Četvrt veka Balkanske smotre mladih strip autora: Leskovac u službi devete umetnosti 1Ilustracija Foto: Z. S. M.

Balkanska smotra mladih strip autora 2023. rekordom od 3.046 učesnika iz 82 zemlje sveta sa šest kontinenata proslavila je 25 godina postojanja.

Proslavu 25. rođendana Balkanska smotra otpočela je 2. i 3. februara kad su Leskovačka škola stripa „Nikola Mitrović Kokan” i Leskovački kulturni centar ugostili internacionalnu izložbu „Can for Balkans”, koja je pre Leskovca bila postavljena u Regionalnom muzeju u Brašovu u Rumuniji, Nacionalnom istorijskom muzeju u Tirani u Albaniji, i, najvažnije, u Muzeju stripa u Briselu u Belgiji gde ju je videlo oko 30.000 ljudi.

Drugi deo proslave desiće se od 29. juna do 2. jula, kada će se se uz bogat festivalski program od 28 predavanja, masterklasova, okruglih stolova i projekcija, bukvalno svaki izložbeni prostor u Leskovcu staviti u službi devete umetnosti, budući da će se u tom trenutku u Leskovcu istovremeno održati čak pet izložbi stripa!

Sem centralne izložbe u Leskovačkom kulturnom centru, koja je ovog puta uglavnom retrospektivnog karaktera, jer donosi izbor od šezdesetak plakata prethodnih 25 Balkanskih smotri, izložbe su postavljene i u Narodnoj biblioteci „Radoje Domanović”, Narodnom muzeju i Školi za tekstil i dizajn.

U Narodnoj biblioteci „Radoje Domanović” biće dve postavke.

Jedna od njih je eksluzivitet pošto se njome po prvi put u Srbiji predstavlja strip Kanade kroz izložbu koju je selektovala srpsko-kanadska strip-umetnica Ivana Filipović, a pod nazivom „Osećaj/Osećajnost: Zapadna obala Kanade”.

Druga izložba u Narodnoj biblioteci nosi naziv „Vekovnice: Ženski princip u balkanskom stripu” posvećena je stvaralaštvu strip-autorki iz Rumunije, Hrvatske, Grčke, Slovenije, Bugarske, Makedonije, Turske i Srbije kroz prizmu serijala „Vekovnici” na kome su njihovi stvaralački putevi ukrstili.

U subotu, 1. jula, Leskovac će imati prilike da po prvi put u Srbiji vidi izložbu posvećenu globalnom fenomenu, japanskom stripu — mangi.

U pitanju je izložba „Japanski strip kao inspiracija“ u Narodnom muzeju.

Izložba „Koral Ilhan: Ilustracije i drugi ožiljci” poznatog turskog ilustratora i strip-autora dr Korala Ilhana, profesora na Akademiji u Jedrenu, biće postavljena u Školi za tekstil i dizajn.

U Doljevcu, u sklopu saradnje sa Slaughter art festivalom, gostujući strip autori demonstiraće svoje tehnike crtanja u okviru Otvorenog strip-ateljea.

Smotri će prisustvovati i oko 50 gostiju, uglavnom strip-autora, iz Japana, Kanade, Belgije, Turske, Rumunije, Makedonije, Bugarske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije.

Od svojih početaka početka 1998. godine Balkanska smotra se profilisala kao festival sa pedagoškim karakterom, u čemu je od tada do danas istrajala iako je u tome ostala usamljena.

Smotra iz tog razloga i ove godine dodeljuje nagrade mladim autorima u kategorijama crtača, ilustratora, scenarista i teoretičara.

Uz ove nagrade, Smotra dodeljuje i najstariju nagradu za doprinos srpskom stripu u zemlji pod nazivom „Nikola Mitrović Kokan”.

Ovogodišnji dobitnici su Ivana Filipović iz Kanade i Milorad Vicanović Maza iz Laktaša u Bosni i Hercegovini.

Uz to, biće dodeljena i internacionalna nagrada „Miodrag Veličković Mivel” za satiričan strip, koju ove godine osvaja Kosta Milovanović iz Obrenovca.

Nagradu „Prijatelj stripa”, koja se daje osobi koja se ne bavi aktivno stripom ali isti pomaže, radnopravno dobijaju Milosav Miki Pješčić, organizator Međunarodnog salona u SKC-u, i Udruga Mostrip iz Bosne i Hercegovine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari