Referendum o Kosovu nije po volji Zapada 1Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Države „kvinte“ – SAD, Nemačka, Velika Britanija, Francuska i Italija, ponovo su poručile zvaničnom Beogradu nakon prošlonedeljnog sastanka u Vašingtonu da se neće tolerisati nikakvo „prekrajanje granica“ kada je reč o rešavanju kosovskog pitanja i da „nema više vremena za gubljenje“ u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, kažu za Danas nezvanično sagovornici iz diplomatskih krugova.

Prema rečima naših sagovornika, ponovljena je poruka da „nema nikakve podele Kosova“, što nije po volji srpskim vlastima, predvođenim predsednikom Aleksandrom Vučić.

„Vučić se od 2016. nadao da će kosovski čvor biti raspleten podelom te teritorije, ali stav Zapada glasi da od toga nema ništa. Takođe, zapadne zemlje žele da se Beograd što pre izjasni – da li istinski želi da započne novu fazu briselskih pregovora, koja bi značila da se za stolom nađu Vučić i kosovski predsednik Hašim Tači, ili je takozvani unutrašnji monolog o Kosovu bio samo zamazivanje javnosti u Srbiji i šire“, navode sagovornici Danasa.

Prema našim nezvaničnim saznanjima, Zapad, predvođen Amerikom, nastojaće „svim silama“ da obezbedi članstvo Kosova u UN, najpre u statusu posmatrača, čime želi da se „revanšira Rusiji za članstvo Palestine u Ujedinjenim nacijama“. Izvori Danasa, takođe, kažu da „kvinti“, koja se često sastaje u Vašingtonu, nije po volji „koketiranje“ Beograda sa Ankarom i Moskvom u domenu bezbednosti. „Nedovoljno transparentne veze Srbije sa Turskom i Rusijom brinu Zapad, i to nije nikakva tajna“, tvrde predstavnici diplomatskih krugova.

Kako je Danas ranije objavio, na prošlonedeljnim sastancima predstavnika „kvinte“ u Vašingtonu rečeno je da je kraj ove godine ili početak 2019. da Srbija prihvati sporazum koji bi omogućio članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, najpre u statusu posmatrača, u zamenu za šta bi Beogradu bila obećana precizna godina ulaska Srbije u EU, a ne isključuje se ni mogućnost organizovanja referenduma u Srbiji o sporazumu sa Prištinom, ali „takav scenario nikako nije po volji Zapadu“. Osim preciziranja tajminga za pridruživanje Srbije Uniji, sporazum, koji bi bio zaključen po modelu dve Nemačke, podrazumevao bi stvaranje zajednice srpskih opština na Kosovu sa izvršnim ovlašćenjima, a Beograd i Priština, koji već imaju oficire za vezu, razmenili bi i predstavnike na nižem nivou. Sagovornici Danasa objasnili su da bi „predstavnici na nižem nivou“ značili otvaranje kancelarije za ekonomske veze, „kao što su otvorila Grčka u Prištini 2013. godine“.

Izvori Danasa bliski državnom vrhu tvrde da bi predsednik Vučić u junu trebalo da obelodani predlog rešenja kosovskog pitanja, iako se očekivalo da će to učiniti ovog meseca. Kao razlog za odlaganje navedene su „brojne spoljnopolitičke aktivnosti šefa države“, uključujući učešće na samitu EU – Zapadni Balkan u Sofiji, te njegove posete Azerbejdžanu i Francuskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari