Aktuelna, filmična i brutalna priča 1

Neobičnu priču o mladiću koji je osam godina proveo u zloglasnom zatvoru pretočenu u strip Gvantanamo Kid: Istinita priča o Muhamedu El-Goraniju, realizovali su 2017. scenarista Žerom Tibijana i crtač Aleksandar Fran, a beogradska Lokomotiva objavila je već sledeće godine, u prevodu Branislava Glumca.

Tibijana i Fran pripovedaju o čoveku rođenom u Saudijskoj Arabiji 1987, u familiji koja pripada nomadskom plemenu Gorana, poreklom iz saharskog dela Čada.

Junak je detinjstvo proveo kao ulični prodavac u Medini – iako su živeli nadomak Raja, Muhamed Hamid Ali i brat morali su teškim radom da zarađuju za život.

Do četrnaeste godine, Muhamed je putovao samo po zemlji, a onda je sa lažnim dokumentima i imenom uspeo da otputuje u Pakistan u želji da nauči informatiku i engleski. Nije ni slutio da će mu ime Jusef Abakir Saleh, koje mu je upisano u pasoš u konzulatu i pod kojim se otisnuo na prvo svoje putovanje avionom, doneti sasvim novu sudbinu. Robijašku.

Dva meseca nakon dolaska paksitanska tajna služba ga je prodala američkoj vladi tvrdeći da je pripadnik Al-Kaide. Najpre je zatvoren i mučen u Avganistanu, a onda prebačen u Gvantanamo gde je konstantno ispitivan i mučen.

Jedan je od najmlađih zatvorenika u kampu i jedini crne boje kože. Nakon uporne borbe koja je trajala osam godina, njegova nevinost je najzad dokazana.

Gvantanamo Kid… jedinstven je uvid u organizaciju Gvantanama, načine ispitivanja/mučenja, odnose među stražarima i tretman zatvorenika, kao i u ono što se dešava u glavi optuženih za saradnju sa Al-Kaidom ali i tokom beskrajnog nadgornjavanja sa pravosudnim sistemom.

Album Gvantanamo Kid… u aneksu pruža čitaocima i prevode svih korišćenih dokumenata, a Tibijana potpisuje i tekst Život posle Gvantanama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari