
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim LJajić je nakon sastanka rekao da je to kratkoročno, a da je dugoročno rešenje međusobno priznavanje sertifikata i uverenja dveju država.
– Oni će najpre da snize cene i izjednače ih sa našim, odnosno kolika je naša cena toliko će biti i njihova, a dugoročno da bi se olakšao protok roba treba da se potpiše sporazum o međusobnom priznavanju sertifikata – objasnio je ministar. On je istakao napor da se otklone sve vancarinske barijere u trgovini sa Makedonijom jer je ta zemlja jedna od tri najznačajnija partnera Srbije u okviru zemalja članica CEFTA sporazuma.
– Makedonija je značajno tržište za naše proizvođače. Prošle godine imali smo 654 miliona evra robne razmene, od čega je naš izvoz bio 470 miliona evra – rekao je LJajić.
On je dodao da se i ove godine beleži rast izvoza od 15 odsto, a uvoza iz te zemlje za osam odsto. Spoljno trgovinska razmena Srbije i Makedonije porasla je ukupno za 13 odsto.
– Ukoliko ove barijere otklonimo i ako se nesmetano odvija trgovina dve zemlje, možemo relativno brzo doći do milijardu evra spoljno – trgovinske razmene, a preduslov za to je da nemamo ovakve situacije koje ograničavaju protok robe iz jedne i druge zemlje – rekao je LJajić.
Podsetimo, odlukom makedonskog Ministarstva poljoprivrede, cene fitosanitarnih uverenja za uvoz pšenice u tu zemlju povećane su za 833 odsto, što je uvoznicima posao učinilo neisplativim. Inače, problem izvoza srpske pšenice u Makedoniju, različitim barijerama postaje aktuelan gotovo svake godine u ovo vreme, dok njihovi ratari ne rasprodaju svoju proizvodnju, čime ih država štiti, nakon čega se uvoz koji je toj zemlji neophodan, liberalizuje.
Umesto da izjednačimo cene pšenice na viši nivo,kakva je u Makedoniji,mi se usaglašavamo na niži nivo od 16 din,po kg.pšenice,koja se tako izvozi takoreći badava.Takvog ministra bi ja šutnuo preko granice u Skoplje da tamo mesi hleb.