Kovačević (Narodna stranka): Vlada Srbije da hitno sanira stočarsku proizvodnju u Srbiji 1Vladimir Kovačević Foto: Narodna stranka

Predsednik Odbora Narodne stranke za privredu i preduzetništvo Vladimir Kovačević pozvao je Vladu Srbije na hitnu intervenciju saniranja stočarske proizvodnje u Srbiji „koja za poslednjih 25 godina nikada nije bila gora, a brojčano stanje životinja u uzgoju nikad nije bilo niže“ na šta s upozoravali još krajem februara.

„Tražimo hitnu subvenciju stočarima radi sanacije dosadašnjih gubitaka, žitarice za stoku iz robnih rezervi i garantovanu normalnu otkupnu cenu žive mere koja pokriva troškove proizvodnje, a to je danas 180 dinara za kilogram žive mere. U protivnom sledi zatvaranje svih farmi u Srbiji“, rekao je Kovačević, koji je i član predsedništva stranke.

On je istakao da „nesmotren izvoz žitarica i katastrofalna popustljivost prilikom izdavanja dozvola za uvoz svežeg mesa i njenih sortimenata iz inostranstva pred istekom roka trajanja, domaća gazdinstva i srpske seljake guraju u bankrot“.

„Stočna hrana i žitarice su skuplje i do 100 odsto u odnosu na normalne cene (soja iznosi 92,40 dinra za kilogram, sa PDV-om, a bila je 42 dinara). Istorijski najviša cena kukuruza ikada zabeležena je bila u septembru 2012. iznosila je 27,30 dinara za kilogram. Ovih dana se kukuruzom trgovalo po ceni od 29 dinara. I sve ostale sirovine koje čine sastavnicu za stočnu hranu nikad skuplje nisu bile“, kazao je Kovačević.

On je dodao da stočari trpe značajne gubitke i do 60 evra po jednom tovljeniku.

„Prasad zbog toga nisu nikom zanimljiva za otkup jer tov svinja dovodi do katastrofalnih gubitaka. Od 10 farmi u Mačvi koje su se bavile uzgojom svinja osam prestaje da radi ili čeka neko bolje vreme. Govedari nemaju kome da predaju bikove, a jagnjeće meso, zbog smanjene domaće tražnje, nema kupca. Ni pečenjare više nemaju svoje narudžbine koje su predstavljale brz i svež priliv novca stočarima. Živinari preskaču novi turnus uzgoja pilića zbog pretrpljenih gubitaka“, objasnio je Kovačević.

Prema njegovim rečima, meso koje građani kupuju u marketima više neće biti domaće, već uvozno, a sve to zbog „katastrofalne agrarne politike“.

„Uvozi se, a naročito za preradu meso koje je pred istekom roka trajanja. Domaće meso, sveže, proverenog kvaliteta, neće biti dostupno ubuduće. Pitamo se da li je ovakva neprijateljska agrarna politika države prema sopstvenom seljaku došla i kao posledica nesmotrene prodaje jeftine zemlje strancima koji žitarice iznose iz Srbije“, poručio je Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari