Zavod za zaštitu spomenika ne može da spreči gradnju oko Titove vile na Zlatiboru 1Foto: Stan projekt Jutjub

Zavod za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu nema pravnih osnova da spreči gradnju velikog apartmanskog kompleksa u čijem središtu je Titova vila na Zlatiboru, jer se gradnja ne odvija na parceli na kojoj se nalazi zaštićena vila, već na parceli koja nije pod zaštitom države.

U tom Zavodu je rečeno Danasu da investitor „Stan projekt“, koji u neposrednoj blizini vile gradi sedam višespratnica, a ni Odeljenje za urbanizam Opštine Čajetina, nisu tražili, niti su bili u obavezi da traže, uslove za gradnju od tog Zavoda.

To je za Danas potvrdila Katarina Grujović Brković, odnedavno direktorka tog Zavoda, pojasnivši da je Titova vila, kao kulturno dobro, pod zaštitom od 1949. godine, kao i drugi slični objekti iz socijalističkog nasleđa, ali da od tada nisu jasno definisane mere zaštite i parcela na kojima se nalaze takvi objekti.

Ona objašnjava da je gradnja apartmanskog kompleksa omogućena odlukom čajetinskog katastra koji je dve parcele, koje se graniče sa dvorištem Titove vile, objedinio u jednu, nakon čega je čajetinska opština prošle godine investitoru izdala građevinsku dozvolu.

Katastar u Čajetini je, dodaje, stavio zabeležbu, odnosno zabranio gradnju, samo na parceli na kojoj se nalazi vila, ali ne i na dve mnogo veće okolne parcele, koje su preparcelizacijom spojene u jednu i na kojoj niče apartmansko naselje. Dodavši da je Zavod uputio čajetinskom katastru zahtev da se zabeležba stavi i na te dve parcele, ona kaže da ne zna zbog čega to nije učinjeno.

– Tako formirana velika parcela nije imala teret kulturnog dobra i, po tom osnovu, investitor i opština Čajetina nisu imali zakonsku obavezu da se obraćaju Zavodu za uslove, navodi Katarina Grujović Brković i dodaje da se sve to dešavalo u vreme mandata njenog prethodnika Ivana Milutinovića, koji je prošle godine uhapšen, zbog sumnje da je primao mito.

Ona navodi da su se Zavodu, 2016. godine, obraćali vlasnici kojima je u postupku restitucije vraćen objekat sa okolnim parcelama i da su investitoru tražili da im se dozvoli gradnja u okolini Titove vile.

– Tražili smo od njih, a to postoji u našoj arhivi, da se ostavi zaštitni pojas oko zaštićene vile i da se na 45 metara od nje ništa ne gradi. Mesecima smo pregovarali o tome, a sada smo došli u situaciju da su njih onemogućavali da grade i da steknu dobit, kakvu će steći sadašnji vlasnik te velike parcele. Ne mogu da uperim prst ni u jednu osobu ili instituciju i da kažem da je to njihova krivica, ali najveći problem je u tome što služba zaštite nije promenila rešenje iz 1949. godine, kako bi se definisala i zaštićena okolina oko vile, objašnjava direktorka.

– Objekti koji su izgrađeni neće ugroziti vilu, ali vizuelno značajno narušavaju njenu okolinu, navodi direktorka, a o najavi rekonstrukcije tog objekta, ističe da je za to potrebno da se investitor obrati čajetinskom Odeljenju za urbanizam, koje će takav zahtev proslediti Zavodu.

– Krivci su svi po malo – Opština Čajetina, Katastar nepokretnosti i moj prethodnik. Sada imamo rešenje iz 1949. godine i stavljenu zabeležbu za svojstvo nepokretnog kulturnog dobra samo na parcelu na kojoj se nalazi Titova vila, ali ne i na okolnu parcelu, i zbog toga nemamo apsolutno nikakav pravni osnov da tužimo investitora ili da pokrećemo bilo kakav spor, navodi naša sagovornica.

Kako je Danas pisao, Titovu vilu sa dvorištem, koja je nekada pripadala beogradskom advokatu Aleksandru Pavloviću i koju mu je država oduzela posle Drugog svetskog rata, Agencija za restituciju je vratila naslednicima, a oni su tu imovinu prodali investitoru „Stan projekt“ iz Beograda, čiji predstavnici navode da su „u postupku pribavljanja građevinske dozvole poštovali propise“.

Veštačka zabrinutost

Navodeći da se gradi na parceli koja nije pod zaštitom države, Danko Vrhovac, predstavnik firme „Stan projekt“, kaže za Danas da se „u javnosti stvorila veštačka zabrinutost“ zbog ugroženosti Titove vile, o kojoj godinama niko nije brinuo, zbog čega je u veoma lošem stanju. „Planiramo da je, po pravilima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, restauriramo i očuvamo njen prvobitni izgled, kako bi postala simbol prošlog vremena, koga se mnogi i danas rado sećaju. Vila je dobar marketing za nas i ukras našeg kompleksa i ničim neće biti ugrožena“, dodao je Vrhovac i najavio da će „građani u to moći da se uvere u septembru ili oktobru, kada bi trebalo da se završi njena obnova“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari