Kolumna Marko Vidojković DanasFoto: Aleksandar Roknić

„Dragi čitaoci, Prvi maj je. Ima li boljeg povoda da obavimo intervju s jednim Radnikom. Našli smo ga u pogonu fabrike, čiji naziv nećemo podeliti sa vama, zato što na nisu platili reklamu. Dobar dan, gospodine Radnik, dobro došli u praznični četvorobroj Danasa.“

„Bolje vas našao i hvala Sisoliniju za sve što je učinio za radnike.“

„Iako je Prvi maj, vi ste za pogonskom trakom i radite posao na koji ste raspoređeni. Prebacujete ove delove tamo, a one delove zatim zavrćete tu.“

„Tako je. Pravo je uživanje raditi za Praznik rada, valjda se zato tako i zove.“

„Da li ste danas na radnom mestu puno radno vreme?“

„Ne, ne, poslodavac iz inostranstva bio je toliko dobar da nas časti prekovremenim radom na Praznik rada. Inače radim šest dana u nedelji po jedanaest sati dnevno, a kad je Prvi maj radimo četrnaest. Ovo je moj drugi Prvi maj kod istog poslodavca. Prošle godine smo imali samo dva mrtva tokom prazničnog prekovremenog rada.“

„Odlično. Vidimo, pelene ne nosite. Otkud to?“

„Poslodavac je, u čast praznika svih radnika, danas rešio da nam izađe u susret, pa tako imamo dozvoljene dve pauze za malu i jednu za veliku nuždu u fabričkom toaletu.“

„Da li vam je to dovoljno?“

„I više nego dovoljno. Pošto jedem na svaka tri dana, veliku nuždu vršim na svakih pet, tako da vreme predviđeno za veliku nuždu provodim plačući u toaletu.“

„Zbog čega plačete, gospodine Radnik?“

„Zbog blokadera, koji će, ako ovako nastave, uništiti zemlju, oteti mi radno mesto i samim tim ugroziti život mojoj porodici. Da mogu, sve bi ih pobio, ali nemam kad, pošto stalno radim.“

„Na početku intervjua, pohvalili ste Sisolinija. Zašto, kada radite u privatnoj kompaniji čiji su vlasnici stranci?“

„Iako radim za strance, imam zadovoljstvo da me stranka zove na sve Sisolinijeve mitinge, a dolazak obilato plaćaju jednim sendvičem. Radujem se Sisolinijevim mitinzima više nego rođenju svoje dece. Dobro, možda poređenje nije na mestu, jer se deci i nisam baš radovao.“

„Šta kaže sindikat na uslove u kojima radite?“

„Mumuuuu, mumuuuuu, muuuu!“

„Gospodine Radnik, šta vam je?“

„Kad god se pomene mitsko biće Sindikat, koje niko nikada nije čuo ni video, ja moram da mučem, kako se poslodavac ne bi naljutio, sve nas otpustio i Srbiju napustio.“

„Lep običaj, zaista. Nego, mi stigosmo do kraja intervjua, a zaboravili smo da vam čestitamo praznik. Šta ćete danas raditi, osim što ćete raditi? Da li je u planu neki roštilj?“

„Kako da ne. Mile će jeftino da nam proda žrtvu svinjske kuge da s njom radimo šta hoćemo. Biće gozba, a možda ću se i razboleti, pa ću ići na posao bolestan. Jedva čekam.“

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari