Napredna Srbija: Luj Viton bogatima, rad nedeljom trgovcima 1Foto: Radenko Topalović/Danas

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da se nada da će luksuzni modni brend Luj Viton, čiji je vlasnik najbogatiji čovek na svetu Francuz Bernar Arno, dobiti svoju radnju u Beogradu, gde drugde nego naravno u mondenskoj četvrti Beograd na vodi, i to do 2026. godine.

Vučić je naglasio da je Luj Viton “flegšip” jer kada u Srbiju dođe taj poznati brend “onda svi veliki dolaze” dodavši „da će to za Srbiju biti značajno i na ekonomskom, ali i na turističkom planu“.

Kako će za našu zemlju u ekonomskom smislu biti značajan dolazak Luj Vitona, u kome primera radi najjeftinija torbica košta oko 2.300 evra, ako se zna da mesečna medijalna zarada, koju kod nas prima polovina zaposlenih, ne prelazi iznos od 630 evra.

I za one sa prosečnim platama, koji na mesečnom nivou zarade oko 818 evra, kupovina u radnjama Luj Vitona je misaona imenica.

O tome eventualno mogu da razmišljaju samo viši slojevi srednje klase koji zarađuju oko 2.000 evra, pod uslovom da sebi žele da priušte nešto što je skuplje od iznosa njihovog, za srpske uslove, izuzetno visokog ličnog dohotka.

U praksi, Luj Vitonu će se obradovati samo tajkuni i estrada jer su to jedine kategorije koje mogu sebi da priušte proizvod tog brenda a da to ni ne osete.

Nema sumnje da će radnja Luj Viton u Beogradu privući pažnju bogatih turista koji glavni grad Srbije posećuju isključivo zbog raskalašnog noćnog života, međutim to svakako neće biti benefit za budžet jer je Luj Viton u stranom vlasništvu te će shodno tome profit biti iznet iz zemlje.

Za petpostaviti je da Vučić očekuje da prodavnica Luj Viton radi i nedeljem jer je izričiti protivnik da to bude neradni dan i da ga zaposleni u trgovinama provedu sa svojim porodicama.

Očito je aktuelnoj vlasti u Srbiji, koja dosledno servisira interese krupnog kapitala umesto interese građana, važnije da bogati pazare nedeljom nego da radnici tog dana uživaju u zasluženom odmoru.

Umesto što se zalaže za dolazak Luj Vitona predsednik Vučić bi trebalo da apeluje na poslodavce u trgovini da zaposlenima povećaju plate i poboljšaju uslove rada.

Kako prenosi RTS prosek zarada u trgovini na malo u januaru tekuće godine, bio je 66.795 dinara, što znači da su plate trgovaca za 30 odsto niže od republičkog proseka.

Prema istraživanjima, od 100 radnika u trgovini svakog meseca posao napusti njih šest do osam.

To dovodi do akutnog nedostatka radne snage koji se u Srbiji pokušava nadomestiti kroz takozvano dualano obrazovanje, odnosno legalizovanu eksploataciju srednjoškolaca pod maskom “prakse”.

Shodno iznetom, nužno je povećati zarade trgovinskih radnika, poboljšati uslove rada, zaposliti dodatnu radnu snagu i ukinuti dualno obrazovanje. Kako sindikalci ističu, da bi se zaposleni u trgovini na malo rasteretili potrebno je momentalno zabraniti rad nedeljom i na državne praznike.

Predstojeći prvomajski praznici su prva prilika da tokom obeležavanja Međunarodnog dana solidarnosti radničke klase, sindikalne centrale još jednom odlučno ponove zahtev da nedelja mora da bude neradan dan.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari