Papir kamen makaze 1

Svetski dan poezije proglasio je UNESCO 1999. godine, a Kulturni centar Beograda je dve godine kasnije, u saradnji sa pesnikinjom Dubravkom Đurić započeo manifestaciju posvećenu savremenoj poeziji koja je vrlo brzo prerasla u međunarodni pesnički festival.

Urednica ovogodišnjeg programa je pesnikinja i dramaturškinja Maša Seničić, a Svetski dan(i) poezije održaće se od 21. do 23. marta na onlajn profilima Kulturnog centra Beograda.

Kako se festival iz poznatih razloga održava u digitalnom prostoru, umesto tribina osmišljena je dijaloška e-publikacija, a umesto pesničkih čitanja publika će imati priliku da ih čuje preko video-zapisa.

Uz urednicu programa, koautori na ovim materijalima su snimatelj i direktor fotografije Marko Milovanović, kao i ilustrator i grafički dizajner Srđa Dragović.

Dobro poznata dečija igra iz ovogodišnjeg naslova – Papir kamen makaze – zasniva se na nehijerarhijskom cikličnom sistemu, sa devet mogućih kombinacija poteza.

Upravo toliko mladih autora i autorki, koji stvaraju na istom jeziku, ove godine predstaviće se kroz svoje stihove: Đorđe Ivković (SR), Marija Dejanović (HR), Marija Dragnić (CG), Tomislav Augustinčić (HR), Radmila Petrović (SR), Alen Brlek (HR), Vladana Perlić (RS), Anita Pajević, (BiH) i Jana Radičević (CG).

Pojedinačni snimci napravljeni su za po jedan rad svakog od pesnika, a ovi audio-vizuelni materijali deo su programa kao odgovori na pesme, umesto da budu tek njihov prikaz/odraz. Svaki video ima i titl na izvornom jeziku, radi lakšeg praćenja teksta.

Trodnevna onlajn manifestacija rezultiraće e-publikacijom koja u svom obliku podseća na razgovor o poetskom tj. poeziji.

Autori i autorke su uz svoje tri pesme priložili isto toliko drugih neknjiževnih tekstova koji međusobno komuniciraju sa njihovim radovima, formirajući diptihe.

Prelomljena e-publikacija sastavljena je od poglavlja posvećenih autorima i autorkama, a ona sadrže pomenute poetske i nepoetske tekstove, fotografije, biografije.

Sveobuhvatna knjižica će biti objavljena onlajn i besplatno dostupna svima po zatvaranju manifestacije, kada će i YouTube adrese videa biti hiperlinkovane u samoj e-publikaciji.

Zahvaljujući Italijanskom institutu za kulturu tri mlade italijanske pesnikinje – Đulija Martini, Alma Spina i Beatriče Kristali – deo su ovogodišnjeg programa.

Njihove pesme biće prvi put prevedene na srpski jezik posebno za ovu priliku, a autorke će poslati svoje snimke čitanja i predstavljanja koji će gledaocima takođe biti dostupni sa titlovima.

Za vreme trajanja festivala Svetski dan(i) poezije – 21, 22. i 23. marta – svakog dana biće okačeno po četiri poetska videa u razmaku od nekoliko sati, u ritmu dosadašnjih festivalskih nastupa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari