Neodoljiva lepota srpske satire

  1. Kada sam ja bio đak pripovetka Radoja Domanovića „Marko Kraljević drugi put među Srbima“ bila je u školskoj lektiri.
    Može se o tom vremenu govoriti kritički, ali su se elementarne ljudske vrednosti, u kojima nema mesta za nacionalizam današnjeg tipa i prazne nacionalne mitove, poštovale i negovale.

  2. Gospodin Protic je ozbiljan istoricar, bilo bi dobro cuti od njega kako je doslo do toga da se od dela Srbije napravi Makedonija i 2 pokrajine a u Hrvatskoj Dalmacija i Istra nisu postale pokrajine ili republike.
    Cisto zbog sveobuhvatne slike.

  3. Poštovani gospodine Protiću o Kosmetu su nakon direktnog „angažmana“ 1999 godine ,precizno od 05.10.2000.godine indirektno odlučivali „ljudi sa njiva i ljudi iz kancelarija“, sada se već može reći -pogrešnim izborima vlasti sve do dana današnjih. Koštunica dr Vojislav kao osvedočeni nacionalista u afirmativnom smislu a i legalista trebalo je da se „iz petnih žila“ založi da se već tokom 2000.godine u Ustav unese član da je Kosovo privremeno okupirani deo teritorije Republike Srbije te ako je pod strahovitim pritiskom međunarodnog faktora saradnja sa Hagom bila neminovnost, tu je trebalo staviti tačku i za tadašnju i za sve naredne vlasti. Možda se on i angažovao po tom pitanju ali to ćemo mi „ljudi sa njiva i ljudi iz kancelarija“ po „staroj, dobroj“ srpskoj „omerti“ saznati nikada ili sa nenormalnim kašnjenjem poput saznanja o ovoj pripovetki Domanovića.
    Nego da vidimo i čujemo šta će nam to studenti u protestu danas u Novom Sadu saopštiti na temu zakonodavnog obračuna sa korupcijom jer kreće predstavljanje javnosti dugo najavljivanog programa suprostavljenog postojećem haosu i bezumlju. Neka nam je sa srećom.

  4. @Greška „Vučko“ je u vašim buđelarima i gluteusima. To su vam jedini „aparati „za glasanje.

  5. @Грешка
    Ako vam funkcionalno citanje (ono pravo: kad se zna sta se cita i procita) „ide od ruke“, ucinite napor, pa proctajte do kraja. Onda upotrebite prethodna (sa)znanja.
    Osim…
    Koliko se javlja, Cacilend sve vise gubi smisao i funkciju. Prihvatite se stvarnosti.

  6. I posle 125 godina, nista se nije promenilo. Ova prica je postojala kao opciona lektira jedno vreme.

  7. Ja nikada nisam osecao da je Kosovo deo Srbije a rodio sam se u njegovoj neposredmoj blizini. Radeci za moje saradnike i mene poslovni (naredbodavni) odlazak na Kosovo bila je kazna odnosno odlazili smo po kazni. Iskrenog sam misljenja da je to tako od 1912.godone kasa je Kosovo uslo u sastav Srbije. Kako su ljidi tada mislili pocetkom 20. veka misle i danas nakon 100 godina. Kosovo je sada nezavisna zemlja a da se kojim (vojnim) putem ponovo nadje nasa vojsla i policija tamo ne znam koliko bi srpski narod ponovo se vratio i ziveo na Kosovu. Najbolje je resenje da kao sa prvim komsijom se dogovorimo oko zajednickog zivota radi buducih generacija koje ce ziveti na ovim prostorima u realmosti a ne u mitologijama cija je vredostojnost vrlo upitna.

  8. @ Golijan,
    Kasno je, Golijane, da se sa prvim komšijom dogovaraš oko Kosova. Počni da se spremaš za pregovore o Pomoravlju (Vranje, Leskovac, a i Niš neka se spremi). Da je samo više takve pameti kao tvoje, do sada bi smo se oslobodili balasta Sandžaka, Vojvodine, Mačve, Negotinske krajine …. bog da nas vidi. Da se svi uguramo u Beograd pa da nam krene dijamantsko doba.
    Protić je istoričar, to niko ne može da porekne, jer ima diplomu. Ali diploma je samo parče papira koje dokazuje da je student nabiflao ono što je predavanao. ISTORIČAR ipak mora da ima kvalitet više. Pre svega, da je dosledan, a doslednost nije Protićevo srednje ime. Protić se zalaže za monarhiju a kritikuje one koji se zalažu za vraćanje Kosova Srbiji. Što bi se reklo – dijabola na kvadrat.
    Kod većine naših “intelektualaca“ je zavladala moda odricanja od nacionalnih interesa. Zaklinju se u zapadne vrednosti i ljube zapadnjake u dupe, odrekli bi se i majčinog groba samo da bi ušli u globalistički klub, klub onih koji bi da anektiraju Grenland, onih koji kidnapuju predsednika suverene Venecuele, onih koji sa prezirom gledaju svoje vazale koji se koprcaju u bezuspešnom pokušaju da postanu “svet“.

  9. @Smorke Ako Bog da da vrlo skoro vaspostavimo parlamentarnu monarhiju na novim zakonodavnim osnovama, Vi ćeta svakako biti istaknuta članica Krunskog saveta.

  10. Kada spominjete nacionaliste sa jedne strane i njihove optužbe da je neko „izdajnik sveg srpstva, strani plaćenik i okoreli srbomrzac“, zanima me da li smatrate da su gosti režimskih medijia, o kojima prepostavljam da govorite, istaknuti članovi SNS-a, ljudi iz ćacilenda pa i sam Vučić zaista srpski nacionalisti? Takođe me zanima da li smatrate da sa druge strane zaista nema baš nikoga ko zapravo jeste izdajnik sveg srpstva, strani plaćenik i okoreli srbomrzac?

  11. Gos’n Protić se uhvatio priznavanja Kosova, k’o pijan plota! Tvrdim, i da Kosovo priznamo, ništa za to priznanje ne bismo dobili.

    Posle onog vica sa krečenjem, u vreme bombardovanja, sledeći, dobar vic je bio sa predlogom prodaje Ćele Kule Erdoganu. Nešto slično, apsurdno smehotresno bi bilo i priznavanje Kosova.

  12. @ Zorka P.
    Pa Kosovo treba priznati jednostavno. Ne treba nam ništa za uzvrat.
    Zaista treba biti iskren prema sebi i priznati da nikom ne pada ni na kraj pameti da pokupi sve ukućane i ode da živi na Kosovo.
    Mi smo kolektivno nezrelo derište koje izbegava da pogleda istini u oči. A istina je da smo iz nemara napustili tu teritoriju pre više od dva veka. Iz istog nemara se tako ponašamo prema današnjim teritorijima. Mi smo društvo preletača. To jest masa pojedinaca koji ne čine društvo.

  13. @Aleksandar p.

    Pa znate kako, ne verujem u čuda, ali, evo, pobedili smo i Nemce u rukometu.

    Važno je ostaviti nadu mladjim pokolenjima. Možda će oni, jednog dana živeti ponovo u Jugoslaviji. I niko ih neće moći da podmiti parama da ulete medjusobno u gradjanski rat, po potrebi bilo kojih moćnika.

  14. Zorka Popodopo….,
    pobedili u rukometu ….a kada ćemo nekog negde pobediti u p a m e t o m e t u.?
    Ej srnbi neformirana skupino turbosujetnih pojedinaca.

  15. @ BPetrović, dipl. maš.ing. odg. projektant,
    Da li si skoro išao na baždarenje?

  16. „Navika“ – je stečena, stabilna dispozicija, koja postaje neka vrsta naše – druge prirode! Običaji, tradicija, norme, moral i tsl – kultura – nezamislive su bez naših“navika“ – ustaljenog načina ponašanja, rutinskog redovnog ponavljanja – koja imaju tendenciju da se izvode podsvesno; manje-više to je fiksiran način razmišljanja. Spoljašnja motivacija olakšava formiranje navika. Naši pra koreni rad na njivama proizveo je ponavljanje istih radnji učunio je da naše navike – nestaju iz vida svesrti – te ih je učinio pasivnim, otuda naša nezainteresovanost za učenje novih iskustava, veština, znanja, vrednosti. Otuda naši pra preci kada su došli u Evropu, ni genreaciji Save Nemanjića nije padalo napamet da „posrbe“ učenja koja su mogli naći u „antičkoj vikipediji“, čak ni Verglilijevu „Georgiku“ (Poljoprivredne himne) didaktičke poeme u 2188 heksametralnih stihova (29. g.n.e.) te počeli da koriste ta znanja u svojoj praksi (poljoprivreda, stočarstvo, vođarstvo, pčelarstvo i tsl.). Vergili je sakupio sva predhodna znanja o toj temi počev od Hesiodovog „Dela i dani“…! A pra koreni germana čije su navike povezane sa „veštinama“ lova, metalurgije, ratovanja i tsl. učinili su ih znatiželjnim – aktivnim – pa su svoju volju, pažnju, motoričke spobnosti upregli u dekodirane sadržaja iz „antičke vikipedije“. Otuda je njihova poljoprivreda i drugi poslovi pomoću – „impulsa antičkog znanja“ – „vorp“ brzinom – unapredilo njihovu tehniku života i rada i organizaciju društva.

  17. ,,Nije OPASAN albanski nacionalizam, OPASAN je srpski nacionalizam,, rekao je pokojni Dradisa Pavlovic, pametan i obrazovan Srbin. Na vrijeme je pokusao spasiti Srbiju da ne dodje u danasnju situaciju. ove price iz proslosti su samo bajke za zamajavanje gospodine Proticu. Pricaj narodu ko je razbio ,,Veliku Srbiju,, odnosno SFRJ. Srbija je bila od Djevdjelije do Triglava…Doveli ste na vlast belosvetske nacionaliste i snajperiste Cincare i posrbice, tupe i glupe i sad se cudite sto vam ne valja (Milosevic CG, Seselj BiH, Dacic Kosovo, Vucic BiH….) koji su od ,,Velike Srbije,, napravili Veliki Cacilend……….trazili ste gledajte. u svakoj drzavi je tako kad budale kolo vode …

  18. @BPetrović…

    Upravo sam o tome razmišljala. Uostalom, rukometaše trenira Raul Gonzales, zar ne? Dakle, imamo supstancu, narod nam je vredan, ali nemamo elitu.

    Ove izbeglice sa sela, koje su nam prenaselile Bgd i ostale čaršije, nisu elita, već hohštapleri. Ni organizovani kriminal nam ne ide od ruke, Nemci, po TV serijama tvrde da nam se mafijaši parfimišu mirisima, koji mogu da se kupe samo u Beogradu Vole da ostave trag, pa to ti je!

  19. @ Šarlo Akrobata,
    Velika mi je čast da me ti predložiš za članicu krunskog saveta. Odgovorna je ta uloga ali je prihvatam sa zadovoljstvom. :)
    Šarlo, druže, dok nas dvoje bijemo bitke preko tastature, budući članovi krunskog saveta udarnički rade na svom pozicioniranju. Nema od nas vajde.

  20. @Smorke, Šarlo…

    Mislite, Javno preduzeće ‘Monarhija’, novo čudo, posle ‘Studenata’, u koje treba da verujemo?

  21. @ Zorka,
    Pa zar niste koliko juče rekli da se čuda dešavaju?
    Ali da ja ne pričam o čudesima. Sutra je Bogojavljanje. Sačekajte ponoć, izađite napolje, zagledajte se u nebo i izgovorite želju koliko god neverovatna bila. Ako je iskrena, dragi Bog će je ispuniti.
    P.S. Ako poželite da dobijete Jimmy Choo sandale, onda je savet da se ipak pre obratite nekom sponzoru.

Ostavite komentar


Dijalog

Kako vlast zatvara evropska vrata? 4

Kako vlast zatvara evropska vrata?

U Parlamentarnoj Skupštini Saveta Evrope (PSSE) u utorak je usvojena rezolucija o Srbiji, uz značajnu većinu glasova za (89 od 116), a predstavnici vlasti u srpskoj delegaciji su, nakon njihovih neprihvaćenih amandmana, procenili da on "nekako nije objektivan", te da je deo "orkestriranog i dogovorenog" procesa.

Naslovna strana

Naslovna strana za 25. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.