Za samo tri dana Vranje postalo centar zaraze koronom 1Foto: S. A. Ristić

Rast broja zaraženih korona virusom u Vranju kada je zabeleženo 33 nova slučaja kao da nije mnogo uznemirio građane i poremetio normalan život.

– Kao da nas je stigla neka kletva premijerke, koja nas je hvalila, a mi sada postadosmo najnegativniji primer u celoj Srbiji, komentariše Zoran Savić, dok čeka autobus prema Bujanovcu. Njegova supruga Verica dodaje da „živimo više od dvadeset godina sa osiromašenim uranijom pa ćemo preživeti i koronu“.

Sagovornici Danasa se pitaju zašto nema podataka o broju preminulih od korone, nakon izjave direktorke Zavoda za javno zdravlje, posle čega se ona više ne pojavljuje u javnosti.

Pred zgradom centralne Pošte u Vranju, dugačak red. Stojan Savić nam kaže da „mu je neophodno da podigne tih 100 evra državne pomoći, kako bi platio porez i struju“. On navodi da je spreman da čeka satima, iako nema rukavice i zaštitnu masku, ali drži, kako kaže, „neophodno rastojanje“.

Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković i juče je odbijao bilo kakav kontakt sa nacionalnim i lokalnim medijima. Preko gradskog sajta obratio se građanima sa zahtevom da „se moraju poštovati mere socijalne distance i poštovanje onoga što smo propisali“.

Inače, ceo štab za borbu protiv korone u Vranju od proglašenja pandemije do sada nije održao nijednu konferenciju za medije.

Načelnik Komunalne policije u Vranju Ivica Tašković potvrdio je da mu je zabranjeno da daje izjave za javnost „po nalogu ljudi iz Štaba“.

Tokom dana u kafićima i ugostiteljskim objektima u većoj meri su poštovane mere „socijalne zaštitite“, a manje nošenja rukavica i zaštitnih maski koje su kod većine Vranjanaca i dalje najnepopularniji deo opreme.

Primećeno je više situacija u kojima su pripadnici MUP, građanima, uglavnom starije dobi pisali kazne od 20.000 dinara, zatičući ih uglavnom na ulici bez zaštitne maske i rukavica.

U većini trgovinskih objekta vlasnici nisu puštali građane u kupovinu ukoliko ne poseduju najmanje masku, dok su tolerisali nedostatak rukavica.

– Najveći broj zaraženih virusom registrovan je u privatnoj fabrici nameštaja „Dodić“, ali beležimo i slučajeve nove zaraze u trgovinskim i drugim objektima, naveo je Slađan Stanković, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje.

Direktorka Medicinskog centra Ljiljana Antić, potvrdila je „da u kovid bolnicama u okviru ove zdravstvene ustanove ima osam slučajeva zapaljenja pluća, a da se četiri pacijenta nalaze na respiratorima i da je ukupno u tri objekta smešteno 93 pacijenta, najviše od početka pandemije“.

Iz Kompanije Simpo demantovali su da je došlo do prekida proizvodnje zbog zaraženih virusom, dok je proizvodnja prekinuta u italijanskoj kompaniji za izradu obuće Geoks. Nezvanično, proizvodnja će biti privremeno prekinuta i u kompaniji Jumko. Zabeleženi su i slučajevi zaraze u privatnim preduzećima u Vranjskoj Banji, ali za sada iz Zavoda za javno zdravlje te podatke nisu mogli da zvanično potvrde.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari