Časopis regionalnog značaja 1

Časopis za društvenu fenomenologiju i kulturnu dijalogiku, imenom Zeničke sveske, jedan od najboljih takve vrste na ex-yu prostorima, čiji su urednici Nermin Sarajlić i Venita Popović, pojavio se krajem prošle godine na 330 strana, označen brojem 28.

Ilustracije na koricama ovog izdanja, kao omaž Svećenici duha Nives Kavurić Kurtović koja je preminula 2016, dva su rada te slikarke: Čuvarica svjetla iz ciklusa Bolne ravnoteže i Htjela je biti meka u svojoj boli. Kao uvod u ovaj broj je i tekst posvećen poznatoj slikarki iz Zagreba.

Slede zatim segmenti posvećeni određenim temama po kojima se ovaj časopis prepoznaje u svetu periodike. Uvod u prvi segment – Apostoli, opsjenari, šarlatani i žrtve (New Age) ideološkog avanturizma – kratki je izvod iz „stenograma s demonove metafizičke konferencije za štampu održane u Varšavi 20. decembra 1963. godine“ (Ključ nebeski / Razgovor s đavolom) s potpisom Lešeka Kolakovskog.

„Stvar vrijedna pažnje, ali i smijeha jest činjenica da samo iz usta bezbožnika ponekada čujem svoje ime, ali ga izgovaraju bez sablazni, jer ne priznaju tradiciju koja s tim imenom veže neku realnost… Imate svog Freuda, da biste mogli pričati o agresivnom nagonu i instinktu smrti, imate svog Jaspersa, da vam priča o svetoj noći, u kojoj čovjek kao da nastoji nasilno božanstvu iščupati njegove tajne, imate svog Nietzschea, imate svoje psihologe u znaku volje za moći. Uspijevate riječima zatajiti stvari pod prividom da je otkrivate“.

Slede tekstovi Mrtva petlja etičkih odluka Slavoja Žižeka i Dvije stare lektire Maria Kopića (sa dva poglavlja – Gajo Petrović i Radomir Konstantinović), kao i Intervjui kao udžbenici iz povijesti LJiljane Filipović i Dekonstrukcija pristupa jednoj nesvakidašnjoj biografiji… Alena Avdića, odnosno …montažnog portretiranja Mustafe Golubića.

Drugi segment, Mentalne i emocionalne alergije – vaučeri za patetične egzistencije otvara kratko upozorenje Konrada Lorenca – „Natjecanje među ljudskim bićima uništava s hladnom i dijaboličkom brutalnošću… Pod pritiskom te konkurentne furije, ne samo da smo zaboravili šta je korisno za čovječanstvo u cjelini, nego čak i to šta je dobro i korisno za pojedinca. /…/ Pitamo se, šta je pogubnije po moderno čovječanstvo: žeđ za novcem ili potrošačka groznica… u svakom slučaju, važnu ulogu ima strah: bojazan da konkurencija ne zaposjedne, strah od siromaštva, strah od donošenja loše odluke, strah od dogorijevanja…“

Sledi poglavlje iz zahtevnog dela Žan-Lik Nansija Corpus, objavljenog 2000. godine, kao i tekstovi Žarka Paića (Nastanak novoga: Forme života i procesi kristaliziranja i Nermina Sarajlića (O (moći nad) gomilama hipnotiziranim mušičavim plitkostima).

Treći segment (Žene i muškarci izloženi patrijarhalnoj radijaciji…) otvara objašnjenje Šta je eros nemačke filozofkinje ruskog porekla, Lu Andreas-Salome (1861-1937), nakon čega sledi drugo poglavlje knjige Kafka, u prilog manjinskoj književnosti Žila Deleza i Feliksa Gutarija – Prekrupni Edip. Venita Popović piše o Zalihama mizogenog nasljeđa, a Merima Omeragić o Traumi egzila – Tekstualiziranju identiteta u procjepu. Temat završavaju tekstovi Pragmatizam sestara osnivačica u sociologiji… (kao izvor osnaživanja žena u akademiji i društvu) Lejle Mušić i Žena od batha i njena priča Mary S. Bache („Autoritet kod Čosera i ženskih naratora Kenterberijskih priča“, septembar 2015, treći deo studije).

Poslednji, autorski segment, Filozofija, umjetnost i politika: Divlji ili ugovor(e)ni brak, zaruke i razvrgnuća unutar ljubavnog trokuta, nakon kratke crtice iz Žargona autentičnosti Teodora Adorna, otvara odlomak iz novog romana LJiljane Filipović Preljubnik (u izdavačkom planu Antibarbarusa za 2018) – Farsi za početnike. Slede tekstovi Aleksandra Prokopieva, Marka Roguža i Milana R. Simića.

Broj zatvaraju Bibliografske napomene i Bilješke o autori(ca)ma, kao i najave za 29. broj Zeničkih sveski (jun/jul 2019). Tu negde shvatamo i da je izdavač ovog vrlo vrednog časopisa Bosansko narodno pozorište iz Zenice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari