Sport • danas 03:00
Naslovna strana za 25. jun 2026
GalerijaKlub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
Sa većim delom teksta se slažem. Poštujem i Vaše mišljenje. Sudija bez Pravnog fakulteta a sa crvenom knjižicom nije moglo. Ima mržnje prema komunizmu. Ja sam završio Pravni fakultet ali bez crvene knjižice. Niko mi je nije tražio. Bio sam advokat. Priče da je komunizam zabranjivali Srpsku novu godinu i slične praznike je, recimo, laž. Dakle, tekst je dobar ali ostavite ličnu mržnju prema komunizmu po strani. U pravu ste za po dan i prvo sudske vlasti, uvek je bilo. Ali problem treba postaviti otvoreno. Mi smo jedan poltronski narod u osnovi.
Гсн Прото, и шта ћемо сад? Опет исто! Воденица меље – брашна нема! Дела, гсн Прото, дела, а не празне приче! Хоће ли уредник објавити ово?
Milane ti povedi mi ćemo zatobom.
Слажем се са већином ставова г. Протића о нашем послушничком правосуђу. Ипак, континутитет послушништва није од 1945. већ је постојао и раније. За време краљевине, мој деда је непознатом мушкарцу док су разговарали возећи се на воловским колима преко планине на питање како сте одговорио „пропали смо као и држава што је пропала“, па га је овај пријавио, а деда завршио у полицији која га је пребила, а тужилац покренуо судски поступак. Друго, не би било згорег да Протић који је и сам правник у својим текстовима предложи која су то решења да нам правосуђе у будућности буде боље. Од кукања над тренутном ситуацијом која је грозна и свима добро позната нема превише вајде.
Autor tvrdi, svakako ne bez osnova, da pravosudje, bas kao i mediji, uvek sluze vlastima. Ono sto mi nije jasno, logicno je onda da su sluzili i vlastima 2000-2012 (mediji svakako jesu). Kako onda Milan St. Protic i njegovi politicki saborci nisu uspeli za 12 god. da reformosu pravosudje?
Danas u tužilaštvu i sudovima sede najveće izdajice Srbije. Što je teško reći to?
Bilo bi dobro kad bi se uvaženi autor ove kolumne osvrnuo malo dalje od 1945. pa ukazao na te savršene dane srpskog društva, demokratije, sudstva, tužilaštva…ili možda i taj period uključio u svoju kritiku.
Reci Prof. Protica – ipak, zahtevaju odredjen nivo opsteg obrazovanja i kulture citaoca – mada se iskreno trudi da pise i govori vrlo razumljivim jezikom.
Svaki tekst i javni nastup su i cas istorije (izmedju ostalog).
Neposredno ucesce u politici odavno nije njegova ambicija.
Ali, moralni i intelektualni doprinos, utemeljen na cinjenicama i licnom iskustvu, bi trebalo da bude za opomenu i nauk – sto je, nesumnjivo castan i osnovni motiv Proticevog javnog angazmana !!!
Nazalost, mi (u vecini) ucenju i ispravljanju gresaka, kao ni suocavanju sa realnoscu i sopstvenim nedostacima, nismo skloni (uz sve ostale razloge…).
Ne verujem da prof. Protic trosi vreme na citanje komentara.
Mozda mu neko, ponekad „preprica“ i za tu eventualnost – izrazavam svoje veliko postovanje!
Ипак има мало разлике у судству 1945 до 2000 и данас. За време власти „радника и сељака“ ишао си у затвор и на Голи оток за погрешно изговорену мисао, зато што је неко помислио да си опасност по предак, зато што си се држао свог права да мислиш, да не говоримо о томе да није било опозиције ни опозиционих медија. О мраку Мире Марковић нећу ни да причам. Ово сада није последица аутократске владавине, него природе српског човека, који свеједно које политичке идеје заступао, не прихвата различито мишљење, нема друштвеног дијалога и размене. Оно што ја кажем и радим је перфектно, све остало је неприхватљиво. У српским главама још није прорадио вирус консензуса кроз дијалог. Али да Вас утешим г. Протићу, ни на западу није много боља ситуација, иако су одмакли у начину комуникације. Ето за пример неки Јошка у ствари Јозеф Фишер, појавио се у неко протестно време у патикама обећао хумане промене. Постаде министар и једва дочека рат против Срба да покрене. Није тврдња, него поверљива чињеница.
Iz Gosn Protićevih kolumni – svi smo to odavno primetili – izvire netrpeljivost prema komunizmu, socijalizmu, onima koji su bili na vlasti od 1945. Takav crno-belizam, maniheizam, uprošćavanje takvo diskvalifikuje njegov javni nastup.
Ali eto, kakva država takvi i opozicioni intelektualci. (Da i ja malo strpam sve u isti koš.)
Bilo je prilike(99.-2002.) da se obezbedi neprikosnovena nezavisnost pravosuđa i tužilaštava…ili je i onda bilo mnogo više ruskih žbirova u vlasti-kao danas!!!
„Opet je partijska knjižica glavna preporuka. Ausvajs. Bumaškica. Lična karta.“
Licnu kartu i obavezu nosenja iste kao obavezu gradjana u diktaturi ukinuti nakon pada Oskara i rasformiranja i procesuiranja njegovih zlokobnih „sluzbi“
„Iz Gosn Protićevih kolumni – svi smo to odavno primetili – izvire netrpeljivost prema komunizmu, socijalizmu, onima koji su bili na vlasti od 1945. Takav crno-belizam, maniheizam, uprošćavanje takvo diskvalifikuje njegov javni nastup.“
Sta je bio belizam posle 1945?
Ista je situacija u svim drzavnim ustanovama. I list „Kurir“ je 2017. (u onoj kratkotrajnoj fazi ‘Srbijo, izvini’) pisao o tadasnjoj ‘Vucicevoj direktorki Poreske uprave’, u negativnom kritickom kontekstu, koja je pre toga bila ‘Tadiceva direktorka Poreske uprave’.Slicno kao sto su Nestorovic, Kon, Kisic,…. pre clanske karte SNS imali DS partijsku knjizicu (neki pre toga i DSS, SPS,….), Svi ti direktori javnih preduzeca i ustanova u Srbiji nakon promene vlasti, ne samo sto uzimaju drugu partijsku knjizicu, vec vrse i pritisak da sto veci broj zaposlenih ucini isto. Tako se partijski rad stvlja iznad strucnog, cime je naravno prvenstveno drzava na gubitku.
Sta to, konkretno i na cinjenicama(!!!) zasnovano, ne zasluzuje „netrpeljivost prema komunizmu i socijalizmu“???
Da nije bilo toga – ne bismo dosli do ovoga (ako cemo sve u isti kos).
Sustina , cinjenice i posledice su bitne. Pustite teorije, istrosene zablude, fragmentarna i romantizovana secanja – ako, su uopste Vasa – (svi smo imali malo, ali dovoljno???, porodicno isli na more ficom, bratstvo i jedinstvo, stafete i sletovi, pioniri na ulicama docekivali Marsala po povratku sa besramno luksuznih putovanja, itd….).
I onda se, u trenu, sve razbilo u paramparcad!!! Pamtim i iskreno zalim, samo zbog toga sto se tako jezivo i brutalno zavrsio taj kolektivni privid srece!
Ali, „sve sto je palo – padu je bilo sklono“ (Branko Miljkovic).
Postovani Proticu, hejde kao istoricar da se osvrnete i na period Kraljevine. 1918 je postojala formalna nezavisnost, ali politički ograničena; posle 1929. ozbiljno sužena. Mozda je moguce zakljuciti da pravosudje bas nikad nije bilo potpuno nezavisno, pa da se od te tacke razmislja o buducem ustrojstvu i stvarnoj primeni podele vlasti.
Da, profesor Radomir Lukić je bio izuzetan čovek. Obožavala sam naše susrete, a usuđujem se da kažem i da su naši susreti njemu prijali. Neretko je imao običaj da kaže “Smorke, bez tebe bi moji dani bili tako tužni. Sedimo tako jednom u našoj kafanice, a profesor se snuždio. Pitam ga šta mu je, a on će: “Smorke, ubi me onaj Protić u pojam. Ne mogu više. Gotovo. Kaput!“. Nažalost, bilo je to naše zadnje viđenje.
Slažem se sa velikim brojem komentara da G-din Protić neskriveno iskazuje preveliku opsednutost komunizmom što ga, verovatno, sprečava da ispravno sagleda suštinu problema. A suština je da smo mi oduvek bili policijska država, samo što su nas pre Drugog Svetskog rata panduri tukli pendrekom koji je bio u desnoj ruci, a posle rata su postali milicajci i pendreke prebacili u levu ruku. Pre rata su nas sudije slale u bajbok zato što smo vikali „dole Kralj“, a posle rata su nas ti isti drugovi sudije slali u „popravne ustanove“ jer smo uzvikivali „dole Tito“. I pre, i posle rata, i danas policija i službe bezbednosti, što civilne što vojne, su kontrolisale sve u Srbiji. I političke stranke, i sudstvo, i tužilaštvo, zdravstvo, obrazovanje, sport , muziku, film, kulturu… I sad, zanimljivo je to što ljudi kao što je G-din Protić pouzdano znaju da je to istina ali nikada ne govore o tome. Bar ja to nikada nisam čuo, pročitao ili video!? Zašto, ne znam, ali javlja mi se opravdana sumnja da su svi, pre ili kasnije, postali, bili, ostali ili prestali da budu deo ovog policijsko-bezbedonosnog aparata koji bespogovorno upravlja svim procesima u Srbiji u poslednjih sto i kusur godina. Svesno, ili ne, sa namerom ili nehotice ne pravi nikakvu razliku jer zid ćutanja dovoljno govori o spremnosti na „izvršenje zadatka“.
Odgovor osobi koja mi se obratila sa “nepomenikov pismonoša” i koja o sebi najvjerovatnije misli sve belo.
Pitanje je dakle: šta je “belizam” od 1945. pa na vamo?
Ako bi svet, čisto iz zezancije, opisali kao nešto crno-belo gde belo predstavlja pozitivna dela i emocije (ljubav, jednakost pred zakonom, briga za zajedničko dobro,…) a crno negativna (mržnja, sebičnost, manipulantstvo, nepoštovanje zakona,…) onda bi u “Bele” posle 1945. svrstao sve one ljude koji su iskreno radili na zajedničkom dobru u datoj situaciji (koja nije bila blistava).
Poenta je u tome da smo ljudi takvi kakvi smo, bolje nemamo. Daj nam bilo koje društveno uređenje mi ćemo opet biti mi.
Elem, nisam “nepomenikov pismonoša”. Po zanimanju sam poštar. Ovo što se dokopalo poluga vlasti i moći je bezobzirno crno zlo. Medjutim, zaslepljeni ljudi koji im veruju nisu neki drugi, različiti od nas.
Oni su ja, oni su ti, oni su mi.
Minijaturni prilog dugoj istoriji pravnog besčašća: nakon punovažne zakonske odluke o rehabilitaciji pradede i blagovremenog predavanja celokupne dokumentacije njegovi pravosnažni naslednici 14 ( i slovima četrnaest) godina nisu dobili u procesu restitucije ni „papirić“ na ime obeštećenja putem državnih akcija a kamoli šta drugo! Da tragikomedija bude još „bolja“, predmet u područnoj jedinici Niš vodi referent agencije sa akademskim zvanjem doktor pravnih nauka-doktorirao na temu restitucije u regionu. To, pravo, to zakon, to država?! Ne,t o je za Riplija ili za rubrike „verovali ili ne“!
Bravo gospodine Protiću
Bila sam deo pravosuđa, znam ga iznutra! Sve ste u pravu! Nisu najbolji pravnici u pravosuđu, a trebalo bi! Čast izuzecima!
Bila sam žrtva reforme 2009. godine. Kažu BIA je bila umešana Nisam saznala koji je moj „greh“ Nisam se vratila kada nas je đuture sve Ustavni sud vratio. Nisam doživela satisfakciju jer smo svi strpani u jedan koš! Nije utvrđeno koga je trebalo razrešiti, a koga ne! U pravu ste! Pravosuđe nije u stanju da se samo pročišćava. U bunaru smo! 2009. je bila pobuna protiv bilo kakve lustracije. Članovi VSS su se zakleli na ćutanje. Zapisnici sa sednica VSS su duplo vođeni! Jedini svetao primer je sudija Milimir Lukić(kakva slučajnost preziva se kao prof. Lukić koga sam i ja imala sreću da slušam) koji je izašao iz VSS jer nije hteo da učestvuje u toj farsi! Ima svetlih primera, možda oni budu luča! Svakako neće oni koji su završili dopisni novosadski pravni fakultet i položili pravosudni preko Novaka( ne Đokovića, nego nekog drugog) Ti će da budu najžilaviji!
Znaci i kada si ti bio de vlasti.Koliko znam onda ti nije smetalo.
Kojem se čitaocu Danas-a Protić obraća u njegovom ukupnom opusu kada ističe „Ti, poštovani čitaoče, jamčano (apsolutno, pouzdano, bezuslovno) ne znaš za Radomira Lkića“. A eto Protić zna. Veoma me podseća na Vučićevo “ podučavanje“
Револуција се не би тако звала кад не би значила темељну промену правног система. Контрареволуција је ресетовање на предходни правни систем. Тај предходни правни систем је исти онај који и данас важи у ЕУ. Не можеш причати да си за ЕУ а држати се правног система кога је скројила комунистчка револуција (а актуални кримоси га обожавају).
Poštovani gospodine Protiču , redovno čitam Vaše kolumne . One su prava škola života , pravičnosti , morala i aktivizma . Čini se da bi nama bilo potrebno sve njih skupiti u jedan priručnik , umnožiti i podeliti svim punoletnim građanima Srbije svih profesija i zvanja da ga čitaju svakodnevno i sa razumevanjem . Oni koji su zastrašili , da sepojaju i vrate na pravi put , borbe za pravdu i demokratiji , oni koji još spavaju ili žmure , da sagledaju stvarnost i krenu u pravednu borbi za bilje sutra naše i naših potomaka , a oni koji bezglavo idu za benim mamcima i ucenama da shvate da prodaju slobodu i budućnost svojih potomaka za bedne mrvice , pa da se bez straha uključe sa ostalim narodima tu pravednu borbi i svesno žrtvuju jer inače propast i Srbije i nas svih je već sasvim blizu …
Srbujete gospodine neprimereno. Ovo je sekularna država, svi smo ravnopravni!!! Sko je Srbija normalna, svejedno je ko si i kakav si. Ne sme Srbin iznad ostalih, razumete li to ili…
Sve mi je jasno i u svemu sam saglasan ali, pored tolikih sveopštih vapaja i još više zahteva, da se vratimo poštovanju zakona i ustava, kako je moguće upravo to, da protest sudija, tužilaca i advokata, ne bude podržan od najšire javnosti a prvenstveno studenata??? Kako?