Odmrzavanje vojnog roka: medicinski aspekti 1

Vojni rok, kako ga ja vidim, trebalo bi da se odvija pod ovim uslovima: „anplagd“, oflajn i tehnogedžetfri. Sve navedene okolnosti pojačavaju medicinski efekat šestomesečne vojne obuke.

Prvo, bez struje se uspostavlja prirodni ritam. Spavanje kad padne mrak, buđenje kad zora zarudi. Organizam tako snaži, čime se povećava mentalni kapacitet, volja za učenjem i borbena gotovost kao konačni cilj. Dalje, kad nema struje, nema uređaja koji se strujom hrane. Vreme predviđeno za zabavu, tako, moglo bi da se iskoristi pametnije od gledanja televizije, nelegalno nabavljenih filmova, serija itd.

Možda je čak prvi uslov za pojavu pozitivnih rezultata skidanje sa interneta. S tim u vezi je i otuđivanje tehnogedžeta. Mladi previše vremena provode nad ekranima. Talasi koji iz ekrana napadaju moždani sistem, tiho i nezapaženo, čine da sinapse oteknu od elektro-nadražaja i da se moždana kora upali. Dakle, neurološko rasterećenje svakako će pozitivno uticati na regrute. Nije zgoreg pomenuti, iako se podrazumeva, koliko će ovakav otklon od ekrana dobro doći očima.

A kad nema struje, interneta i telefona/tableta/gugl naočara, jasno je, više će se vremena provoditi u prirodi. Što jača krvnu sliku i razvija nežna ekološka osećanja.

Manje sedenja, više rada, trčanja i aktivne obuke dovešće do jačanja muskulature i popravljanja posture.

Moram primetiti da nam dvadesetogodišnjaci izgledaju prilično bledo i izmučeno, čak depresivno. A šta je bolji lek za ovakvo stanje od motike i puške?

Nije nepoznato koliko je bolest zavisnosti pustila korenje. Mnogo je onih koji nisu u stanju da se skinu sa igrica. Kako krizne situacije otvaraju anastezirane kapacitete, sigurna sam da bi im vojnički period otvorio kanale za ozbiljan kreativni razvoj. Što je jedan od psiholoških benefita.

Ako sve ovo saberemo i obradimo, naši bi se pitomci vraćali kući oporavljeni i odmorniji nego da su vreme provodili po grčkim ostrvima, gde bi se uglavnom opijali i džabalebarili, piljili u ekrane, krivili kičmu, kvarili oči i značajno povredili kožu nezgodnim UV zracima.

Da zaključim, odmrzavanje vojnog roka ima izuzetno povoljan efekat na zdravlje. Možda bi trebalo razmisliti o tome da svim radno sposobnim državljanima Srbije umesto godišnjeg odmora prepišemo vojnu obuku.

Koplja se lome zbog površnih finansijskih proračuna. Mladići od devetnaest do dvadeset i kusur godina inače mnogo koštaju. Kad su kod roditelja, svaljuju se na porodičnu kasu, kad su u vojsci, koštaju državu. Zato bi trebalo, pošto ih nije rodila država, a kako im je još dala priliku da njene potencijale koriste kao banju, ovu obuku da plaćaju sami roditelji. Sa PDV-om, razume se.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari