
Pored toga, u okviru zaštićene okoline spomenika nalazi se još jedna građevina koja poseduje arhitektonsku vrednost.
– Reč je o Hojdekovoj vili, nazvanoj po prvom vlasniku koja je izgrađena 1939. godine. Ova jednospratna vila skladnih proporcija projektovana je u stilu moderne. Projektovao ju je Bečkerečanin, Vajteršan Josif, građevinski preduzimač, koji je bio jedan od najplodnijih lokalnih projektanata tridesetih godina 20. veka u Velikom Bečkereku, objašnjava istoričar umetnosti Bojan Kojčić.
*Živu aktivnost zrenjaninskih zaštitara okupiraće i rad na očuvanju kuće dr Slavka Županskog, borca za srpsko pitanje u Austrougarskoj i velikog župana Torontalske županije. Objekat je Grad Zrenjanin krajem prošle godine otkupio, ne bi li ovde pod nadzorom Narodnog muzeja i Zavoda za zaštitu spomenika kulture bio formiran muzejski depandans, odnosno spomen kuća posvećena liku i delu Županskog. Kako navode stručnjaci zrenjaninskog zavoda, ova kuća pored istorijske ima i arhitektonsku vrednost, jer je projekat njene rekonstrukcije izradio poznati arhitekta Dragiša Brašovan, autor novosadske Banovine, zgrade Bigza, Metropola i još mnogih značajnih zdanja u zemlji.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Bravo za lokalnu samoupravu Zrenjanina! S druge strane, kuca Dobrice Cosica u Grockoj u kojoj su napiane najznačajnije stranice srpskog romana 20. veka „raskošno“ propada ali, ona je na teritoriji lokalne samouprave koja ovih dana ima „mnogo važnija posla“…