Budućnost prošlosti Foresta Gampa 1

Odlasku Borisa DŽonsona prethodilo je novo trovanje ruskim agensom. (Incident upućuje na kolateralnu terorističku aktivnost, budući da su žrtve slučajne.) Ta forestgampovska poluličnost nanela je ogromnu štetu britanskim i evropskim, time i srpskim interesima.

Imperija će ga verovatno zaštiti od njega samog, mada njegove podrivačke aktivnosti neodoljivo podsećaju na „Klimu izdaje“, na slučaj petorice levičarskih studenata koji su, iz ideoloških i privatnih poriva, Britaniju prodavali Sovjetskom Savezu. Ne znam da li je Boris DŽonson neka vrsta Borisa Tadića britanskog establišmenta, i da li je zapravo najuren, da li je preterao nedoraslim odnosom prema evropskim partnerima. U svakom slučaju, odluka je prethodila nizu novih povoljnih vesti. Sa samita u Briselu Makedonija je dobila poziv da otvori pregovore o ulasku u NATO. Predsednik Tramp je predložio saveznicima da udvostruče davanja za NATO s dva na četiri posto. Makedonski predsednik vlade Zoran Zaev ubeđen je da će Makedonija u junu dobiti datum za početak pregovora s EU. Jedan deo češkog društva izričito ne pristaje na nacionalnu izdaju, podvlačenje Rusiji, povratak u komunizam i odbacivanje sećanja na komunizam. I, da ne zaboravim, Hrvatska, nama najbliži narod i najvažniji sused, ušla je u finale uz podršku dela srpskih navijača i javnih ličnosti. Uvrede i psovke s vrha ne pomažu, ne vredi, odluke, osećanja, mentaliteti, nekad se razvijaju samo sebi znanom logikom, a nekad i logikom razuma i plemenitih poriva.

Teška pitanja na koja zvanična i opoziciona Srbija skupa nisu u stanju da brzo i adekvatno odgovore posledica su i svetskog nereda kojem je prizivanjem Bregzita doprineo i Boris DŽonson. Ovih dana imali smo prilike i da se upoznamo s kilometarskim analizama domaćih i stranih analitičara o Berlinskom procesu, o proširenju, o nevladinom sektoru, o mladima, o saradnjama, i gomile praznih, tupih birokratski i endžioovskih besmislica samo su potvrda strepnji da će se Srbija dugo kretati u svojoj EU integraciji kojoj su suštinski suprotstavljeni i vlast i opozicija, pred duboko podeljenim, iscrpljenim društvom lišenim jasnih perspektiva i pokretačkih energija. EU i Rusija nisu u stanju da konkretno pomognu Beogradu i Prištini zaglavljenim na tačkama pregovora koje su jednako nejasne i besmislene. Mogerini je, poput DŽonsona, izvanredno poslužila ruskim podrivačkim naporima kojima se EU kida na njenim najtanjim beočuzima, a to su Višegradska grupa i Zapadni Balkan. U svoj toj šizofreniji Poljska, koja se sama ubrzano sovjetizira sa svojim kleroksenofobičnim liderstvom, zahteva više strateške zaštite na Baltiku. Da li je EU, koji su srozali DŽonson, Mogerini i slični, u trenutnoj ili trajnoj krizi, manje je važno od činjenice da je Srbija u sve tešnjem NATO okruženju, i da to odgovara svim njenim vitalnim interesima. I Vučić je zamolio SAD za podršku koja bi bila konkretnija, sa izraženijim dobrim namerama i jasnim izlaznim opcijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari