Odbojkašice Srbije osvojile srebro na Evropskom prvenstvu 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

Odbojkašice Turske nove su evropske šampionke.

One su u finalu Evropskog prvenstva pobedile Srbiju sa 3:2 u setovima (25:27, 25:21, 22:25, 25:22, 15:13).

To je prvi put u istoriji ove zemlje da je osvojila titulu kontinentalnog šampiona.

„Orlice“ su odigrale fantastičan meč i nema im se šta zameriti.

Večeras su nijanse odlučile, a ne bi bilo nezasluženo i da su Tijana Bošković i drugarice odbranile titulu od pre četiri godine iz Ankare.

Prvi set je bio veoma neizvestan. Igralo se poen za poen, a Srbija se prvi put odvojila u drugoj polovini seta – 18:15.

Međutim Turska se brzo rezulttski vratila u igru i čak imala i set loptu – 24:23.

Ipak, Srbija je spasila set loptu, a onda je zahvaljujući Tijani Bošković preokrenula rezultat i prvi set rešila u svoju korist – 27:25.

U drugom su Turkinje vodile od početka do kraja i nisu pružile ekipu Đovanija Gvidetija nikakvu šansu. Dobile su taj deo igre 25:21.

U trećem setu su Turkinje imale prednost od 15:9, a potom i od 19:15.

Ipak sve se promenilo od trenutka kada je Mina Popović stala na servis liniju.

Srbija je napravila seriju od sedam poena za preokret 22:19, a odbojkašice Turske su potom potpuno psihički pale, pa je Srbija povela sa 2:1 u setovima.

Četvrti set doneo je veliku borbu. Ipak izabrnice Danijelea Santarelija su bile pribranije u finišu seta i meč su uvele u peti odlučujući set.

U njemu se Turska bolje snašla na samom početku istoga.

Bile su Turkinje u prednost 5:3, a zatim i 12:10 i tu prednost su zadržale do kraja meča za veliko slavlje koje je usledilo u prepunoj dvorani u Briselu ispunjeno uglavnom navijačima protivničke reprezentacije.

Najefikasnija u pobedničkoj selekciji bila je Melisa Vargas sa čak 41 poenom, dok je na drugoj strani bolja od ostalih bila Tijana Bošković sa 37 osvojenih poena.