
Da živimo u državi u kojoj se poštuje zakon ne bi bilo toliko pitanja u vezi sa iznenadnim hapšenjem direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Gorana Vasića zbog falsifikovanja Predloga o skidanju zaštite sa Generalštaba.
Na osnovu tog dokumenta Vlada je pre pola godine odlučila da ovo zdanje izbriše iz registra spomenika kulture, dozvoli njegovo rušenje i ustupi ga investitorima iz Amerike. Ne bismo se sada pitali ni da li je Generalštab konačno odbranjen.
Arhitekta i autor monografije „Arhitektura zgrade Generalštaba“ Bojan Kovačević kaže za Danas da se u vezi sa čitavim slučajem postavlja jedno proceduralno pitanje – da li skidanje Generalštaba sa liste kulturnih dobara uopšte ima pravnu snagu?
– Nije održiva logika „republička vlada je donela tu odluku i to važi“ jer ona može da donese odluku i da je Mesec kvadratan, a ne okrugao. Oni bi zapravo morali – što je predsedniku Aleksandru Vučiću, pretpostavljam, užasno teško – da kažu, on ili bilo ko njegov, da su pogrešili – ukazuje Kovačević.
– Kako je moguće da je, posle toliko vremena, iako se sve znalo u prethodnih šest meseci, to sada odjednom postalo tema? – pita se sagovornik Danasa koji primećuje i da je jezik u saopštenjima za medije povodom hapšenja Gorana Vasića – dramatičan.
– Spominje se više policijskih uprava, tužilaštvo, kao da su jurili Al Kaponea. Neverovatno. Taj čovek jeste zabrljao, i to se rešava jednim potezom, ali je opis te akcije njegovog optuživanja potpuno smešan – smatra Kovačević.
Aleksandra Davidov Temerinski, istoričarka umetnosti i savetnica u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, kaže za Danas da je i njih u Zavodu hapšenje v. d. direktora Gorana Vasića zateklo – uprkos činjenici da su službenici Kriminalističke policije prethodnih mesec dana temeljno analizirali kompletnu dokumentaciju o Generalštabu, i u Republičkom zavodu i u Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, i ustanovili odgovornost v. d. direktora.
– Odgovornost se odnosi na sporni, odnosno falsifikovani Predlog upućen Ministarstvu kulture za skidanje zaštite sa Generalštaba. Na osnovu tog dokumenta doneta je odluka Vlade Republike Srbije o brisanju Generalštaba iz registra spomenika kulture, što je označilo mogućnost njegovog rušenja „po zakonu“, a potom i izvođenje dijaboličnog plana uništenja dela centra prestonice, isključivo u interesu stranog investitora i ovdašnjeg vrha vlasti, nanoseći istovremeno ogromnu štetu i poniženje građanima Beograda i Srbije. Međutim, ukoliko je Predlog za skidanje zaštite falsifikovan – zakonska osnova za rušenje Generalštaba ne postoji – objašnjava Davidov Temerinski.
Ona podseća da je v. d. direktor Vasić postavljen nakon promene u Ministarstvu kulture, kada je Maju Gojković zamenio Nikola Selaković.
– Kao što je ministarka dovela svoju štićenicu (Dubravku Đukanović), koja nije pristala da učestvuje u skidanju zaštite sa Generalštaba, tako je i ministar doveo svog štićenika upravo sa zadatkom da otvori vrata „zakonitom“ rušenju tog spomenika kulture. Otuda je Goran Vasić, kao poslednji u lancu odlučivanja, sveden na pukog izvršioca. Njegovi nadređeni, i oni iznad njih – sve do pregovarača sa Trampovima – predstavljaju prave adrese – ističe Davidov Temerinski.
Iako je situacija ozbiljna, ona kaže da stručnjaci RZZSK bdiju nad zdanjem Generalštaba.
– Kako god se situacija dalje bude odvijala, mi smo kao stručnjaci u obavezi da ne dozvolimo rušenje Generalštaba. Verujem da ćemo u tome uspeti, uz podršku brojnih građana Beograda, studenata i aktivista. Generalštab treba obnoviti i revitalizovati, a kolege arhitekte već prave planove za buduće projekte – poručuje Davidov Temerinski.
– Nenadano dobar ishod – za sada – prokomentarisao je za Danas istoričar umetnosti i konzrvator Dejan Radovanović slučaj Generalštab, dodajući da ne veruje da je on i konačan.
– Još uvek ne verujem da je to konačno, jer se oni ne predaju. Videli smo to i sa gondolom, koja se sada ponovo reaktivira, uz planirano potpuno uništenje celog parka – od hotela Jugoslavija do Brankovog mosta. Zbog toga u dobar ishod jednostavno ne verujem. Sada je pronađen žrtveni jarac, prema kojem, naravno, nemam nikakvo sažaljenje jer je pristao na sve to. Nemam sažaljenje ni zbog njegovog hapšenja jer je sigurno dobro zbrinut – za razliku od Marije Vasić, koja se nalazi u bolničkom pritvoru, a pri tom je poštena žena i osoba od časti – ističe Radovanović.
Dodaje da ne zna kako će se situacija završiti.
– Sve ovo me podseća na trenutak kada su Karići hteli da prave Teslin grad na Makišu, pa su odustali jer su „fini i moralni“. A Makiš se sada ponovo uništava. Mi živimo farsu, i to u najgorem mogućem Ibijevskom smislu – konstatuje Dejan Radovanović.
O tome zašto je baš sada slučaj Generalštaba dospeo u žižu javnosti, figurira nekoliko pretpostavki, kaže Bojan Kovačević.
– Moguće je da je neko iz okruženja te priče nešto novo uradio, pa se to pokrenulo. Vasić jeste napravio prekršaj, ali ga je verovatno neko na to terao ili mu rekao: „Dobićeš stan u Beogradu ako završiš taj posao.“ Prosto ne mogu da verujem da se sve ovo desilo niotkuda. Ali, to su sve spekulacije – napominje Kovačević.
Jedna od pretpostavki, prema njegovim rečima, jeste da možda neko u Sjedinjenim Američkim Državama ne želi da učestvuje u poslu za koji se u zemlji u kojoj treba da se realizuje – potpuno javno zna – da je pravno izdejstvovan prevarama i brljotinama.
– Druga pretpostavka je da se sada sve to pušta u javnost jer su poremećeni odnosi u krugovima preko Atlantika, zbog poslednjeg promašivanja susreta sa Trampom. Sledeća pretpostavka je da je neko možda skrenuo pažnju na to koliko je veliko sve to što treba da se ruši budući da se u objavi od pre dva dana pominje adresa Kneza Miloša 33 do 41. Znate li šta je broj 33? Stari Generalštab. To je gore nego bombardovanje – upozorava Kovačević.Kao još jednu pretpostavku on navodi i mogućnost da je neko shvatio koliko je projekat američkih investitora – o kojem je Kovačević ranije pisao – katastrofalan, i po kapacitetu i po nameni, te da je previše opasan.
– Naravno, jedna od pretpostavki jeste i to da je pozicija vladajuće stranke uzdrmana i da žele da skrenu pažnju sa svakog krupnog, spornog momenta u javnom diskursu – zaključuje Bojan Kovačević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.