Konstruktivne ideje i komandna ekonomija 1Foto: Pixabay/Mhouge

Nikad dosta dijaloga.

To bi, u najkraćem, bio moj odgovor na tekst Kabineta predsednice Vlade Srbije „Bitne su nam konstruktivne ideje” (Danas, 26. jul 2019.). Kabinet se, da podsetim, našao prozvanim zbog„Reči tajkuna” posvećene potrebi dijaloga Vlade i privrede zarad uspostavljanja veće sinergije a na dobrobit domaće ekonomije („Vreme sinergije”, Danas, 8. jul 2019.).

Kabinet se u svom reagovanju poziva na razne inicijative vezane uglavnom i skoro isključivo za elektronsku upravu da bi dokazao otvorenost Vlade za dijalog s privredom. Ne sporim važnost IT industrije i rezultate koje je Vlada postigla u toj oblasti, ali mislim da je izostao takav dijalog za druge oblasti. I te druge oblasti sam pobrojao (energetiku, obojenu metalurgiju, auto-industriju, rudarstvo, poljoprivredu). Dakle, nikad dosta dijaloga.

Čini mi se da Kabinet u svom odgovoru iskazuje nerazumevanje povoda za moj tekst. Ne radi se o operativnim menadžerskim zahvatima u poboljšanje privrednog ambijenta, na čemu insistira Kabinet, nego o dijalogu Vlade i privrednika posvećenom strateškim pravcima razvoja pojedinih privrednih grana. Kao što je to premijer Andrej Plenković vodio razgovor s Matom Rimcem o razvoju auto-industrije.

Ali, da se vratim na suštinu. Ima jedna rečenica koja otkriva šta podsvesno žulja Kabinet. Naime, Kabinet misli da je Srbija„predstavljena kao zemlja u kojoj je na snazi komandna privreda” i da bi„svako ko pročita tekst mogao bi biti u ozbiljnoj zabludi”.

Ostajem pri stavu da predsednica Vlade najčešće vodi „dijalog”s predsednikom države, a taj dijalog se svodi na predsednikovo komandovanje i diktiranje zadataka i premijerkino klimanje glavom. Šta je komandna ekonomija ako ne predsednikova odluka da Srbija (Vlada) krene u novi investicioni ciklus, predsednikov zahtev da se spuštaju radni porezi, predsednikova naredba da se rešavaju Valjevo, Užice i Kikinda, predsednikova odluka da se povećaju plate u zdravstvu, predsednikova odluka da se grade stanovi za vojsku i policiju, predsednikova najava da će se povećati penzije, predsednikova naredba da se kupe zlatne poluge, predsednikova naredba da se gradi autoput, predsednikova odluka da se ruši i gradi nova Infektivna klinika, predsednikova odluka da promeni ministra ili direktora državnog preduzeća, predsednikov dekret da određeni strani investitor dobije olakšice.

U pripremi odgovora Kabinetu značajno mi je„pomogla” moja koleginica Rebeka Mekdonald, vlasnica kompanije za trgovinu strujom i gasom Just Energy Group i najbogatija Srpkinja u Kanadi za koju se teško može reći da je u zabludi. A ona kaže da ne bi investirala u Srbiju jer ovde nisu razdvojeni politika i ekonomija, odnosno da„tamo gde nema pravila ne bih znala da plivam”.

Ne sporim rezultate koje je Vlada postigla u formiranju elektronske uprave. Mislim da je to pozitivna, ali nedovoljna aktivnost Vlade na reformisanju poslovnog ambijenta u Srbiji.

Korupcija, voluntarizam u sprovođenju zakona i pravna nesigurnost su„ogledalo”rada Vlade. Predlažem Kabinetu predsednice Vlade da vrlo pažljivo pročita savete Rebeke Mekdonald, koja između ostalog kaže da je srpsku ekonomiju moguće unaprediti izgradnjom jakih pravnih institucija i pravosudnog sistema i obezbeđenjem uslova u kojima zakoni i pravila igre važe za sve i da se dosledno primenjuju.„Ne primećujem suštinske promene, osim da se samo fasade sređuju”.

Eto, to je rezultat vašeg rada, cenjeni Kabinetu.

SAOPŠTENJE REDAKCIJE

Povodom saopštenja kabineta premijerke Ane Brnabić u kojem se navodi da je redakcija Danasa ocenila da je autor kolumne Reč tajkuna pogrešio u svojim ocenama iznetim u tekstu od 8. jula, redakcija saopštava da se ni na koji način ne ograđuje od autora ove kolumne.

Iz kabineta predsednice Vlade su, naime, putem WhatsApp poruke kontaktirali redakciju, tako što su kao primedbu poslali snimak ekrana sa predmetnim tekstom u kome su označili samo jednu reč – „premijer“. Zaključivši da se u kabinetu žale na upotrebu muškog roda u označenoj reči u tekstu, odgovoreno im je da je autor pogrešio. Kao što je poznato, Danas koristi rodno senzitivan jezik te bi po lektorskim standardima našeg lista ispravno bilo upotrebiti samo reč „premijerka“.

Ponavljamo, redakcija se ne ograđuje od autora kolumne niti izjašnjava o stavovima iznetim u tekstu koji, kao i bilo koji drugi autorski tekst, ne mora nužno odražavati stavove redakcije.

Redakcija Danasa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari