Spajk Li: Crni predsednik 1Foto: EPA-EFE/ BIANCA DE MARCHI

Američki reditelj Spajk Li biće predsednik žirija ovogodišnjeg Kanskog filmskog festivala i tako postati prvi crni sineasta koji se našao na ovom mestu.

Direktor Kanskog festivala Tjeri Fremo objasnio je tim povodom da ovo imenovanje nije politička odluka, već „poruka univerzalnosti“, te da se organizatori nadaju se da će provokativni američki reditelj „razmrdati“ okupljanje svetske filmske elite.

Li, kome će tom prilikom biti uručena Zlatna palma za životno delo, rekao da mu je čast što je „prva osoba iz afričke dijaspore“ izabrana za prestižnu poziciju. Kanski festival, gde je pre dve godine osvojio Veliku nagradu za film „BlacKkKlansman“, uticao je, kako kaže, na njegovu karijeru i od njega napravio reditelja kakav je danas.

Zanimljivo je da je ova odluka saopštena samo dan nakon što je Američka akademija po ko zna koji put zanemarila glumce i reditelje afroameričkog porekla u nominacijama za Oskara.

Spajk Li je 2016. odbio da prisustvuje ceremoniji i u jeku kampanje #TakoBeliOskari pozvao svoje kolege da bojkotuju dodelu najvažnijih filmskih priznanja. Zlatnu statuu, prvu u svojoj karijeri, ipak je dobio prošle godine za najbolji adaptirani scenario za pomenuti film „BlacKkKlansman“.

Li je još kao dvadesetogodišnjak snimao amaterske filmove, za koje je poneo čak i nekoliko nagrada.

NJegov debitantski dugometražni film „She’s Gotta Have It“ privukao je pažnju svojom temom seksualne slobode i ženske emancipacije.

I njegovi naredni filmovi bavili su se provokativnim pitanjima – rase, politike i nasilja, često uz satiru i humor.

Ali osim što se oduvek u svojim delima direktno bavio važnim problemima, Li je i izvan kinematografije govorio o istim stvarima. Tako je izjavio da ga je više povredilo što je 1989.

Oskara za najbolji film dobio sad već klasik „Vozeći gospođicu Dejzi“ nego to što se njegovo provokativno ostvarenje „Uradi pravu stvar“ nije našlo ni među nominovanim naslovima.

Razlog za to je, kako je objasnio, to što je „Vozeći gospođicu Dejzi“ zasnovan na bezbednim stereotipima za kojima često poseže holivudska industrija, a protiv čega se on bori.

Svoja ubeđenja preneo je i na film „Malom Iks“ o borcu za prava Afroamerikanaca u Americi, ali i u brojnim dokumentarcima, poput „4 Little Girls“ o operaciji Kju Kluks klana u kojoj su poginule četiri devojčice, kao i „When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts“ o živou u NJu Orleansu nakon uragana Katrina.

Režirao je i brojne televizijske reklame za svetske brendove Levi’s, Nike, Convers… Živi u NJujorku. Oženjen je i ima dvoje dece. Voli sport i strastveni je navijač njujorških klubova Jenkis i Niks, ali i londonskog Arsenala.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari