Pekić za sva vremena 1

Iako u je u obeležavanju 90 godina od rođenja Borislava Pekića najviše pažnje u javnosti privukao kratki TV film koji je izazvao kontroverze i polemička osporavanjaja, poštovaoci Pekićevog dela ne bi trebalo da zaobiđu dve nesvakidašnje knjige posvećene tom najplodnijem, ujedno i najznačajnijem srpskom romansijeru druge polovine minulog veka.

Najpre je objavljen zbornik priča Pre vremena čuda (Laguna, 2020) u kojem savremeni srpski pripovedači prilažu tekstove inspirisane Pekićevim delom, a onda je, potkraj prošle godine, Biblioteka grada Beograda objavila knjigu tekstova o samom Pekiću, pod naslovom Okean Pekić.

Tom knjigom edicija Vrhovi, koju uređuje pisac i univerzitetski porofesor Mihajlo Pantić, ujedno je obeležila i deset godina izlaženja.

U jednom ranijem tekstu Pantić je napisao da je „Pekić prozni pisac mitograf i mitofag, obavezan istoriji, i da njegov književni opus obuhvata sva vremena, od drevne prošlosti, preko formiranja hrišćanske civilizacije i srednjeg veka, do savremenosti i daleke, utopijske budućnosti.

Sve to prati obilje pripovednih postupaka i stilova, od kritičkog realizma, preko žanr-pripovedanja, fantazmagorije, alegorije, utopije i (naučne) fantastike do memoarske, dokumentane i dnevničke proze. Pekićeva proza je u osnovi erudicijska, uglavnom koncentrisana na pitanja čovekove sklonosti ka autodestrukciji i, saglasno tome, na velike vremenske, epske entitete kojima autor prilazi dvojako – sa namerom da ih rekonstruište, promisli njihovu genezu, ali i ironijski osenči, o čemu najubedljivije svedoči sedmotomni roman Zlatno runo“.

Autori tekstova u knjizi Okean Pekić su Srđan Cvetković, Nataša Mijušković, Đorđe Lebović, Borislav Mihajlović Mihiz, Predrag Palavestra, Dušan Puvačić, Vida Ognjenović, Dragoslav Mihailović, Vladeta Janković, Čarls Simić, Radoslav Bratić, Radivoj Radić, Gojko Božović i Mihajlo Pantić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari