
Jer nova Vlada je rešena da okonča spor sa Grčkom i uvede zemlju u NATO. A svog autokratu su Makedonci već smenili. DW se raspitao u Skoplju i Beogradu.
Doskora je ugledni profesor i poznavalac jugoistočne Evrope Florijan Biber šest zemalja Zapadnog Balkana koje čekaju na ulazak u EU svrstavao u dve grupe: one koje mogu i one koje ne mogu. Mogle su Crna Gora, Srbija i Albanija, a nisu mogle Bosna, Makedonija i Kosovo – svaka zbog nerešenih pitanja koja zadiru u sam suverenitet ili ustavno uređenje.
Međutim promenom vlasti u Skoplju je Makedonija ekspresno prešla u grupu onih koje mogu. Razgovori sa Grčkom su odmakli, prvi znaci dobre volje – u vidu eliminacije naziva aerodroma i autoputa koji su nosili ime Aleksandra Velikog – već su pruženi, Skoplje želi brzo u NATO, a Vlada Zorana Zaeva ima priliku da ispravi sve što je prethodni premijer Nikola Gruevski radio na autokratski način.
Nije čudo što zemlje regiona različitom brzinom napreduju ka EU. Pre svih je Crna Gora iskoristila probleme i političke dileme svojih suseda, i reklo bi se stekla nedostižnu prednost u trci prema Briselu.
Crna Gora najveći favorit
Sa tom ocenom se slaže i Bojan Al Pinto Brkić iz beogradskog Foruma za međunarodne odnose, koji ističe da je Crna Gora ne samo najviše napredovala u pregovorima sa EU, nego je i članica NATO. „Članstvo u NATO možda nije direktni kvalitet, ali je svakako potvrda ozbiljnosti zemlje za članstvo u EU.“
Brkić za DW kaže da zvanično Skoplje, ako primeni crnogorski recept, takođe može prestići Srbiju. „Makedonija je dobila status kandidata pre Srbije, bila je veoma blizu članstva u NATO. Ukoliko reši spor sa Grčkom, logično je da najpre postane članica NATO, a nakon toga ubrza pregovore sa EU i postane članica zajedno sa Crnom Gorom i Srbijom, ili odmah posle Crne Gore“, kaže Brkić.
Srbija je u ovom trenutku pozicionirana nakon Crne Gore – i zajedno sa njom pomenuta u Strategiji za Zapadni Balkan – ali Makedonija se približava koracima od sedam milja. Nakon smene autokratske vlasti i dolaska socijaldemokrate Zorana Zaeva na mesto premijera, Makedonija se uhvatila u koštac sa svim preprekama koje je imala na putu evroatlantskih integracija.
Bujar Osmani, potpredsednik makedonske Vlade za evropska pitanja, za DW kaže da „dosadašnja analiza pokazuje da je Makedonija prva u regionu prema ispunjavanju ekonomskih kriterijuma za članstvo u EU, rame uz rame na prvom mestu sa Crnom Gorom prema harmonizaciji zakonodavstva, i visoko prema ispunjenosti političkih kriterijuma“.
„Imajući u vidu da je sve ovo postignuto tokom simulacije pregovora kojih zapravo nema, možete pretpostaviti koliko bi tek bilo postignuto sa otvorenim poglavljima uz intenzivan monitoring, pomoć i veliku motivaciju“, optimističan je Osmani.
Prednosti Makedonije
Pri tome je jasno da je, makar prema emotivnom naboju, ono što je za Makedonce spor sa Grčkom oko imena, za Srbiju pitanje Kosova. Bojan Al Pinto Brkić upozorava da bez rešenja tog pitanja vrata EU za Beograd ostaju zatvorena.
„Postavlja se pitanje koji je vremenski rok u kojem je rešenje izgledno i da li je moguće da Makedonija u međuvremenu reši svoje pregovore sa EU? Važno je napomenuti da je Makedonija manja od Srbije i po broju stanovnika i teritorijom, i moguće je da to bude prednost u pregovorima sa EU“, dodaje Brkić.
Makedonski premijer Zoran Zaev je za Radio Slobodna Evropa primetio da je sama „Evropa plasirala 2025. godinu kao nekakav termin. Ali, imajući u vidu da Makedonija dobija preporuke od 2009, a da status kandidata ima od 2005, mi to možemo i mnogo brže. Verujem da možemo da stignemo Crnu Goru i Srbiju koje su otvorile poglavlja, a to zavisi pre svega od naših uspeha i kapaciteta“, rekao je Zaev.
Šta ubrzava evropski put?
Iako na prvi pogled nije presudno, eventualno članstvo u NATO nesumnjivo ubrzava proces evropskih integracija. Srbija se u tom pogledu zvanično i dalje drži politike vojne neutralnosti i trenutno postoje samo stidljivi nagoveštaji dijaloga o tom pitanju. Crna Gora kao članica NATO i tu ima veliku prednost.
Na problemu imena sa Grčkom se intenzivno radi i čini se da je Makedonija spremna da oko toga načini kompromise. Sa druge strane, odnosi Beograda i Prištine su zapali u ćorsokak i teško je predvideti kako će se i kada postići neki dogovor, iako predsednik Srbije Aleksandar Vučić poziva na kompromis. Na kraju, makedonski birači su smenili autokratsku vlast koja se pokazala kao glavni kočničar reformi i demokratskih institucija.
Bojan Al Pinto Brkić kaže da sve pomenuto donekle utiče na evropsku perspektivu. Ali on suštinu vidi u tome što je Makedonija zemlja „sa veoma osetljivim granicama i članstvo može daleko više doprineti stabilnosti regiona nego, recimo, članstvo Crne Gore, Bosne i Hercegovine pa i Srbije.“
Zapadni Balkan (ipak) nije prioritet
Simonida Kačarska, iz Instituta za evropsku politiku iz Skoplja, ističe da je Makedonija kandidat za EU još od 2005. i da zbog toga još uvek dobro stoji u odnosu na region. „Ali, ako gledamo situaciju u samoj zemlji, osim napretka u pravosuđu i javnoj upravi ove godine, Makedonija je već nekoliko godina stagnirala ili nazadovala u ukupnom nivou usaglašenosti koji je bio u zenitu oko 2010. godine.“
„Teško je prognozirati, no ako valjano mobilišemo postojeće resurse, Makedonija ima dobre šanse da bude uspešna u pregovorima imajući u vidu da je mala zemlja sa velikim iskustvom u ovom procesu. Nadamo se da će pristupni proces biti meritokratski i da, osim isticanja Srbije i Crne Gore u Strategiji za Zapadni Balkan, postoji mogućnost da im se i druga zemlja priključi, ili da ih prestigne“, kaže Kačarska za DW.
Srbija trči svoju trku i ne bi trebalo da se obazire na Makedoniju ili Crnu Goru, ocenjuje Bojan Al Pinto Brkić. „Može se reći da širenje na Zapadni Balkan nije stvarni prioritet EU. Stvarni prioriteti su uređenje odnosa sa Velikom Britanijom ili trgovinski odnosi sa SAD i Kinom.“ Tako da bi moglo da se ispostavi da je trka ka EU zapravo trka sa pokretnom ciljnom linijom.
Ha ha ha prica za rulju. Kad budu resili ime morace da federalizuju makedoniju na dva entiteta. Jer ako ovako ostane od makedonaca u makedoniji nece ostati ni m. Za 20 godina bice to bosna podeljena vederacija. Kakva crna evropa sledecu krizu evra u narednih 10 godina nece preziveti ako i prezivi bice to samo ljustura evrope kakvu danas znamo.
Ako se Makedonija federalizuje na dva entiteta nije nikakav problem.Svi gradjani Makedonije trebaju da budu zadovoljni sa drustvenim uredjenjem.Nasa braca Makedonci albanskog entiteta imaju svako pravo da zive u njihovoj Makedoniji , a ne da je dozivljavaju kao stranu (ne svoju)zemlju ili jos crnje da budu pod jarmom kao sto su nekada bili u susednoj drzavi.
Mislim da, ako niste albanac /a gotovo sam siguran da jeste/, onda posedujete neverovatan smisao za humor. Taj „jaram“ koji smo im mi stavljali se ogledao u milijardama maraka koje smo izdvajali u budžet Srbije za prihvat „sirotih izbeglica“ iz Enver Hodžine Albanije. I mi smo bili „braća“, pričali i izmišljali o njima neverovatne priče, školovali ih i slali na letovanja po ferijalnim domovima i radničkim izletištima, plaćali domove da se školuju, subvencionisali udžbenike, otvarali im univerzitet, pa smo dobili ono što imamo danas. Mislim da delujete isuviše nesuvislo za jednog Makedonca ali, ako je tako, želim vam svu sreću. Trebaće vam mnogo više nego nama u Srbiji.
Makedonija nikad nece da prestigne Srbiju.
„Kosovo“ ce da udje u EU istoga momenta kada i Srbija – kao deo Srbije priznat i po relevantnoj rezoluciji UN. Crna Gora je JEDINA koja ima neke sanse – iz jednog jedinog razlog – clanica je NATO. Tacno tako se EU prosirio u istonoj Evropi (prvo u NATO pa je to ulaznica u EU). Ili ce neko mozda da mi kaze da su Rumunija i Bugarska ispunile sve „standarde“. Od svega toga – ni moga
Drago mi je Makedonija tako lepo napreduje ka EU, a da li ce prestici Srbiju, videcemo!
Makedonija i Srbija nisu konkurencija jedna drugoj, bilo bi lepo da i mi i oni dostignemo standarde EU.
Ovo nije takmicenje i ko god udje prvi, treba da smo srecni jer je i za Srbiju to uspeh.
Neko im pomaze i to dobro.
Кад им већ толико помаже, што не помогне и да буду своји у својој земљи и да не морају делове да дају на управу комшијама (осим оним са севера) а такође и да им „држава“ коначно добије име. Уууупс, па они баш захваљујући томе тако успешно „напредују ка Европи“
Srbija odnosno vlada Srbije ima jasan stav da zeli da bude vojno neutralna, jer je mala zemlja kao i Makedonija. Ovaj stav joj nece smetati ka putu udruzivanja u EU, mozda proces bude trajao duze ali sa ovakvim stavom Srbija u EU ce imati bolji polozaj.
Mi bismo mogli za tren, dovoljno je samo da priznamo Kosovo, a da li to želimo?
Od pocetka godine na skopskoj ginekologiji je preminulo 200 novorodjenih beba. Otprilike, kao u podsaharskoj Africi…
Pustite te velike price o NATO reformama i hrabrim politicarima…
Makedonija je bila i ostala (nazalost)poslednja provincija Evrope, a ovakvi tekstovi su ispod svakog nivoa.
Makedonija nema breme genocidne drzave i Makedonija nije pocinila najstrasnije zlocine u novijoj istoriji covecanstva. Makedonska vojska nije cetiri godine drzala Sarajevo pod bombama ubivsi pri tom 11.000 nevinih civila. Makedonija nije osnovala pet stotina koncentracionih logora na nevine gradjane.
