Borba za veći minimalac 1Foto: Luca Marziale / Danas

Predstavnici poslodavačke organizacije i reprezentativnih sindikata počeli su pregovore o novom iznosu minimalne zarade u Srbiji. U slučaju da se poslodavci i sindikalci ne dogovore, konačnu reč o njegovom iznosu daće Vlada Srbije.

Inače, trenutna minimalna zarada u našoj zemlji iznosi 35.454 dinara mesečno i ubedljivo je najniža u Evropi ako se izuzmu minimalci koji se dobijaju u Albaniji, Makedoniji i Bugarskoj.

Sve tri strane koje učestvuju u pregovorima već imaju svoje predloge koliko bi minimalac trebalo da bude povećan.

 Poslodavci kažu da bi to trebalo da bude između devet do 12 odsto, ali uz preduslov da Vlada poveća neoporezivi deo zarade i smanji neke parafiskalne namete. Smanjenje poreza i doprinosa je zahtev koji poslodavci tradicionalno ispostavljaju svaki put kada se pregovara o povećanju minimalca. Ukidanje nameta, u prvom delu povećanje neoporezivog dela plate, svakako je preduslov za održivost isplate uvećane minimalne zarade. Međutim, veliki problem predstavlja to što iako im oslobađanje od parafiskalnih obaveza omogućava da povećaju i druge plate u preduzeću koje nisu minimalne, kako bi se na taj način suzbila inflacija i povećao životni standard zaposlenih, većina poslodavaca to ne radi već višak vrednosti nastao na takav način prisvaja sebi.

 Država se po običaju prvo oglasila preko predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji o svemu mora da se pita pa tako i o stvarima koje nisu u njegovoj nadležnosti, poput visine minimalne zarade, a potom je i Ministarstvo finansija saopštilo isto što i predsednik, a to je da bi minimalac trebalo povećati za 14 odsto, odnosno da iznosi oko 40.000 dinara. I Vlada planira da do tog cilja dođe smanjenjem dažbina poslodavcima.

Reprezentativni sindikati pak predlažu da iznos minimalne zarade bude izjednačen sa iznosom minimalne potrošačke korpe, to jest da bude 43.695 dinara. Drugi zahtev sindikata je da se razmotri inicijativa iz maja da se minimalna zarada usklađuje dva puta godišnje. To znači da reprezentativni sindikati predlažu da minimalac već od septembra bude 43.695 dinara, a da od 1. januara sledeće godine počnu pregovori o novoj minimalnoj zaradi.

Oba zahteva sindikata su u potpunosti ispravna. Iznos minimalca u Srbiji ne sme da bude ispod nivoa minimalne potrošačke korpe jer je to jedina garancija za održavanje egzistencije zaposlenih koji primaju najniže zarade. Takođe, izjednačavanje minimalne zarade sa minimalnom potrošačkom korpom je nešto što je na Socijalno-ekonomskom savetu dogovoreno još 2018. godine, ali samovoljom Vlade nije zaživelo do danas pod raznim nemuštim izgovorima. Činjenica da se nalazimo u ekonomskoj krizi i da smo suočeni sa inflatornim udarom zahtev da se minimalna zarada određuje dva puta godišnje čini sasvim razumnim i opravdanim.

Ove godine se veoma jasno može videti odlučnost sindikata da se izbore za visinu minimalca koju predlažu. Međutim, da bi se uspeh ostvario neizostavno je nužan odlučan i jedinstven nastup svih sindikalnih organizacija u Srbiji, i reprezentativnih i onih koje to nisu, uz spremnost za organizovanje radničkih protesta u slučaju da Vlada njihove zahteve ne usvoji.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari