Inicijativa Užičke odbrambene lige za smanjenje aerozagađenja u Užicu 1Foto: Nenad Kovačević

Grupa građana Užička odbrambena (UOL) liga je predložila gradskoj vlasti nekoliko mera za smanjenje zagađenja vazduha u Užicu.

Dejan Krčevinac, predsednik UOL, objasnio je da su u pitanju četiri glavna predloga: obaveštavanje građana o nivou zagađenosti, smanjenje zagađenja koje dolazi iz ložišta, smanjenje zagađenja koje je posledica saobraćaja i opšte mere za poboljšanje kvaliteta vazduha.

On je naveo da se zahteva i kupovina aparata za merenje koncentracije čestica PM 2,5, kojim bi se pratila uspešnost preduzetih mera.

– Rezultate bi trebalo objavljivati na postojećem velikom led ekranu na gradskom trgu, kako bi Užičani u svakom trenutku imali tačnu informaciju o zagađenosti vazduha česticama PM 2,5 i PM 10, jer sadašnji podaci nisu pravovremeni, a ni tačni, kazao je Krčevinac i dodao da bi te informacije trebalo da budu dostupne i na zvaničnom sajtu grada.

Liga, rekao je, traži i da se zabrani korišćenje rizle za posipanje ulica tokom zimskog perioda i da se, umesto nje, upotrebljava industrijska so ili emulzija koja se koristi na autoputevima.

Takođe, zatraženo je da komunalna policija neprekidno obilazi kontejnere za smeće i da, u slučaju da su oni zapaljeni to prijavljuje odgovornima u JPK Bioktoš kako bi radnici tog preduzeća ugasili vatru.

Osim toga, kako je rekao, potrebno je da se od vulkanizera u gradu preuzmu sve stare i neispravne gume i da se privremeno deponiju na mestu koje će biti pod nadzorom, a da se kasnije unište u skladu sa zakonskom procedurom.

Zahteva se i da ekološki inspektori redovno kontrolišu sva skladišta korišćenog motornog ulja na području grada, kao i da lokalna samouprava obezbedi određeni broj parking mesta za taksi vozila koja kao gorivo koriste gas.

Liga traži i da se izradi plan sadnje drveća u gradu, jer se na parcelama na kojima se grade objekti seče drveće, kao i da se postojeće gradske subvencije za energetsku efikasnost većim delom usmere na zamenu stare stolarije u individualnim kućama.

– Većina tih mera može odmah da se primeni, kazao je Krčevinac. Zbog specifičnosti terena i odsustva prirodnog provetravanja, velikog broja individualnih ložišta, koja ne koriste ekološki prihvatljive energente, i sve većeg broja automobila, vazduh u gradu je među najzagađenijima u Srbiji i na to ukazuju merenja ovdašnjeg Zavoda za javno zdravlje.

Prethodnih dana koncentracija PM 10 čestica u centru grada bila je tri puta veća od gornje granične vrednosti, pa je je vazduh bio „vrlo nezdrav“, a bilo je dana kada je bio kategorisan kao „opasan po zdravlje ljudi“.

Za energetsku efikasnost 40 miliona

Gradskim budžetom za ovu godinu je bilo planirano 20 miliona dinara za subvencije mera za poboljšanje energetske efikasnosti u privatnim kućama, poput zamene stolarije, kupovine kotlova na gas i pelet, koje bi trebalo da smanje zagađenje vazduha u gradu. Međutim, nakon rebalansa budžeta, koji je prošle sedmice usvojilo Gradsko veće, taj iznos je povećan na 40 miliona dinara. Za poslednjih pet godina to je najveći iznos u gradskom budžetu za mere zaštite životne sredine, jer je 2015. izdvojeno četiri, 2016 – osam, sledeće 11,3, a pretprošle i prošle godine po 14 miliona dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari