Ne tako davno, obreo sam se u novootvorenoj kafanici u centru grada. Nekoliko stolova je bilo zauzeto a gosti su uglavnom bili stranci. Volim „oldskul“ kafane i ova je u potpunosti zadovoljavala moje stroge kriterijume.

Za susednim stolom konobar je mlađem paru stranaca objašnjavao šta sve ima na meniju. Naravno, opredelili su se za specijalitete srpske kuhinje. Nakon toga konobar je uslužio damu u čijem sam društvu bio i mene, primio narudžbinu i odjezdio prema kuhinji. Sa stola iza nas sam nehotice čuo delove razgovora na srpskom u kome se apostrofiralo šta je to „srpski nacionalni interes“. Konobar je prilazio s vremena na vreme tom stolu i ležerno pričao sa gostima iz čega se moglo zaključiti da su dobri poznanici.

Uskoro je stigla hrana pa sam se posvetio jelu i razgovoru sa svojom pratiljom. Nakon što smo završili sa ručkom ona je poželela da popije kafu. Pozvao sam konobara koji je odmah došao i naručio dve kafe. Kakve, pitao je on, „dve turske, moliću“, odgovorio sam ja. NJegov izraz lica se promenio i postao malo strog usudio bih se reći. „Izvinite, gospodine, takvu kafu ne služimo. Mogu vam ponuditi samo domaću“, zvaničnim glasom mi se obratio konobar. „Pa na tu i mislim“, odgovorih. „A ne, nije to isto. Ovde služimo samo domaću kafu. Tursku ne.“ Prezirem inaćenje jer je besmisleno, ali prkos praktikujem kad god je neko gord i ohol a naš do tog trenutka ljubazni konobar se upravo u to pretvorio. Da nisam bio u ženskom društvu verovatno bih ušao u raspravu sa njim ali sam se ipak suzdržao i samo kazao, „mislim da smo se razumeli šta želimo“. Nakon izvesnog vremena kafe su stigle uz komentar „dve domaće kafe, izvolite“. Shvatio sam da stalnim ponavljanjem da je reč o „domaćoj“ kafi konobar pokušava da mi demonstrira ono što sasvim pogrešno smatra svojim „patriotizmom“.

U Srbiji je uobičajeno da se domaća kafa naziva turskom. Takođe, na naše prostore kafa je došla sa tadašnjim turskim zavojevačima pa ju je logično tako nazvati. Nije zgoreg pomenuti i da je kafana reč turskog porekla, što očito konobar naklonjen „srpskom nacionalnom interesu“ ne zna.

Osnovni problem je u tome što neki ljudi ne umeju da izraze patriotizam na pravi način i mešaju ga sa nacionalizmom. „Nabijanje na nos“ nekom da je kafa „domaća“ a ne „turska“ je upravo nacionalizam. Patriotizam se sastoji u navijanju za reprezentaciju svoje zemlje, kada poznaješ njenu istoriju, kada voliš svoju ulicu, grad, zemlju, njene stanovnike, polja, šume, livade, reke i planine. Patriotizam je kada si ponosan na svoje ali ne potcenjuješ druge. Po mojim kriterijumima ipak najveći patriotizam je kada se protiviš smanjivanju penzija i plata, diskriminatorskom Zakonu o radu, solidarišeš sa porodicama koje izbacuju iz stanova i zalažeš da se subvencije poslodavcima usmere ka socijalno ugroženima. To je istinski patriotizam koji nacionalistima kako uličnim tako i salonskim nikad neće biti jasan i prihvatljiv.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari