
Brzo će da protrči vreme do 27. juna. Dok se lupi dlanom o dlan. Do tada će vlast da pokušava razne lobističke marifetluke, a onda Srbiju čeka sudbonosna vest – da li će NIS definitivno potpasti pod sankcije Sjedinjenih Američkih Država u okviru novog paketa kažnjavanja ruske firme Gasprom (koja je većinski vlasnik NIS-a) zbog ruske agresije na Ukrajinu ili će najzad sa NIS-a biti skinuta anatema ruske energetske „ekspoziture“ na Balkanu i ukinute joj sankcije.
Upriličeno slavlje 27. aprila, kad je američko Ministarstvo finansija odlučilo da još dva meseca „progleda kroz prste“ NIS-u, bilo je tek mala uvertira za veliki događaj, najavljen za 27. jun.
Od kad je prvi put objavljeno da je NIS na spisku za sankcije mnogo je bilo različitih tumačenja i predviđanja moguće sudbine ove naftne kompanije. Spominjani su razni scenariji kako izbeći slom tržišta naftnih derivata i nuđene razne svojinske opcije opstanka NIS-a. Vlast je obećala da će pojačati pregovaračke napore sa SAD i Rusijom kako bi se pronašlo rešenje koje bi zadovoljilo sve tri strane. U međuvremenu, poslovanje NIS-a bilo je veoma otežano, banke su obustavile poslovne transakcije, a potrošači prinuđeni da gorivo uglavnom plaćaju „keš franko dlan“.
Dosadašnji pregovori nisu odisali prevelikim optimizmom najpre zbog tvrdokornog odbijanja Rusije da se odrekne vlasničkog udela u NIS-u po bilo kom ponuđenom kupoprodajnom modelu. Moskva insistira da Gasprom po svaku cenu sačuva svoj udeo u NIS-u i tu poruku preneli su predsedniku Srbije njegovi emisari specijalno poslati na pregovore u Rusiju. Iako je gromoglasno najavio, predsednik Srbije nije o toj temi razgovarao s ruskim kolegom. A ako jeste, onda nije želeo da obavesti javnost o tim pregovorima iz čega bi mogao da se izvuče zaključak o tvrdokornom ruskom „njet“.
Zbog takvog ruskog stava vlasti u Beogradu bile su primorane da se okrenu na drugu stranu i pokušaju da umilostive Ameriku. Drugo useljenje Donalda Trampa u Belu kuću i njegovo kratkotrajno pomiriteljsko ćaskanje s kremaljskim vladarom oko rata u Ukrajini protumačeno je u Beogradu kao dobra prilika za lobiranje i definitivno ukidanje sankcija NIS-u. Očekivalo se da će se otopljavanjem američko-ruskih odnosa okoristiti i Srbija tako što će NIS biti skinut s crne liste kompanija s kojima je zabranjeno poslovanje.
Prvi korak u tom pravcu smatrano je odlaganje sankcija NIS-u 27. aprila na još dva meseca, do 27. juna. Srpski ministar fiansija tu vest objasnio je „ugledom“ koji Srbija ima kod nove američke administracije. „Građani Srbije ne treba da brinu i naći ćemo rešenje. Evo dobra je vest da smo dobili produženje još dva meseca. Imamo još dovoljno vremena da pronađemo zadovoljavajuće rešenje i za američku administraciju i za rusku stranu, kao i za našu zemlju“, rekao je ministar i izrazio uverenje da će Srbija ta dva meseca iskoristiti na najbolji mogući način kako bi našla konačno rešenje za NIS i skinula ga sa liste sankcija. Ministar je isijavao optimizam zbog ugleda koji srpska vlast ima kod nove američke administracije i načina na koji razgovara sa svima o tom probemu.
Taj je optimizam zatim spakovan u kofer koji je ukrcan u novi, tek kupljeni, falkon 6X i otpremljen u Majami za koji i predsednik Srbije veruje da postaje neformalni centar moći Amerike. Još pre „Majami avanture“ prvi potpredsednik srpske vlade i ministar finansija poručio je iz kuloara godišnje konferencije Svetske banke i MMF-a u Vašingtonu da je srpska delegacija stigla u Ameriku da „traži lek“ za američke sankcije NIS-u i za Trampove carinske tarife uvedene Srbiji. Taj posao trebalo je da se završi u Majamiju, a planirao ga je i vodio prvi potpredsednik srpske vlade i ministar finansija. On je svojim lobističkim kanalima i vezama ugovorio sastanak s američkim ministrom finansija Skotom Besentom čije je Ministarstvo direktno zaduženo za sankcije ruskim kompanijama (i pojedincima). Taj „miris uspeha u najavi“ naveo je, između ostalog, i predsednika Srbije da skokne do Majamija.
Sastanak sa američkim ministrom finansija bio je ugovoren za subotu 3. maja. Međutim, srpskoj delegaciji sat i po pre početka javljeno je, bez objašnjenja, da je sastanak otkazan i da od susreta sa Skotom Besentom nema ništa. Sat i po pre ugovorenog sastanka. Nečuveno za taj nivo susreta.
Srpski ministar finansija po povratku u Beograd otkrio je da je na tom sastanku trebalo „da se razgovara o onome što je bitno za građane Srbije“ i da je „sa rezultatima trebalo da dođemo nazad u Srbiju“, ali da je sve to „palo u vodu“ zbog (već poznatih) zdravstvenih problema predsednika Srbije. Ministar je imao drugačije viđenje raspleta gostovanja srpske delegacije u Majamiju: „Morali smo da otkažemo sve sastanke, ali dobro, imaćemo priliku da ih ponovo organizujemo. Svi prioriteti su Vučićevo zdravlje, ali sve ostalo rešićemo u narednih nekoliko nedelja, meseci, na kraju krajeva, nije ni važno“. Dakle, ministar implicira da je sastanak otkazan zbog trenutne zdravstvene slabosti predsednika Srbije i odluke o hitnom povratku u otadžbinu.
Ako se ministrovo pravdanje tumači kao smokvin list, ostaje pitanje šta je stvarno pošlo po zlu te je tako naprasno otkazan sastanak s američkim ministrom finansija?
Mala je verovatnoća da je Besent imao iznenada zakazanu golf partiju s predsednikom Trampom u Mar-a-Lago klubu.
Veća je verovatnoća da su lobisti koje je angažovao srpski ministar finansija uzeli pare, traljavo odradili posao i „ispalili“ naručioca, što inače nije neuobičajena praksa u tom poslu. „Izvini brate, iskrsle su nepredviđene okolnosti“, česta je rečenica koja se može čuti kad propadne dogovor za sastanak s nekim visokim američkim zvaničnikom.
Ali, to je manji problem koji će se možda rešiti „u narednih nekoliko nedelje, meseci“. Veći problem je da se možda neće nikad rešiti. A ima indicija koje nagoveštavaju da je i taj scenario moguć. Značajna je vest da se predsednik SAD i Department of the Treasury spremaju da uvedu novi paket sankcija Rusiji posle uverenja Donalda Trampa da ga u misiji mira za Ukrajinu vuče za nos ruski predsednik Vladimir Putin. Tramp će, kako javljaju svetske agencije, tu svoju frustraciju da istrese na rusku državnu naftnu kompaniju Gasprom pooštravajući joj sankcije ali i svim drugim kompanijama koje imaju veze sa njom.
Ako je već na tom (propalom) sastanku trebalo da se razgovara o „onome što je bitno za građane Srbije“ i da je s rezultatima tih razgovora srpska delegacija trebalo da upozna građane Srbije, onda prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija duguje tim građanima punu informaciju o fijasku u Majamiju. Parada u Moskvi nikako ne može da prikrije šaradu u Majamiju.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.