Strast koju ni smrt nije u stanju da okonča 1

Zadivljujuće erudicije, istinskog romanesknog daha i paganske senzualnosti, Didje Dekoan nas uvodi u veliki avanturistički roman nalik slavnoj Priči o Gendžiju.

Savršeno uspeo roman koji je zahtevao dvanaest godina rada – zabeležio je o Dekoanovom romanu Nadleštvo za bašte i ribnjake, Žan-Klod Perije u Livres Hebdo.

Radnja ovog romana, koji se krajem 2018. pojavio u izdanju Geopoetike, u prevodu Ivane Velimirac, smeštena je u drevnom Japanu, u 12. vek. Iako je bio najumešniji lovac na šarane i opskrbljivao svete ribnjake carskog grada, Kacuro se utopio. Na Kacurovoj mladoj udovici Mijuki ostalo je da umesto njega do prestonice odnese šarane otete od virova reke Kusagave. Sa slamenim sandalama na nogama, povijena pod obramicom o kojoj vise korpe sa ribama, ne posedujući ništa osim nekoliko šaka pirinča, Mijuki je krenula na putešestvo dugo na stotine kilometara kroz šume i planine, od svetilišta do svratišta, suočavajući se sa olujama i zemljotresima, sa napadima pljačkaša i izdajama saputnika, sa okrutnošću podvodačica i gnevom kape, vodenog čudovišta. No, sećanje na blistave sate provedene sa čovekom kojeg je neizmerno volela, i za kojeg je verovala da korača tik uz nju, ulilo je Mijuki snagu da prebrodi najneverovatnija iskušenja.

„Poput senzualnih estampi, punih ljubavi i čudnovatosti, mirisa i boja, na inicijastičkom putovanju mlade udovice u srednjovekovnom Japanu, Nadleštvo za bašte i ribnjake čita se pre svega kao veliki ljubavni roman, osluškujući intimnost strasnog para koji čine skromna Mijuki i divljačni Kacuro – strast „, ocenjuje Dekoanov roman Natali Krom u Telerami.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari