U svetu post-kovida muzeji više neće biti mesta masovnog turizma 1Foto: EPA-EFE/ CHEMA MOYA

Niko ne zna kako će tačno izgledati život muzeja kada sa smirivanjem pandemije virusa kovid-19 ponovo otvore svoja vrata, ali jedno je sigurno, ništa više neće biti isto, piše španski El Pais.

Ustanove koje čuvaju najvažnija dela istorije umetnosti i dugo nakon trenutne zdravstvene krize neće raditi kao nekada – sa sobama prepunim turista. Redovi ispred muzeja Luvr, Prado, Tejt, Pompidu, Ermitaža… za sada su daleka prošlost.

„U svetu post-kovida, muzeji više neće biti mesta masovnog turizma“, kaže Ana Botelja iz britanskog istraživačkog centra za poboljšanje ljudskog zdravlja Velkom. Ona predlaže da se svi muzeji zatvore još najmanje tri meseca nakon smirivanja pandemije, da bi se zatim postepeno otvarali za manji broj publike.

„Nema svrhe vraćati se starim navikama. Moramo da osmislimo kako obezbediti izložbe, javne programe i predavanja, a da istovremeno to odgovara društvenim potrebama“, dodaje Botelja.

Na početku će biti teško uopšte privući ljude u muzeje.

„Biće potrebno vreme da ljude ubedite da se zatvore u muzeje na dva-tri sata sa drugim osobama. Sve ustanove moraće da se pobrinu za besprekornu higijenu, koja će onda značiti i smanjenje kapaciteta. Verujem da živimo u vremenu smrti tiranije velikog broja posetilaca, u korist iskustva osmišljenog za dobrobit celokupnog društva“, kaže Marija Lopez-Fanjul, kuratorka Nacionalnih muzeja u Berlinu.

Uprava muzeja Prado u Madridu kaže da su čak 60 odsto posetilaca međunarodni turisti.

Ova ustanova je 2018. godine zaradila od prodaje karata 19,4 miliona evra, što je 75 odsto njihovog ukupnog budžeta. Za tri meseca bez posetilaca, izgubiće pet miliona evra samo bez prodaje ulaznica. Udruženje američkih muzeja upozorava da tamošnji muzeji gube 33 miliona dolara dnevno.

Iz najbogatije kuće umetnosti – muzeja MoMA iz Njujorka, saopštili su da će uslediti meseci, ako ne i godine, pre nego što dostignu budžet i organizaciju koju su imali pre krize. Menadžment ove kuće otpustio je čak 270 svojih stalnih saradnika usled pandemije.

Direktor Muzeja kraljice Sofije Manuel Borja Viljel smatra da će muzeji ubuduće morati da se više okrenu ka istraživanjima i kulturnoj razmeni, a manje ka broju posetilaca i javnim izložbama. On ističe da će barem na neko vreme muzeji biti u potpunosti nezanimljivi turistima, posebno u zemljama poput Italije i Španije koje su najviše bile pogođene svetskom epidemijom.

„Proći će dosta vremena pre nego što ljudi počnu ponovo da putuju kao što su to činili do pre nekoliko nedelja“, ističe Viljel.

Tokom karantina, većina postavki svetskih muzeja dostupna je onlajn putem virtuelnih tura na njihovim vebsajtovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari