Veličanstvena muzika Zorana Simjanovića u Domu omladine: Hitovi iz kultnih filmova "Grlom u jagode", "Nacionalna klasa", "Maratonci", "Bure baruta"... 1Foto Jugoslovenska kinoteka

Na kraju prošlogodišnjeg Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma publika je imala priliku da čuje filmske hitove oskarovca Enija Morikonea, a ove godine, u uvodu 71. izdanja, imaće jedinstvenu priliku da uživa u nezaboravnoj muzici našeg Morikonea, kompozitora Zorana Simjanovića.

U ponedeljak, 25. marta od 20 časova, u Velikoj sali Doma omladine Beograda, na veličanstvene filmske kompozicije Zorana Simjanovića podsetiće nas Akademski hor Collegium Musicum pod dirigentskom palicom Dragane Jovanović, Soundtrack orkestar, gudački kvartet Innuendo i Belgrade Brass Band.

Tu su i solisti Boban Simonovic (Ođila), Ljuba Dimitrijević (Renesans), Boban Bjelić (harmonika), Dušan Svilar (tenor), Ivica Stančić (vokalni solista Radio Beograda) i drugi specijalni gosti i solisti.

Oni će izvesti nezaboravne hitove koje je Simjanović komponovao za kultne filmove kao što su „Grlom u jagode“, „Specijalno vaspitanje“, „Nacionalna klasa“, „Maratonci trče počasni krug,“ „Petrijin venac“, „Sabirni“ centar“, „Variola vera“, „Miris poljskog cveća“, „Sok od šljiva“, „Anđeo čuvar“, „Bure baruta“, „Tango argentino“, „Tito i ja“.

Ovaj izuzetni umetnički događaj posvećen našem najznačajnijem kompozitoru primenjene muzike, kome je pre tri godine, posthumno, dodeljena nagrada za životno delo Martovskog festivala, organizuje Dom omladine koji je i izvršni producent, uz podršku osnivača festivala, grada Beograda.

Ulaz na koncert je besplatan, a ulaznice se od 15. marta mogu podići na blagajni eFinity u zgradi Doma omladine Beograda. Jedna osoba može preuzeti do četiri besplatne ulaznice.

Simjanovićevo stvaralaštvo trajalo je nekoliko decenija. Radeći na velikom broju najčuvenijih dela naše kinematografije, koja su sva od reda postala i ostala deo ovdašnje kulturne baštine, popularni Simke im je svima svojom muzikom podario posebnu dimenziju. Obeležena njegovim autorskim pečatom, nezaboravna muzika iz naših najboljih filmova ostala je da živi i mimo njih, postajući neraskidivi deo naše opšte kulture.

Veličanstvena muzika Zorana Simjanovića u Domu omladine: Hitovi iz kultnih filmova "Grlom u jagode", "Nacionalna klasa", "Maratonci", "Bure baruta"... 2
Foto arhiv Jugoslovenske kinoteke

Bio je član Evropske filmske akademije, francuskog udruženja kompozitora SACEM, kao i Međunarodne asocijacije animatora ASIFA. Iako je široj javnosti najpoznatiji kao kompozitor muzike za dugometražne igrane filmove, njegov autorski opus u dokumentarnom, kratkometražnom i animiranom filmu je izuzetno cenjen u stručnim krugovima.

Ostvarenja za koje je pisao muziku prikazivana su i nagrađivana na brojnim svetskim festivalima (Kan, Venecija, Montreal, San Sebastijan), a za svoj rad u oblasti filmske muzike dobio je mnoštvo nagrada i priznanja u zemlji i svetu.

Zoran Simjanović (1946 – 2021) počeo je da svira klavir već sa šest godina, a posle Muzičke škole „Mokranjac“ diplomirao je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Od 1961. osnivao je i svirao u nekoliko najpoznatijih ranih beogradskih rok sastava (Siluete, Elipse), sa kojima je osvajao domaće i međunarodne nagrade. Pisao je i pop kompozicije za prijatelje pevače, koji su veoma uspešno učestvovali na domaćim festivalima.

Od 1975. Simjanović se bavio scenskom muzikom i sarađivao je sa televizijom, filmskim produkcijama i pozorištima, kako u Jugoslaviji, tako i svetu. Kao kompozitor bavio se svim muzičkim stilovima, ipak najviše se oslanjajući na narodne motive, elektronsku i rok muziku.

Komponovao je muziku za čak 67 igranih filmova, preko 50 TV filmova i serija, više od 50 animiranih i kratkih filmova i oko 500 reklamnih spotova. Radio je muziku i za pozorišne predstave, mjuzikle, kabaree.

Od 1993. do 2004. predavao je na Fakultetu dramskih umetnosti, a od 1999. do 2002. na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, kao i na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, u filmskoj školi „Dunav filma“, Višoj elektrotehničkoj školi, na Akademiji umetnosti „Braća Karić“.
Sarađivao je na izdavanju pedagoških muzičkih zbirki za decu, a izdao je i udžbenik „Primenjena muzika“ za studente FDU i FMU.

Pisao je tekstove za „Leksikon filmskih i TV pojmova“. Njegovu biografiju „Kako sam postao i prestao da budem roker“ (2004) objavila je Narodna knjiga.

Na Martovskom festivalu osvojio je nekoliko nagrada kao kompozitor muzike u dokumentarnim i animiranim ostvarenjima. Povodom jubilarnog, 50. Martovskog festivalu dodeljena mu je Plaketa, a Odbor Martovskog festivala 2020. godine dodelio mu je Nagradu za životno delo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari