
Ovog puta izgleda da je odluka doneta, pa se u prostorijama gradske uprave već može videti Prostorni plan po kom će se kod Surčina na zemljištu PKB-a koje nije privatizovano pristupiti gradnji stadiona.
Zanimljivo je da se 2015. govorilo o investiciji od 150 miliona evra koliko je potrebno za gradnju Nacionalnog stadiona. Onda je 2018. predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao kako će nas “izgradnja koštati najmanje 200, ako ne i 250 miliona evra“. U poslednjoj izjavi od pre nekoliko dana ministar finansija Siniša Mali je istakao da će izgradnja velelepnog stadiona od 60.000 mesta na 35 hektara koštati između 50 i 70 miliona evra. On je rekao da će na ukupno 430 hektara biti izgrađen niz pratećih objekata kao što su izložbeni sajmovi, prostor za kulturu i koncerte, akva-park i tehnološki park u koji bi trebalo da budu smešteni veliki svetski trgovački lanci.
Istina je da Beograd, a ni Srbija nemaju stadione koji ispunjavaju stroge UEFA standarde za organizaciju fudbalskih prvenstava, ali mišljenja su podeljena oko toga da li je nacionalni stadion baš projekat od prioriteta pored svih infrastrukturnih nedostataka.
Ekonomista Milan Kovačević ističe da se kod nas stalno jedno priča, a drugo radi.
– Tako je vlast prvo obećala da će srediti fudbal, pa ništa, pa da će privatizovati klubove, pa ništa. Evo, sad imamo priču o nacionalnom stadionu, a ne znamo ni čija su ona druga dva. Sigurno je da stadion nije prioritet, ali kod nas obično nema nekih analiza opravdanosti za tako velike investicije. Mislim da je to populistički potez, kao što su fontana ili jarbol – ocenjuje Kovačević dodajući i da se u ove poduhvate ide na krilima kampanje da je došlo zlatno doba. On podseća da Beograd nema odgovarajući kongresni centar, što je za turizam važnije nego stadion.
Ekonomista Danilo Šuković ističe da mi zaista nemamo stadion koji zadovoljava evropske standarde što je pokazatelj naše bede.
– Zaista mislim da nam treba nacionalni stadion, ali da ne košta stotine miliona evra, samo da ispunjava standarde. Ipak, s druge strane infrastruktura koju bi država trebalo da finansira je zapuštena. Imamo mnogo drugih važnih infrastrukturnih potreba. Granični prelaz prema Crnoj Gori se na primer raspada. Domovi zdravlja, škole, putevi… na tome se štedi, a onda se prikazuje suficit budžeta – napominje Šuković.
Jedno od pitanja je i koliko će stadion stvarno da košta. Milan Kovačević kaže da se kod nas generalno loše troši novac. “Često počnemo sa jednom cenom pa završimo sa drugom.”
Ovo svakako nije naš specijalitet, ali zbog toga ništa manje ne zabrinjava.
Nekoliko skorašnjih primera gradnje velikih stadiona pokazuju da se cena može oteti kontroli. Recimo, nacionalni stadion u Budimpešti bi trebalo uskoro da bude pušten u rad. Planovi o njegovoj gradnji objavljeni su još 2011. godine, a procena troškova iznosila je 110 miliona evra. Kada se pristupilo gradnji 2014. godine, visina troškova je porasla na oko 330 miliona evra, da bi prema podacima iz 2017. godine krajnja cena stadiona od oko 68.000 mesta dostigla astronomskih 610 miliona evra.
Sličan je primer i sa izgradnjom novog stadiona londonske ekipe Totenhem od 62.000 mesta čija je početna cena projektovana na 400 miliona evra, da bi konačna cena dostigla 850 miliona funti. Takođe i nacionalni stadion u Rumuniji, kod Bukurešta od 55.000 mesta otvoren 2011. godine, poskupeo je sa početnih 120 na 235 miliona evra.
Mnogo manji stadioni, kao na primer u Tirani od 22.300 mesta, koji bi uskoro trebalo da bude pušten u rad, košta oko 60 miliona evra, dok je pre nekoliko dana objavljena vest da bi se kod Zagreba u Velikoj Gorici mogao graditi stadion od 30.000 mesta za celih 150.000 miliona evra. Tako da ostaje da se vidi koliko će zaista koštati “jedan od najlepših evropskih stadiona“, kako je prošle godine najavio Vučić.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ljudi, to nije Beograd, to zemljište PKB-a je 20km zapadno od poslednje zgrade Novog Beograda. To je namirivanje surčinskog klana
A ko će im ići u Surčin zbog koncerta? Diletanti.
Mnogi stadioni su na periferiji .Pariz…
Ma ovo nije ni periferija. Od poslednje zgrade na Novom Beogradu do ove lokacije je 20km poljane i obradivog zemljišta. Samo pogledajte mapu
Zaludjivanje naroda,stadion a liga beton
Vrlo je važno i gde bi se gradio stadion,on ne može nikako da bude u Surčinu,ni u Ostružnici,jer će tamo uvek da zvrji prazan,to su mala mesta,a do njih se ne može doći ni metroom,pa čak ni vozom.Zato stadion pod obavezno mora biti u Beogradu(naravno ako se zaista bude gradio).
Sve što se radi i ima koristi za zemlju je populizam. Ajde Vi ponudite neko rešenje ili kažite šta ste radili do 2012.
Bojane, kakva je korist od stadiona, konkretno. Postoje dva ogromna stadiona u centru grada. Dali postoje neki prioriteti u Srbiji. Kome to treba. Gondole, Jarboli 50 fontana. Raskopan grad. Nema zeleznicke stanice. Autobusi uzimaju putnike na auto putu. Ovakav haos ide samo u prilogu nekome ko ne misli dobro ovom narodu.
iz vaseg komentara se vidi da skoro niste bili na stadionu ako ova dva tako nazivate,…
Rešenje jeste privatizacija klubova,koja podrazumeva prodaju stadiona Zvezde i Partizana. Od novca dobijenog prodajom napraviti nacionalni stadion kapaciteta 30-40 hiljada.
Moj predlog je kanalizacija za sve gradske i prigradake opštine Beograda. Pozdrav iz Batajnice.
Stadion Zvezde je kad je izgrađen bio za 100.000 gledalaca. Inače način gradnje je zanimljiv. Pročitajte šta je osnivač Zvezde Obradivić rekao o gradnji.
Toliko nam dobro ide i tolimo dobro živimo da nam samo stadion nedostaje, a decu ćemo i dalje da lečimo pteko SMS poruka !
Ako kažemo da nemamo ni jedan normalan stadion koji ispunjava standarde UEFE kako ovo nije opravdana investicija!?
Fudbal je samo lepa igra, ali igra u kojoj se obrće ogroman novac. Epa neka ga grade oni koji obrću novac a ne svi građani. Ako ćemo tom logikom, nemamo ni stazu za trke formule 1…ma nemamo ni plivalište koje ispunjava standarde. Građani prodaju stanove da bi lečili decu, kartu u jednom pravcu za zapad kupuje sve više mladih- samo nam stadion fali.
Neka dozvole private iku da kupi zvezdu pa neka osposobi vec postojeci stadion.
Najispravniji komentar. Ne vidim svrhu i potrebu za tim, dok za lečenje dece prikupljamo pare putem SMS-a.
Tacno cist populizam , eno ga MATKOVICEV grandiozni SARTIDOV stadion u Smederevu, nedovrsen i dan danas! I ovaj stadion koji Vucic planira da sagradi u znak secanja, nece biti zavrsen i bice ruglo bestijalne vlasti koju smo imali! Zivi bili!!!
Dobro, a da li samo ja pitam? Ko daje pare za gradnju stadiona? „Drzava“? sta to znaci? Koji deo budzeta? Ili cega vec?
Uzgred, kod ovako velikih drzavnih investicija, uvek je veoma mnogo prilika da se neko ofajdi.
Kovacevic nije u pravu. Ovo nije populizam, nego bezobrazluk,demonstracija moci i potpuno ignorisanje realnosti. Ali u zoni.bez drzave, sve je moguce pa i zidanje bespotrebnog stadiona na oranicama
Svako ulaganje u infrastrukturu u nasu zemlju je znacajno i treba ga podrzati. Suficit govori da imamo dovoljno, tako da ne vidim nikakav problem.
Pa kad je toliko para u suficitu sto se npr ne asfaltiraju neke deonice puteva po Srbiji nego se krpe na svakih dva meseca. Kad se vozi po njima kao po kaldrmi da ides. Nije poenta imati suficit, a nista ne raditi sa njim sto je od javnog znacaja nego graditi stadione, bazene u mestima od 1000 stanovnika, gondole i ostale gluposti gde se mogu ugradjivati za mnogo kesa. Zasto se sa tim suficitom ne izfinansiraju startovanja malih preduzeca , ili neka poljoprivredna proizvodnja nego se redovno pare bace na nesto sto je apsolutno nepotrebno ogromnoj vecini gradjana?
Spomenik gluposti…. E to je Nacionalni Stadion…. Prva liga se igra na poljanama, bez ikakvih tehničkih standarda, pred brojem gledalaca koji ukupne ne bi ni do pola napunio taj Stadion… Fudbalom vladaju mafijaši, dileri drogom, probisveti i huligani…. Da, liberalna privatizacija bi unela promenu, jer privatni kapital očekuje profit, a profit dolazi sa gledaocima, a gledaoci sa bezbednim tribinama, bez huligana….Klubovi i FS ovakav i sa ovim ljudima služi za pranje para Velikim Klubovima Evrope i zato UEFA toleriše sve naše gafove….Naravno da se opere malo para iz neregularnih tokova i svi dobri… Osim fudbalske igre…. Uzeti ,,naše pare“ i napraviti spomenik svojoj vlasti, sa očekivanje da će jednog dana nositi Njegovo Ime…