Kineski šut u zadnjicu 1Foto: Luca Marziale / Danas

Dok su našim vlastima puna usta hvalospeva o Srbiji kao industrijskoj Meki, neki ljudi su na svojim zadnjicama osetili sve čari tog nikada viđenog uspeha.

Poslednji u nizu je slučaj inženjera iz Bora kojeg je direktor TIR, Kinez, šutnuo u donji deo kičme dok mu je nešto objašnjavao.

Ekonomski tigar je stigao dotle da kineski direktori šutiraju srpske inženjere.

Bravo, predsedniče Srbije!!!

Ti što se oglašavaš o svakoj nebitnoj i nepotrebnoj stvari u ovoj zemlji, zbog čega često i histerišeš i zapeniš, nisi našao za shodno da osudiš ovaj čin javnog poniženja srpskog radnika u Boru.

Da li ti je kineski direktor draži od srpskog radnika?

Siguran sam da jeste, i to zato što si pokvaren, lud i zadojen vlašću i svojom veličinom. Svaki, iole normalan i ozbiljan državnik, nacrtao bi se u Boru i pokazao snagu države.

Ovako, ćutiš ti, ćuti država, a kineski upravnik veruje da je dovoljno što je uputi pisano izvinjenje koje je sročeno Bog te pita gde.

„Zbog svojih ličnih razloga, ne razumem dovoljno dobro kulturološke navike u Srbiji, i istovremeno nisam bio dovoljno strog prema sebi, te sam svoje loše navike preneo i na posao, čime sam svojim ponašanjem iskazao nepoštovanje prema Vama, i ozbiljno uticao na Vas i članove Vaše porodice“, stoji u izvinjenju direktora TIR.

Ako sam dobro razumeo kineskog direktora, on je šutnuo upravnika borske topionice zato što ne kapira da takav vid kažnjavanja ili odmazde nije u kulturnom biću Srbije. Ako tako nešto spada u kulturološke navike Kine, svaka čast.

Ne mogu to da poštujem i da prihvatim, a kada se tako nešto desi u mojoj zemlji, onda samo mogu da osudim i da tražim da se tako nešto pod hitno sankcioniše. Šta je sledeće – bičevanje?

Situacija u Boru je veoma zanimljiva. Mnogi inženjeri po prvi put, a naročito po dolasku kineske kompanije Zi Đin, razmišljaju o tome da napuste Bor i šalju svoje CV na sve moguće strane.

Nije problem u platama, već u odnosu i nepomirljivim razlikama na relaciji srpski radnici – kineski rukovodioci. Kod Kineza nema pregovora, tako kažu. Šta smisle to mora da se realizuje.

Nema drugog mišljenja, logičnijeg. Oni su, doduše, gazde i mogu sa svojom kompanijom da rade šta god hoće, makar to koštalo mnogo više nego što predlažu njihovi radnici Srbi.

Jedna od banalnih ilustracije jeste i situacija sa preminulim Kinezom čije telo stoji više od šest meseci u hladnjači i za to se plaća 2.500 dinara dnevno.

Diskriminacija je takođe prisutna, naročito kada je reč o platama.

Srbin menadžer i Kinez menadžer imaju značajno različita primanja.

Dok Srbin može da računa na platu od oko 1.200 evra, plata njegovog kineskog kolege iznosi od 2.500 do 5.000 evra.

Kolike su plate kineskih radnika, to je ogromna tajna.

Uopšte se ne zna da li su to radnici, ili zatvorenici, o čemu se sve glasnije govori u Boru.

U jednoj od sestrinskih firmi Zi Đina u Boru radi 200 građana Bora i 2.000 Kineza.

Za razliku od srpskih radnika, oni rade i do 12 sati dnevno bez dana pauze.

To što oni urade za mesec dana, srpski radnici bi verovatno radili tri meseca i zato Kinezi dovlače svoju radnu snagu.

Prema rezultatima popisa iz 2011. godine, gradsko jezgro ima oko 35.000 stanovnika. Danas u Boru živi i radi živi između šest i sedam hiljada Kineza.

Sa svojim domaćinima, Kineze, sem radnog mesta, možete da vidite samo u kafani.

To se nekako podrazumeva.

Nema prevelikog mešanja sa građanima Bora. Posebno je iritantno ponašanje Kineza prema ono malo reka u okolini Bora.

Proizvodnja u rudniku podrazumeva ogromne količine vode.

Za te potrebe davno je izgrađeno i akumulaciono Borsko jezero.

Umesto da koriste to jezero, Kinezi su sve reke koje su mogli stavili u cevi.

Jedna, u Velikom Krivelju je i presušila. Kažu da se mnogo troši struja za pumpe koje izvlače vodu iz jezera.

Ovo jezero je pravi turistički dragulj istočne Srbije.

Svojevremeno je izgrađen i hotel, koji je početkom ovog veka renoviran i dobio status četiri zvezdice.

Zi Đin, vlasnik nekadašnjeg RTB Bor, jeste kompanija koja u svojem sastavu ima i hotele sa pet zvezdica. Svi su očekivali da će upravo zbog ove činjenica turizam u istočnoj Srbiji da procveta.

To se, nažalost, nije desilo, i taj hotel je sada zatvoren za sve sem za Kineze. Kada je nekolicina građana Bora snimila Kineze kako nešto ispituju vodu u jezeru, i upitali ih šta rade, Kinezi su spremno odgovorili – Nista, nista, nase jezero!

Biće, ipak, da je malo i naše, zar ne, Vučiću?

#izVucicemose

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari