
U prvoj polovini ove godine grad Niš posetilo je 21.525 turista što je za 62,6 odsto manje nego u istom periodu 2019, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.
U prvih šest meseci ove godine turisti su imali u Nišu 10.668 noćenja, 72,3 odsto manje u odnosu na 2019. godinu.
Tokom juna je u Nišu zabeležena poseta 4.158 gostiju, a oni su ostvarili 6.130 noćenja, što je pad od 66,4 odsto, odnosno 65,6 odsto.
Prema zvaničnoj statistici Nišku Banju je u junu posetilo svega 11 turista, što je 97,5 odsto manje nego istog meseca prošle godine.
U prvoj polovini godine u toj banji bilo je 311 gostiju, što je pad od 75,2 odsto.
Po broju turista, Niška Banja se nalazi među tri naslabije posećena banjska mesta u Srbiji.
Manje turista od Niške Banje imale su još samo banje Rusanda – 276 i Mataruška banja – 32.
Najposećenije su Vrnjačka Banja koja je u prvoj polovini godini imala 64.237 gostiju i Sokobanja koja je imala 30.807 gostiju.
Po broju turista u Srbiji prednjači Beograd sa 179.126 posetilaca u prvoj polovini godine, za njim Zlatibor sa 71.584 posetilaca, Vrnjačka Banja sa preko 64.000 gostiju i Kopaonik sa 62.113.
Zbog pandemije korona virusa broj turista u prvih šest meseci ove godine, manji je 42,5 odsto nego prošle godine i iznosio je 780.785.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Tamo gde su ispljuvci, pikavci, konjski i pseći izmet, razbacana ambalaža i hirurške maske, osnovno obelžje grada i banje jasno je da ne možemo očekivati turiste. Imamo mi komunalnu inspekciju i policiju, izgled grada i banje govore da ni za hladnu vodu u slavinama njihovog poslovnog prostora ne zarade svojim radom, a ne nešto više.
Arheološko nalazište Medijana godinama je zatvoreno, u Tvrđavu se ne ulaže, što je za sada bolje, da je ne bi genijalci nadogradnjom oskrnavili.
Blizina Niškog kliničkog centra i Instituta NiškaBanja trebalo bi da garantuju pune banjske kapacitete, ali u stare hotele mora da se ulaže, ako želimo goste.
Niška Banja nema akva park, za razliku od Doljevca čijeg predsednika opštine nišlije ismevaju zbog obrazovanja, a naši akademski obrazovani gradonačelnici, među kojima i jedan lekar, nisu bili sposobni da pokrenu Banju.
Ne da nema turista u Nišu, nego je u Nišu sve manje nišlija. Iseljavanje ne mogu da spreče veće kablomotačke i krojačke radionice za koje je država dala masne podsticaje.
Dok ne dođe do decentralizacije države, dok ne dobijemo pravo direktnog izbora predsednika opština, gradonačelnika i poslanika, do tada će se svi gradovi i banje u Srbiji urušavati, jer postavljenicima je jedini zadatak da brinu da Beogradu ostane što više novca, na uštrb investicija u njihovim opštinama i gradovima.
Bravo!
Niš Nišlijama!
Siromašni smo al nekako će se snađemo. Samo nemojte naše da uzimate, a još bolje vratite ono što ni uzeste!