@La Stinche
Cisto informativno posto imas ozbiljne rupe u znanju a i tumacis stvari veoma plitko i bojim se iskljucivo na licnim frustracijama u odnosu na Srbe: Hrvatska koja je odgovorna za visestruko vece i monstruoznije zlocine tokom II svetskog rata, koja u svojoj istoriji ima Jasenovac a da ne spominjemo ostale logore, koja je zaista odgovorna za genocid, koja je svoju „borbu za slobodu“ tokom 90tih bazirala na ustaskoj retorici, logostici, ideologiji i ikonografiji, je uveliko clanica EU. Ako je mogla takva Hrvatska da udje u EU, moze vala i Srbija. Tako da…
„La Stinche je Albanac, koji se predstavlja kao neko drugi. Tipično za već poznate ketmane sa Balkana. Nije on izuzetak. Toliku, praznu, neargumentovanu i patološku mržnju prema Srbima poseduje, da ne preteram, barem 80% njegovih sunarodnika. Dok optužuju Srbe i Srbiju za „najstrašnije zločine u novijoj istoriji čovečanstva“, kako ovaj gospodin navodi, dotle su vadili organe Srbima, koje su prodavali svojim zapadnim mentorima /verovatno po specijalnim cenama/, proteravši, u isto vreme, 500.000 Srba, sa svojih vekovnih ognjišta, u egzodusu koji traje poslednjih stotinak godina. Pričama o „500 stotina logora“, pokušava da se prikrije pravi genocid i pravi nacistički logori u kojima su uglavnom stradali Srbi. Danas niko više i ne pominje Jasenovac već „etničko čišćenje Albanaca“ i Srebrenicu?! Ne znam da li ste primetili ali, gospodin „La Stinche“, pojmove Srbi i Srbija uvek piše malim slovima, smatrajući, verovatno, da na taj način može da umanji veličinu te države i tog naroda. Inače, slažem se da će Makedonija pre Srbije ući u EU. Siguran sam da će pre Srbije u EU ući i Albanija sa kosovskim Albancima. Naime, ako se stvari pogledaju iz druge perspektive odnosno, iz perspektive koju niko ne želi da obznani, u EU, uglavnom, „na brzaka“ i preko noći su ušle bivše države članice „Trojnog pakta“. Da se podsetimo, Madjarska /u to vreme sam živeo u Madjarskoj i video njen ogroman „napredak“/, potom Rumunija, Bugarska i Hrvatska. Zar je potreban komentar?! Po istom „minulom radu“ tu će se naći i Albanija. Makedoniju, čekaju velika iskušenja.jer, SAD i NATO, uz pomoć svog trabanta, odnosno EU, imaju velike planove. Smatram da Srbija nikada neće postati član ovoga društva. Nije spremna da se odrekne sebe, svoje slobode, svoje istorije, svojih običaja i mitova zarad praznih obećanja odnosno one „šargarepe“, koja će mnogima zastati u grlu. Drugi faktor, koji nam ne ide u prilog je taj, što nikada nećemo biti neprijatelji Rusa i Rusije. Poznati smo kao „Mali Rusi“ i oni koji „pišu ćirilicom“, što je nedopustivo zlo za ovo „velečasno“ društvo. Živi bili pa videli…smeo bih da se kladim.
ako uđu u Nato prestiće nas jer onda direktno Amerika odlučuje
Verovatno Makedonija,oni sasvim dobro ispunjavaju zelje zapada.
srbiju svi prestizu na svim putevima
Za ceo zapadni Balkan najbolje je da sve zemlje udju sto brze u EU.
Uopste nije bitno da li ce Srbija ili Makedonija bitno je da sve udju u EU jer samo tako moze biti mira i stabilnosti a i napretka celom regionu.
Drago mi je Makedonija tako lepo napreduje ka EU,
Evropski put Srbije je zagarantovan do 2025 godine.
Prestize ona Srbiju zato sto sve odradjuje po naredjenju.
Uvek su ruske gubernije u svemu bile zadnje.
Onog trenutka kada su Makedonci odlucili da najure ruski (a i srpski) iz svog dovrista, evo ih nekoliko koraka ispred Srbije. Onog trenutka kada udju u NATO ta prednost ce biti jos uocljivije.
Sa Crnom Gorom je to jos ociglednije.
Baš bih voleo da mi neko demistifikuje tu fascinaciju, koju balkanska sirotinja ima prema NATO-u?! Zašto je toliko „PROGRESIVNO“ i obećavajuće ući u NATO odnosno, vojnu organizaciju čiji je jedini zadatak RAT, BOMBARDOVANJE, RAZARANJE, DESTRUKCIJA?! Zar tim ljudima i državama nije jasno šta je NATO počinio u Srbiji, Iraku, Siriji, Libiji i ,mnogim drugim državama kojima su „pomagali“?! Uz krajnje napore da u momentu bavljenja ovom temom, i razmišljanja na ovu temu, proteram zdravi razum i logiku, nikako ne kapiram?! Prvo, kakve veze ima NATO sa Evropskom Unijom?! Imam utisak da mnogi ovde misle kako je EU u vlasništvu NATO-a?! Zašto bi članstvo u NATO-u bila automatska ulaznica u EU, ako se ne radi o američkoj „fatamorgani“, kreiranoj sa tačno odredjenim ciljevima i tačno odredjenim vremenom trajanja?! U kom smislu su to države koje pominjete „NEKOLIKO KORAKA ISPRED SRBIJE“? Gde su to otišle „tako daleko“?!
A mozda se desi da 2025. obe udju u EU. Zasto da ne, oni napreduju, mi napredujemo.
U Srbiji, sadasnja autokratska vlast, glavni je kocnicar reformi i demokratskih institucija i to je razlog,pored ocekivanja „kompromisa“ sa Pristinom,(kompromisa oko cega?) sto ce nas i Makedonija i Crna Gora prestici.Nisu nasi neprijatelji na putu za Evropu,Albanci i Hrvati,nego nase lazno zalaganje i nespremnost da ispunimo evropske standarde,ne samo u ekonomskoj sferi,nego i po kvalitetu i fungcionalnosti institucija,po inovacijama,postovanju ljudskih prava,nezavisnim medijima itd.itd.Ne meri se napredak u prikljucivanju brojem otvorenih poglavlja,nego brojem ZATVORENIH.Po broju tih poglavlja glavni strateski cilj Vuciceve vlasti pre je „niposto u EU“ nego Evropa.
Ја заиста верујем да постоје људи који верују ове бајке о европским стандардима и поглављима…. и осталим….. Занима ме како то изгледа посматрати свет и тумачити га противно здравом разуму. Независни медији!!!! Хау јес ноу!! Мој суграђанин, функционално писмен, верује у независне медије?!!
Makedonija se prodala!
Srbiju od EU deli samo Kosovo. Mnogo smo ulozili truda i mislim da smo prva sledeća drzava koja mora i treba da udje u EU.
U Bosni i Hercegovini vec postoji srpski entitet Republika Srpska. U Srbiji ulazimo u zavrsnicu formiranja siptarskog ENTITETA, jos uvek pod radnim nazivom Kosovo, iako ga neki dusebriznici previdjaju kao drzavu. U Makedoniji su maksimalno ubrzane aktivnosti na formiranju albanskog entiteta, uvodjenje albanskog kao sluzbenog jezika je najkrupniji korak u tom pravcu. Jedina enigma je kako ce se i ciji ENTITET formirati u Albaniji, a logicno bi bilo da to bude SRPSKI, i to bas od onih Srba koje je ENVER HODZA za vreme svoje vlasti asimilirao, ukinuvsim im verske i licne slobode da se predstavljaju prema nacionalnom opredeljenju i govore maternjim jezikom. Ali, zato ce se pobrinuti RUSI. Vec je PATRIJARH KIRIL 29.aprila ove godne gostovao u Albaniji, gde je za pravoslavne vernike sluzio liturgiju. Sve ove cetiri drzave nece skro uci u Evropsku uniju, iako ih sada zamajavaju neki medjunarodni posrednici, koji u stvari rade SITNE PREPRAVKE na liniji razgranicenja izmedju AMERICKE i RUSKE zone uticaja u reonu blizih teritorija Crnom moru. Obecanje da bi prosirenje moglo da bude 2025. takodje je neralno, jer upravo se sada resavaju kljucni konflikti: Sevrerna korjea, Sirija, Persijski konflikt sa akcentom na Iran. Ako Tramp i Putin raskrste te teritorije sada, prosirenje EU nece imati vise strategijski znacaj, kao sto je bilo pomeranjem GVOZDENE ZAVESE uclanjenjem Rumunije i Bugarske sa Crnog Mora, sa kog su jos ostale ne uclanjene Ukrajina i Gruzija. I Slovenija, Hrvatska i Crna Gora sa Jadranskog mora su iz istih razloga uclanjeni u EU. Albanija jeste na Jadranu, ali izgleda da su je RUSI trampili za Crnu goru. Zvuci paradoksalno, u blizoj buducnosti upravo ce ENTITETI u svim balkanskim drzavama, koje nisu uspele da se uclane u EU, biti vezivno tkivo medju narodima koji su nedavno medjusobno ratovali.