Na sastanku Upravnog odbora Udruženja izdavača Srbije održanom prekjuče u Novom Sadu, pored ostalih pitanja, razmatran je i problem Konkursa za otkup knjiga za 2010, koji još uvek nije raspisan. Na sastanku je konstatovano da je Ministarstvo kulture u februaru raspisalo tri konkursa u vezi sa knjigama: Konkurs za sufinansiranje izdavanja prvih izdanja vrednih dela iz oblasti domaće i prevodne književnosti u 2011. godini, Konkurs za sufinansiranje izdavanja prvih izdanja kapitalnih dela koja se objavljuju na srpskom jeziku u oblasti kulture u 2011. godini i Konkurs za Projekat prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u ovoj godini.
– Na naše iznenađenje izostao je, ranije prilično naglašeno najavljen od strane Ministarstva kulture, Konkurs za otkup knjiga iz prošlogodišnje produkcije. Dok mediji i izdavači savesno rade na popularizaciji knjiga, obavljaju se godišnja sabiranja rezultata, dodeljuju nagrade i slično, dotle Ministarstvo ponovo odlaže raspisivanje Konkursa za otkup na neodređeno vreme, a posetioci biblioteka uzalud traže nove naslove, naglašava se u Saopštenju Udruženja izdavača Srbije. Po njihovim rečima, neshvatljivom politikom Ministarstva kulture prošle godine otkupljeno je skoro tri puta manje knjiga nego prethodne godine (iz produkcije 2008. otkupljeno je 151.897 a iz produkcije 2009. svega 56.167 primeraka). Opštine u Srbiji su u sve težoj finansijskoj situaciji i u strukturi nabavke knjiga dominiraju naslovi koji stižu od Ministarstva kulture, a ono zanemaruje ovu oblast i onemogućava dostupnost knjiga građanima Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


