Zečević: Nova forma pobune Prištine 1Foto: RTS / Printscreen

Profesor Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije izavio je za RTS da je rukovodstvo kosovskih Albanaca prešlo jedan dug put, od pobune protiv pravnog poretka Srbije i Jugoslavije do prelaska u novu formu pobune, tako da se sada bune protiv međunarodne zajednice i prava i protiv Amerike, što ih čini nekom vrstom međunarodnog odmetnika.

Gostujući u Dnevniku RTS, Zečević je rekao da je interesantno ono što je Ramuš Haradinaj rekao i utorak, a to je da Priština u suštini više ne sluša nikoga i da je to njihova samostalna odluka da više niko nema uticaja na njih.

Prema njegovim rečima, rukovodstvo kosovskih Albanaca je prešlo jedan izgleda poprilično dug put, oni su se prvo pobunili protiv pravnog poretka Srbije i Jugoslavije i sada prelaze u novu formu pobune: sada se bune protiv međunarodne zajednice i prava i protiv Amerike, koja im je pomagala svih ovih godina.

„Navodno kao ni Amerika nema više uticaja na njih, postaju neka vrsta međunarodnog odmetnika u odnosu na međunarodno pravo i odnose jer oni sebe smatraju državom“, rekao je Zečević.

Kako kaže, za njih ne važi Briselski sporazum, osnivanje ZSO, tretiraju pregovarače iz Srbije na način kako su tretirali Marka Đurića na ulici, ne važi ni Cefta, ni pravilnik EU o slobodnom kretanju robe.

„Iznenadila me je vest u novinama da je Johanes Han bio spreman da napravi neke nove ustupke, da više ne piše Unmik, neki dogovor oko registracije vozila, a svi ustupci su besmisleni i SAD, koje su pokazale u ovoj situaciji veću odlučnost, i EU moraju da zaprete oštrijim merama da bi Albanci poštovali ono što su potpisali“, rekao je Zečević.

To vodi u suštini nekom razjašnjavanju stvari. SAD, EU i vlasti u Prištini moraju da raščiste odnose: da li je EU dovoljan posrednik u ovim pregovorima. Pitanje koje se sve češće postavlja u međunarodnoj javnosti je da li pored EU treba uključiti i SAD i Rusiju u pregovore da bi se došlo do rešenja i ne bi li se izvršio pritisak na vlasti u Prištini.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je tražila susret sa Aleksandrom Vučićem u Davosu. To su, kako kaže, redovni razgovori. „Nemačka je zainteresovana da Srbija uđe u EU, ali i da se reši kosovski problem, da Srbija ne uđe u EU sa opterećenjem da ima neraščišćene odnose sa Albancima i možda neku spornu granicu“, rekao je Zečević.

Tema razgovora će biti i kvote na čelik, jer je bilo protivrečnih izjava. Podsetio je da je premijerka Ana Brnabić govorila da to neće biti problem, a predsednik je rekao da će se o tome razgovarati, jer to može da utiče na izvoz čelika iz Srbije.

„Mi imamo jedan argument koji možemo da koristimo, a to je SSP, na putu smo ulaska u EU i kroz njega se liberalizuje potpuno robna razmena, tako da iako ima pravo EU da u određenim okolnostima uvede kvote, mislim da bi u ovom trenutku to bilo politički i ekonomski neproduktivno“, smatra Zečević, dodajući da se nada će Srbija biti izuzeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari