Radnici Fabrike reznog alata u Čačku 14. put sprečili izvršitelje da preuzmu pogon 1Foto: Pixabay/Capri23auto

Sudski izvršitelji pokušali su danas, uz asistenciju policije, 14. put da prinudno preuzmu pogon „Kuglična vretena“ Fabrike reznog alata (FRA) u Čačku, što su radnici sprečili.

Radnici su blokirali fabrički ulaz, sprečavajući sudske izvršitelje da uđu u fabriku i naplate dug od poravnanja sa jednom čačanskom privatnom firmom, koji je od 1,5 milion dinara u međuvremenu sa kamatama narastao na oko 4,6 miliona dinara.

Kordon policije je i danas, kao i prilikom ranijih pokušaja sudskih izvršitelja da preuzmu pogon FRA, blokirao sve prilaze fabrici, nedozvoljavajući novinarima da priđu fabrici sve dok izvršitelji nisu otišli.

Radnike FRA su i danas su, kao i prilikom ranijih protesta, podržali odbornici Dveri – najveće opozicione odborničke grupe u Skupštini Čačka.

Radnici su izjavili novinarima da ih je policija danas opet legitimisala, i da očekuju da dobiju krivične prijave.

Menadžmet fabrike je kupcu objekta pre šest meseci dostavio ponudu kojim bi bio obeštećen tako što bi mu bilo isplaćeno 5,6 miliona dinara, ali on je tu ponudu odbio i insistira na izvršenju.

Fabrički sindikati i radnici ističu da se imovina farbike koja vredi oko 200.000 evra „prodaje“ za dug od 30.000 evra i apeluju na nadležne da se izmeni Zakon o izvršenju kako se imovina građana i firmi ne bi prodavala „ispod svake cene“.

Predstavnici sindikata rekli su novinarima da je pogon „Kuglična vretena“ od značaja za odbrambenu industriju o čemu postoji rešenje Ministarstva odbrane iz 2017. godine.

Predsednik Industrijskog sindikata FRA Dušan Đelić ocenio je da je danas bio „još jedan pokušaj nasilnog preuzimanja objekta FRA i oduzimanja radnih mesta od radnika“.

„Kao predsednik sindikata podneo sam krivičnu prijavu protiv postupajućeg sudije Tužilaštvu za organizovani kriminal a ono je predmet predalo Višem tužilaštvu u Čačku. Ta prijava je završila u fioci a tužilac je pokazao visok stepen solidarnosti i kolegijalnosti sa postupajućim sudijom“, rekao je Đelić novinarima.

Gradonačelnik Čačka Milin Todorović rekao je ranije da su radnici „u pravu što se bune, kada je u pitanju preuzimanje dela fabrike od strane izvršitelja“, navodeći da je „neshvatljivo da se dozvoli da jedan relativno mali dug toliko naraste“.

„Dve i po godine smo uključeni u problematiku FRA i naravno da aktivno učestvujemo na onom nivou na kom možemo, pre svega sa Ministarstvom privrede. Sve smo učinili da FRA, kao važna fabrika za grad i region, uđe u sistem namenske proizvodnje i Odbrambenu industriju Srbije. Taj dug je nastao pre mnogo godina, sada je narastao i došlo je do izvršenja. Sud donosi svoje odluke i radnici se s pravom protive toj odluci“, rekao je Todorović.

On je dodao da je „nerealno i neshvatljivo“ da tako „mali iznos naraste toliko da se izvršenjem oduzima hala“.

FRA, koja se bavi proizvodnjom i prodajom rezanog alata i mašina, osnovana je 1953. godine i nalazi se u fazi restruktuiranja. U fabrici je zaposleno 560 radnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari