Društvo • 19.08.2010. 19:43
Živeti kvalitetno sa dijabetisom
Prema nekim procenama Novi Pazar je iznad republičkog proseka po broju dijabetičara u odnosu na broj stanovnika. Tačnih podataka o broju obolelih od šećerne bolesti u ovom gradu nema. Jedinstvena evidencija više ne postoji jer je zbog reorganizacija u zdravstvenoj službi od Dispanzera za dijabetes ostala samo „firma“.Pacijenti su rastureni po mnogobrojnim ordinacijama opšte prakse. Učestala je pojava da se u novoevidentirane registruju i oni koji su svoju bolest lečili u privatnim ordinacijama i tek kada se jave komplikacije koje sa sobom donosi dijabetes, javljaju se izabranim lekarima u Zdravstvenom centru. Zbog toga se „operiše“ procenom od više od četiri hiljade dijabetičara, od toga je više od hiljadu na insulinskoj terapiji. Novopazarski lekari insistiraju na stalnoj edukaciji ovih pacijenata.


