstiče negativne stavove o evropskoj koheziji među francuskim glasačima. Kada se razmišlja o Zapadnom Balkanu, malo je verovatno da apstraktni argumenti utiču na stavove ljudi, dok jačanje ličnih iskustava (kao što su mogućnosti za turizam) ima pozitivan potencijal“, poručuju autori studije.
Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
I kod nas je podrška pridruživanju EU otprilike ista, tako da se u tome slažemo…
S tom razlikom Nole, sto srbiji treba Evropa ali Evropi ne treba ovakva srbija.
Usrecise se Hrvati ulaskom u EU.
Bili ste tamo skoro? Videli putnu i ostalu infrastrukturu? Znate prosecna primanja tamo? Ili ste samo spremni da prosipate neznanje i predrasude.
Ja sam iz Hrvatske, ceste su bile visestruko bolje od srpskih i pre ulaska u EU, plate jesu oko 5500 kn/720e prosek ali su cene vece. Nezaposlenost i manjak kvalitetnog posla je i dalje visok, jedina dobra stvar ulaska u EU su europski papiri sa kojima mozemo van.
Ovakvi tekstovi su za zaludjivanje masa oni ni neznaju gde je bslkan niti ih zanima
@majmune
Nemate vi bolje puteve sad, a za 10 godina će te biti u zaostatku za 1000km auto puta za Srbijom, a tome treba dodati da su ovo Srpski auto-putevi, a ne privatni kao kod vas i Madjara.
E,mor Radosave oni dobiše 12 milijardi € bespovratno,što mi nemožemo imat nikad a možda ni tad
Sreca pa imamo tebe tako svesnog
Ne, Dusane, covek nije svesan nego samo prica sta je video a katastar i druge sluzbe nije ni spomenuo. Ostavinsku raspravu zavrsavate u roku 15 dana bez advokata i bez problema sa uknjizbama a ti i dalje pricaj i protivi se u prazno
Treba Evropi ovakva Srbija kao trziste, mnogo vise nego st Srbiji treba birokratski davez koji bez blagoslova Amerike nista ne sme da uradi.
Ako su mogli da puste Bugarsku i Rumuniju u EU, onda mogu I nas.
Opet nadnacija ,ako mogu oni koji nisu bolji od nas zasto ne mi,
?
Prvo. ovakva EU kakva se pokazala u pzvoj kriznoj situaciji kao šta je covid,ne treba nikom. Drugo, da li si primetio da si EU pisao velikim slovom, a Srbija ,malim. Da li je po sredi greška, namerno,zbog nepoštovanja ili je u pitanju tvoja polupismenost?
I bolje nam je bez njih.
Kosovo nije država.
Kosovo pripada Republici Srbiji.
Samo u vashim snovima.
Trebalo im je objasniti da su tenzije na Balkanu najvećim delom posledica delovanja njihovih političara. Animozitet je obostran.
…zato što su nam to ,,tradicionalni „prijatelji…
Crna Gora i Sev. Makedonija u jednom grupi a Srbija, B i H i Albanija u drugom? Po kim to kriterijumu, mozete li da lojasnite? Zivo me zanima koji to kriterijumi svrstavaju ove drzave u dve posebne grupe.
Mislim da je kriterijum vojni savez NATO.
Па и Албанија је у НАТО…
Uradjeno ispitivanje koliko njih je protiv uclanjenja “ kosova“? Zasto nije uradjeno tako za svaku pojedinacnu zemlju. Svaka zemlja vodi svoje pregovore. Zasto su napravili grupe?
Francuzi su bili sa Englezima najaktivniji u zločinu 1999.,ostali su isti,samo smo mi ograničeni i to ne možemo da shvatimo.
Pa nece primitivne i zaostale baljance!
Kakva EU RASPAD zivim u tz EU no verujte za dve godine Balkan ce biti Sve I sjaj za EU ni ona nece dugo trajati na ovaj nacin
90 % Srba je protiv EU bez drugih naroda i zasto se cuditi Francuzima. Zasto nema referenduma o EU ?
Razocaram se kad vidim toliki broj negativnih komentara o EU. a citam ih na Danas-u , listu koji promovise Evropske vrednosti i slobodu govora. DOk sam ziv bicu za EU iako sam odavno otisao iz Srbije.
Da bi neko usao u neku zajednicu normalno je da ta zajednica ima uslove. Trebalo bi da budu za sve isti, ali nisu, na zalost i to je los znak. S druge strane valjda i mi – Srbija treba da imamo neki svoj uslov a minimalni uslov je nas prime kao drzavu Srbiju onskvu kakvu su priznale OUN.
Negativan odgovor na to pitsnje prekida svaku dalju pricu na tu temu. A sad ce neko reci a evrposke vrednosti? A koje du to vrednosti a da mi ne znamo za njih i da ih ne razvijamo sami?
Ako nismo sposobni za to onda je iluzija da ce neko nesto da nam da.
Koji se drzava odrekla svoje teritorije da bi usla u EU?
Gospodo objavite ovo pitanje i svaki odgovor na njega.
Резултат је овакав зато што су тенденциозно постављана питања…нису питали конкретно за Србију, већ за скуп неких земаља…да су питали посебно за Србију, посебно за Албанију, верујем да би резултат био драстично другачији…
Стара изрека каже
Овакви каки јесмо
Ни за где смо
нисмо
Prvo i osnovno pitanje koja je svrha takvih istrazivanja, kada se zna da je odluka da se neka zemlja prikljuci uniji pre svega politicko pitanje a posle svega sve ostalo. Drugo Srbija sa svojim sistemom jedan covek jedna vlast, dugo nece zadovoljiti i jedan od kriterijuma te nakaradne tvorevine. Srbi jednostavno vole vodu, i to su pokazali kroz svoju istoriju a ne cene demokratiju tako da je i pitanje sta ce tamo. Uopste je zato nejasno ko se jos pametan bavi svim tim. PA zar posle 20 godina, nije svakom jasno da od te price nema nista. Niti mi trebamo njima, takvi kakvi smo, ali niti oni trebaju nama…
Znate li sta je to ‘spinovanje’?!
To je kada potomcima onih sa kojim su njihovi pradedovi pretrcavali Kajmakcalan u krvi i pod kisom bugarskih metaka, objasnite kako ih tamo ‘Francuzi nece’, a onda u celom tekstu ne pominjete vise nikakvu Srbiju nego nekakav ‘Zapadni Balkan’, pun muslimanskih i albanskih dzihadista koji bi u EZ?!?!?! (A odlicno znamo sta prosecni Francuz, posle stotina teroristickih zrtava misli i oseca o svojim muhamedanskim sugradjanima).
Da nije STANDARDNI ruzni idiotluk, ovo bi bila cista uvreda.
NI SRBI NECE SA TIM VASIM ‘ZAPADNIM BALKANOM’ MEDJU FRANCUZE!!!