Od neolitskih stepskih nomada do ranih visokih kultura 1

Knjigu koja se bavi istorijom od neolitskih stepskih nomada do ranih visokih kultura, Tragovima Indoevropljana Haralda Harmana objavila je krajem 2019. beogradska IK Evro Book u prevodu s nemačkog Tine Bojanić i Milice Perić, u saradnji sa ProCredit bankom.

Od neolitskih stepskih nomada do ranih visokih kultura…

Više od 3000 godina se, od Indije preko Persije do Evrope, govore indoevropski jezici. Odakle potiče ova jezička porodica?

Kako i kada su nastale različite jezičke grane?

Čuveni indogermanista Harald Harman slikovito predstavlja ono što danas znamo o nastanku indoevropskih jezika i kultura te njihovom ranom širenju.

Autor na upečatljiv način povezuje lingvističke činjenice sa arheološkim nalazima i najnovijim otkrićima iz oblasti humane genetike i paleoklimatologije.

Tako se pred čitaocem ukazuje zadivljujuća panorama rane indoevropske globalizacije od kraja poslednjeg ledenog doba do ranih visokih kultura Grčke, Italije, Male Azije, Persije i Indije.

Harald Harman (1946), nemački naučnik i lingvista, živi i radi u Finskoj.

Predavao je na više nemačkih i japanskih univerziteta.

Član je Istraživačkog centra za višejezičnost u Briselu, potpredsednik Instituta za arheomitologiju (Kalifornija) i direktor njenog evropskog ogranka (Finska).

Autor je više monografija iz istorije kulture, arheomitologije, istorije i evolucije jezika, kontaktne lingvistike i istorije religija.

Istovremeno sa Tragovima Indoevropljana i uz pomoć ProCredit banke, novosadska Akademska knjiga objavila je i knjigu Zagonetka podunavske civilizacije istog autora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari