Liga šampiona: Bavarci opravdali ulogu apsolutnog favorita, Marsej ubedljiv nakon preokreta 1Foto: EPA-EFE/LEONHARD SIMON

Fudbaleri Bajerna zabeležili su očekivanu pobedu u prvoj utakmici trećeg kola grupne faze Lige šampiona.

Bavarci su opravdali ulogu apsolutnog favorita protiv češke Viktorije i savladali goste iz Plzena sa 5:0.

Već u 21. minutu fudbaleri nemačkog šampiona imali su tri gola prednosti, a onda do kraja rutinski priveli meč kraja i usput još dva puta zatresli mrežu gostiju.

Istakao se Liroj Sane, strelac u trećem uzastopnom meču Lige šampiona u dresu Bajerna, što je pre njega uspelo još samo bivšeg golgeteru ovog tima Robertu Levandovskom.

Sane je golove postigao u sedmom i 50. minutu. Strelci su još bili Gnabri u 13, Mane u 21. i Čupo Moting u 59. minutu.

Bavarci su trenutno ubedljivo prvi na tabeli sa maksimalnih devet bodova.

Marsej bolji od Sportinga

Fudbaleri Olimpika pobedili su na svom terenu ekipu lisabonskog Sportinga u meču trećeg kola D grupe Lige šampiona.

Tim iz Marseja slavio je na Veledromu nakon preokreta sa 4:1.

Meč je počeo sa petnaestak minuta zakašnjenja. Gosti su na putu do stadiona upali u saobraćajnu gužnu i UEFA je odlučila da utakmica počne desetak minuta kasnije. Međutim, Portugalci su „probili“ i to vreme što je izazvalo negodovanje u redovima francuskog tima dok su ih nekoliko minuta čekali pred izlazak na teren. Posebno je glasan bio trener Olimpika hrvatski strateg Igor Tudor.

Gosti iz Lisabona kao da su iskoristili početnu nervozu domaćeg tima i poveli već u prvim sekundama meča. Gol je postigao Trinkao.

Međutim, to kao da je dodatno naljutilo fudbalere Olimpika i za samo 15 minuta, u perodu od 13. do 28. minutu, postigli su tri gola i potpuno preokrenuli rezultat. Strelci su bili Aleksis Sančez u 13, Harit u 16. i Baleri u 28. minutu.

Portugalci su od 23. minuta ostali sa igračem manje pošto je crveni karton dobio Antonio Adan.

Konačan rezultat postavio je Mbemba u 84. minutu – 4:1.

Ovo je prvi poraz Sportinga nakon dve startne pobede, istovremeno prvi trijumf Olimpika nakon dva početna poraza.

Napoli silan, nervozni Tadić pocrveneo; Liverpul siguran

Dva zanimljiva meča odigrana su u okviru trećeg kola u Grupi A Lige šampiona, a pobede su slavili Napoli i Liverpul. Napoli je slavio 6:1 na gostovanju Ajaksu, Dušan Tadić dobio je crveni karton na ovom meču. Liverpul je na svom terenu bio boljo od Rendžersa i pobedu upisao rezultatom 2:0.

Ajaks – Napoli 1:6 (1:3)

Napoli je do treće pobede u grupnoj fazi došao ubedljivo, na gostovanju Ajaksu. Ekipa iz Napulja u tri meča ima gol razliku 13:2.

Poveo je Ajaks nakon samo devet minuta igre. Šutirao je Kenet Tejlor, ali je Mohamed Kudas skrenuo loptu u mrežu gostiju iz Napolija.

A onda su se gosti razgoropadili. U 18. minutu je Napoli došao do izjednačenja. Odlilnim skokom je Đakomo Raspadori ispratio centaršut upućen u kazneni prostor i poslao loptu u mrežu domaćih.

Gosti su u 33. minutu došli do vođstva, Đovani di Lorenco je ovoga puta bio egzekutor.

A onda novi šok za domaće u 45. minutu. Pjotor Zjelinski je odlično šutirao sa ivice kaznenog prostora i zatresao mrežu.

Tek što je nastavljeno drugo poluvreme, Raspadori postiže i svoj drugi gol na ovom meču. Igrao se 47. minut. Napoli ni tu nije stao. Već u 63. minutu gosti dolaze do petog gola. Raspadori je bio asistent, a mrežu je zatresao Kvarachelija.

Na sve muke, Ajaks je ostao i bez kapitena. Dušan Tadić je prvo zbog izuzetno grubog starta u 38. minutu dobio prvi žuti karton, a zatim i drugi u 73. minutu nakon udarca laktom.

Devet minuta pre kraja – Đovani Simeone povisio je na 6:1 i potpunu katastrofu domaćih.

Liverpul – Rendžers 2:0 (1:0)

Liverpul je do druge pobede u Ligi šampiona ove sezone došao na svom terenu. Meč je iz lože partio Stiven Džerard, nekada igrač Liverpula i menadžer Rendžersa, ali i ser Aleks Ferguson.

Igrao se sedmi minut kada je Trent Aleksander-Arnold izveo perfektan slobodan udarac sa 20-ak metara od gola. Svemu je prethodio faul Bena Dejvisa.

Trent Alexander-ArnoldReuters/Carl Recine
Pretio je Liverpul sa svih strana, pokušavali su i Salah i Nunjez, ali je na golu Rendžersa apsolutno briljirao četrdesetogodišnji škotski golman Alan Mekgregor koji je samo u prvom poluvremenu imao šest sjajnih odbrana.

Liverpul je do drugog gola došao u 52. minutu sa bele tačke. Nepotrebno je Leon King rukom sa leđa gurnuo Luisa Dijaza, a penal je u gol sigurno pretvorio Mohamed Salah.

Imao je Liverpul nekoliko zanimljivih prilika i u nastavku, ali rezultat se nije menjao. Čak 22 udarca ka golu imao je Liverpul. Devet u okvir gola. Rendžers je imao samo pet pokušaja, dva u okvir gola i to u samom finišu meča ali je prvo Cimikas uspeo da izbije loptu ispred samog gola, a zatim je Alison dobro odbranio svoju mrežu. Igrao se 87. minut.

U četvrtom kolu, 12. oktobra, Rendžers će dočekati Liverpul, a Napoli Ajaks.

Važna pobeda Intera nad Barselonom, VAR poništio dva gola

Fudbaleri Intera pobedili su Barselonu sa 1:0 u jednom od derbija trećeg kola grupne faze Lige šampiona.

Barselona je u prvom poluvremenu imala više loptu u nogama, ali nije stvorila konkurentnu priliku za gol. S druge strane, domaći tim je napadao, ali nikako nije uspevao da se izbori protiv VAR-a.

Prvi sporni trenutak zabeležen je u 23. minutu kada su proveravane dve situacije i presuđeno da je napadač Intera Korea bio u ofsajd poziciji pre nego što je defanzivac Barselone Erik Garsija igrao rukom u svom kaznenom prostoru.

U 29. minutu VAR je ponovo bio protiv domaćeg tima, ovog puta opravdano je poništen pogodak Koree zbog ofsajd pozicije.

Konačno, u drugom minutu sudijske nadoknade ništa nije bilo sporno: lopta je na 20-tak metara od gola Barselone došla do turskog internacionalca Hakana Čalhanoglua usledio je precizan udarac i lopta se zakoprcala u mreži gostiju – 1:0 za oduševljenje na tribinama stadiona „Đuzepe Meaca“.

– Milan Škrinjar i Robert Levandovski Robert Lewandowski of FC Barcelona is challenged by Milan Skriniar of FC Internazionale during the UEFA Champions League group C match between FC Internazionale and FC Barcelona at San Siro Stadium on October 04, 2022 in Milan, Italy. FC Internazionale v FC Barcelona: Group C – UEFA Champions League(Photo by Marco Luzzani/Getty Images) – Milan Škriniar i Robert Levandovski
U drugom poluvremenu veliki šansu za izjednačenje imao je Dembele u 61. minutu, ali je pogodio stativu.

Pet minuta kasnije Barselona je uspela da postigne gol nakon centrašuta Dembelea i loše intervencije golmana Onane, loptu je u mrežu ubacio mladi Pedri. Međutim, ovog puta je VAR bio na strani Intera: naknadna provera utvrdila je da je lopta prethodno pogodila u ruku novog nadapača gostiju Ansua Fatija, pa je slovenački sudija Slavko Vinčić morao da poništi još jedan gol – ovog puta za Katalonce. I pokaže žuti karton nezadovoljnom treneru gostiju Ćaviju.

Barselona Ousmane Dembele of FC Barcelona is challenged by Alessandro Bastoni of FC Internazionale during the UEFA Champions League group C match between FC Internazionale and FC Barcelona at San Siro Stadium on October 04, 2022 in Milan, Italy. FC Internazionale v FC Barcelona: Group C – UEFA Champions League(Photo by Marco Luzzani/Getty Images) – Bastoni i Dembele
VAR je još još jednom bio naklonjen domaćem timu u drugom minutu sudijske nadoknade vremena. Igrači Barselone signalizirali su da je Damfris igrao rukom u svom šesanestercu, ali je nakon provere odlučeno da nije bilo ništa sporno.

Utakmica je zbog svih prekida i pauza na kraju produžena čak deset minuta ali se rezultat više nije menjao. Inter je ostvario važnu pobedu pred novi meč ovih timova za osam dana u Barseloni.

Ranije tokom dana u istoj grupi Bajern je kao domaćin na Alijanc areni u Minhenu ubedljivo savladao tim Viktorije Plzen sa 5:0. Bavarci su prvi na tabeli sa maksimalnih devet bodova.

U narednom kolu Bajern gostuje u Češkoj, dok Barselona dočekuje Inter.

Briž pravi hit, slavio i Porto, Totenhem opet razočarao

Fudbaleri Porta i Klub Briža zabeležili su pobede u utakmicama trećeg kola Grupne faze Lige šampiona.

Jedino meč bez pobednika i golova viđen je u Frankfurtu gde su se u okviru grupe D sastali domaći Ajntraht i Totenhem.

Gosti iz Londona još jednom su razočarali svoje navijače nakon poraza u gradskom derbiju sa Arsenalom tokom vikenda u Premijer ligi (1:3). Engleski statističari istakli su da izabranici Antonija Kontea u drugoj od tri utakmice ove sezone u Ligi šampiona nisu u prvom poluvremenu uputili šut u okvir gola.

Ništa bolje nije bilo ni u drugih 45 minuta. Ajntraht je nekoliko puta ozbiljno zapretio, ali su na kraju oba tima morala da se zadovolje bodom.

U istoj grupi ranije tokom dana Olimpik je u Marseju pobedio nakon preokreta tim lisabonskog Sportinga sa 4:1.

Mnogo više uzbuđenja bilo je na meču Porto – Bajer Leverkuzen u okviru B grupe. Igrao se 43. minut kada je domaći tim postigao gol, ali je tada reagovao VAR pošto je prethodno na drugoj strani terena lopta pogodila u ruku defanzivca Porta Davida Karma.

Engleski arbitar Entoni Tejlor morao je da poništi pogodak domaćeg tima i dosudi penal za goste iz Nemačke! Međutim, češki internacionalac Patrik Šik nije uspeo da savlada golmana Koštu i rezultat nakon prvog poluvremena ostao je nerešen 0:0.

Konačno, u 69. minutu Nigerijac Zaidu Sanusi je na dodavanje Iranca Taremija uspeo je da postigne vodeći gol, da bi Taremi asistirao i kod drugog pogotka koji je u 87. minutu postigao Galeno za 2:0.

Srpski reprezentativac Marko Grujić meč je počeo na klupi za rezervne igrače Porta. U igru je ušao u 83. minutu.

Najveći hit u dosadašnjem toku Lige šampiona je prvak Belgije Klub Briž. Nakon dve startne pobede nad Bajerom iz Leverkuzena (1:0) i Portom (4:0) oldičan meč odigrao je i protiv Atletiko Madrida. Poveo je u 23. minutu pogotkom 22-godišnjeg fudbalera iz Gane Kamala Sova nakon proigravanja bivše nade Barselone Ferana Đutgle.

Asistent kod prvog pogotka Đutgla uspeo je u 62. minutu da i sam matira Jana Oblaka za velikih 2:0.

Atletiko Madrid je mogao da se vrati u igru u 76. minutu, ali je Antoan Grizman sa 11 meara pogodio samo – prečku. Napadali su Španci do kraja meča ali je nekadašnji golman Liverpula Minjole uspeo da sačuva mrežu.

Briž je prvi sa maksimalnih devet bodova, svi ostali timovi imaju po tri.