The StrokesCredit line: Christopher Victorio / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bend The Strokes iskoristio je svoj nastup na festivalu Koačela kako bi uputio oštru političku poruku protiv istorije američkih vojnih intervencija i uplitanja u druge zemlje, uključujući Iran i Palestinu.

Na kraju svog seta tokom drugog vikenda festivala u Kaliforniji, bend je izveo pesmu „Oblivius“ iz 2016. godine, dok su iza njih na velikim LED ekranima prikazivani snimci svetskih lidera za koje je potvrđeno ili se sumnja da su CIA i američke službe bile umešane u njihovo ubistvo ili svrgavanje.

Dok je pevao „What side you standing on?“, frontmen Julian Casablancas isticao je političku poruku kroz vizuelni materijal koji je pratio nastup. Među prikazanim imenima našao se i Patris Lumumba, prvi demokratski izabrani premijer Konga, ubijen 1961. godine u puču uz podršku zapadnih struktura, kao i Jacobo Arbenz, predsednik Gvatemale koji je svrgnut u CIA operaciji 1954. godine.

Na ekranu su se smenjivale i druge istorijske figure, među kojima je i Salvador Aljende, predsednik Čilea koji je poginuo tokom državnog udara 1973. godine, kao i iranski premijer Muhamed Mosadeh, čije je svrgavanje u operaciji 1953. kasnije potvrđeno u deklasifikovanim dokumentima američke vlade.

U montaži su prikazani i Martin Luther King Jr, Panamski lider Omar Torijos i ekvadorski predsednik Roldós Aguilera, čije su smrti i okolnosti i danas predmet različitih interpretacija i kontroverzi.

Video projekcija završena je prikazima razaranja univerziteta u Iranu i Gazi u aktuelnim sukobima, nakon čega su snimci nastupa brzo počeli da se šire društvenim mrežama.

Kasablankas je tokom nastupa komentarisao i uklanjanje viralnih AI video snimaka sa interneta, kritikujući medije i platforme, uz ironičnu opasku o „zemlji slobode“, dok su The Strokes još jednom pokazali trend sve češćeg političkog angažmana muzičara na velikim festivalima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari