Evropski putopisci o ishrani u Srbiji u 19. veku 1

Tragom mnoštva evropskih putnika namernika, koji su stizali sa raznih strana i različitim povodima, Đorđe S. Kostić svojom knjigom Trpeza za umorne putnike: Evropski putopisci o ishrani u Srbiji u 19. veku – kulinarskim bedekerom i azbučnikom srpskog blagoutrobija, koji je nedavno objavila Geopoetika, vodi čitaoca kroz Srbiju 19. veka.

U zemlji koja je postepeno dobijala svoje prepoznatljive obrise na karti Evrope, kao ulazna kapija na putu ka nepoznatom, haotičnom ali izazovnom Orijentu, stranci su srdačno dočekivani i ugošćavani za kneževskom i kraljevskom trpezom, u prvim beogradskim modernim hotelima, palanačkim kafanama, manastirskim konačištima, putničkim svratištima, seoskim krčmama i kolibama ili uz ognjište pod vedrim nebom.

Ostavljajući svoje utiske o jelima i piću, običajima za stolom, slavama i teferičima, načinu pripremanja hrane… otkrivali su savremenicima jedan do tada malo ili nikako poznat deo, za njih, ako ne prave Evrope, onda makar evropske Turske, kasnije Balkana, Jugoistoka – beleži urednik Milan Ristović.

Đorđe S. Kostić (Sombor, 1947), naučni savetnik u Balkanološkom institutu SANU, rukovodilac je nekoliko projekata.

Učestvovao je na naučnim skupovima u zemlji i u inostranstvu.

Objavio je više monografija, među kojima i Dobro došli u Srbiju. Kraljevina Srbija u nemačkim vodičima za putnike (1892-1914) i Dunavski limes Feliksa Kanica.

Urednik je tematskih zbornika i dve knjige o Beogradu na srpskom i engleskom jeziku. Autor je nekoliko izložbi koje su prikazane u zemlji i inostranstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari