Gejmen je Sendmen i upravo vam je doneo san 1Foto: Promo

Nakon prošlogodišnjeg, prvog toma luksuznog, rekolorisanog izdanja strip serijala Sendmen Nila Gejmena, koji je pod naslovom Preludijumi i nokturna, ponudio ljubiteljima stripa prvih osam epizoda ove „raskošne mešavine modernog mita i mračne fantastike“, novosadska Čarobna knjiga nedavno je objavila još dve knjige jednog od najoriginalnijih i umetnički najambicioznijih stripskih serijala našeg vremena, koji je umnogome uticao na sazrevanje stripa kao umetnosti. Sve u odličnom prevodu sa engleskog Gorana Skrobonje.

Sendmen 2: Lutkina kuća (DC Black Lable / ČK), sa takođe osam epizoda (Priče iz peska, Lutkina kuća,useljavanje, Kuća za igranje, Miljenici sreće, Kolekcionari, U noći i Izgubljena srca), nudi uzbudljivi nastavak koji, osim scenariste Gejmena i autora naslovnih strana Dejva Makina, potpisuju Malkolm Džouns III, Majk Dringenberg, Kris Bakalo i Majkl Zuli (crtači) i Zajlonol (kolorista – originalni kolor pripada Robiju Bušu).

Uvodno slovo, nimalo nebitno za razumevanje „stripa za intelektualce“, kako ga je svojevremeno „konačno dočekao“ Norman Majler, potpisuje Klajv Barker, koji u poslednjem pasusu čitaocima poručije da „Ako su puko izobilje tih izmišljotina i prikladan apsurd nekih međusobnih veza ono što može da vas odvede u jedan od vaših vrelijih snova, onda je to svakako ono što je Gejmen i nameravao“, savetujući im da puste „ono što piše na naslovnoj strani.

Junak i pisac ovde su sinonimi, Gejmen je Sendmen. I gle, upravo vam je doneo san“.

U ovom tomu je i „Priča do sada“, koju je 1989, za osmu epizodu Sendmena, napisao Gejmen kao sažetak događaja iz prethodnih epizoda, koji prethode storiji Šum njenih krila (objavljena u prvom tomu izdanja ČK).

Sendmen 3 – Zemlja snova, završni je pečat serijalu, sa još četiri epizode, ukupno 20 (Kaliopa, San hiljadu mačaka, San letnje noći i Fasada), za čiju su realizaciju bili zaduženi, osim Gejmena i Makina, Keli Džouns, Čarls Ves. Kolin Doran i Malkolm Džouns III (crtači) i Danijel Voco i Stiv Olif (koloristi).

Za uvodne, pisane taktove, pobrinuo se Stiv Erikson, koji, između ostalog konstatuje da je ovo „Sendmen vašeg ličnog mosta, onog preko kojeg ste prešli jutros i prekjo kojeg će te vratiti večeras“.

Sledi tekstualno-ilustravani prilog Prividela mi se dozlaboga čudna prikaza, koji ide Korak po korak kroz svesku br. 19, objavljenu 1990. pod nazivom San letnje noći (Gejmenu donela proznu, Svetsku nagradu za fantastiku, 1991), koju poptisuju Gejmen i Čarls Ves.

Reč je komunikaciji ova dva autora kroz pisma, scenarističke zapise, skice…

Knjigu zatvaraju priča Džoša Alfonsa o Savremenima (Sudbina, Smrt, Sila, Strast,Sumornost, Sumanutor i San) i pretstavljanje autorskog tima.

Glavni lik Sendmena je san, preciznije – personifikacija sna, poznat je i kao Morfej, ali i pod mnogim drugim imenima… i jedan je od sedam Svevremenih…

A, kada se završava pripovedanje, a počinje mitologija – pitanje je koje sebi (i ljubiteljima devete umetnosti) postavlja „doživotni ljubitelj stripa“, scenarista i urednik, Pol Levic, na početku uvodnog teksta (te 2006. Levic je predsednik i izdavač u DC kompaniji) koji otvara prvi tom serijala Sendmen – Preludijumi i nokturna, koji je krajem 1980-ih godina redefinisao stripsku umetnost u Americi, a ništa manje nije ugrađen u svetsku istoriju ovog medija.

Levic navodi čestu priču pisaca kako je njihova umetnost, suštinski, ista kao što je bila u najprimitivnijim vremenima, kad su se ljudi okupljali oko vatre kako bi čuli priče koje su istovremeno zabavljale i objašnjavale, konstruisale poredak i sistem univerzuma koji se činio nasumičnim i nedokučivim.

Neke su potom postajale svete istine, piše on, a nakon vekova koji su usledili lagano prelazile u mitove. I, opet, Levic smatra da ne znamo kada se pripovedanje okončalo, a kad je počelo stvaranje mitologije.

Ni Homerovo beleženje i uobličavanje antičkih priča ne pomaže mnogo u odgonetanju – naglašava Levic – kao ni kasnije „priče o rađanju priče“, koje postaju deo samog mita. I, opet, kad počinje priča, a kada mit?

„Pošto je Sendmen prvi put objavljen u moderno doba – konstatuje Levic – mi tačno znamo kada je priča prvi put ispripovedana – 29. novembra 1988 – i ako pređete na prvu stranu prve epizode koja je ovde odštampana, možete početi baš kao i čitaoci toga dana. Ali, priča o nastanku priče započela je mnogo pre toga“.

Prvi korak u nastanku Sendmena desio se u Njujorku, kad su se okupili urednici i uprava DC kompanije, ne bi li smislili nešto novo da osveže kreativni potencijal ove kuće, nakon zamora materijala, koji se desio nakon buma iz sredine 1980-ih.

Tada su odabrana tri projekta za razvoj, a jedan od njih je bio oživljavanje Sendmena. „Niko se tada, u toj prašnjavoj biblioteci – navosi Levic – nije setio da je jedan mladi, britanski pisac nekoliko meseci ranije predlagao da napiše novu verziju Sendmena.

Nil Gejmen je tada, na večeri sa Dženet Kan i Karen Berger, naveo Sajmonovog i Kirbijevog Sendmena, među nekoliko mogućih oživljavanja DC naslova. Mesecima kasnije, u njujorškom Teritaunu, Karen će ga odabrati za scenristu svog uredničkog zadatka“.

I na kraju dodajemo da ni moderna vremena ne ispuštaju ovaj legendarni strip serijal. Po poslednjim vestima, prva sezona Netfliksove serije Sendmen (u produkciji DC Entertainment i Warner Bros.) premijerno kreće 5. avgusta ove godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari