Nemanja Stevanović: Advokat u Ujedinjenim nacijama 1Foto: EPA-EFE/MAURI RATILAINEN

Stalni predstavnik Srbije u Ujedinjenim nacijama Nemanja Stevanović, po struci advokat, po poslednjim kretanjima u karijeri diplomata, zapažen je u domaćoj javnosti po članstvima u upravnim odborima velikih preduzeća, zavidnoj imovinskoj karti, ne tako zavidnom poznavanju engleskog jezika i nezavidnoj poziciji da zastupa Srbiju u osudi Rusije.

Nemanji Stevanoviću dopala je uloga da ispred Srbije u Ujedinjenim nacijama kaže „njet“ Rusiji odnosno da glasa „za“ usvajanje rezolucije kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu.

Kao advokat koji je obrazovanje sticao na Univerzitetu u Kragujevcu pa zatim na Univerzitetu Fordham u NJujorku, i dugogodišnji diplomata, a od 2005. godine je angažovan na različitim pozicijama pri Ministarstvu spoljnih poslova, Stevanović ima iskustva i da brani „neodbranjivo“, zastupa i dobre i loše i govori jezikom diplomatije.

Ali kada su reflektori na sednici Generalne skupštine UN upereni u Srbiju, sa posebnom pažnjom se merila svaka reč koju će Stevanović u ime svoje države reći o aktuelnoj situaciji.

Dok je svetska javnost čestitala na stavu Srbije, domaća se bavila Stevanovićevim izgovorom engleskog jezika, ali ubrzo zatim i čitavom njegovom biografijom.

Dežurni „Tviter analitičari“ i mediji otkrili su da je Stevanović, osim diplomatske karijere, istaknut i kao predsednik Akcionarskog društva Politika, od 2012. godine do danas.

Pre toga bio je predsednik korporacije FAP iz Priboja i Korporacije RTB Bor.

Pre angažmana u UN bio je državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije od decembra 2016. do oktobra 2020, dok je na čelu tog ministarstva bio Ivica Dačić.

Pre toga, Stevanović je obavljao funkciju specijalnog savetnika predsednika Vlade Republike Srbije, od juna 2014. do decembra 2016, odnosno savetovao je Aleksandra Vučića kao predsednika Vlade.

Pre toga bio je savetnik prvog zamenika predsednika Vlade od 2013. do 2014. godine.

Za sav ovaj trud i rad uspeo je da stekne i pozamašnu imovinsku kartu. Za predsedavanje Politikom prima 120.000 dinara mesečno, kao državni sekretar u MSP zarađivao je 95.500 dinara mesečno, a u registru Agencije za sprečavanje korupcije stoji i da je vlasnik četiri stana.

Kupio je garsonjeru od 23 kvadrata, trosoban stan od 73 kvadrata je dobio u nasledstvo, a za još jednu garsonjeru od 16 i jednosoban stan od 38 kvadrata, ima ugovor o doživotnom izdržavanju.

Vlasnik je i automobila alfa romeo 159 iz 2009. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari